Jak zarobić w wieku 12 lat?

W Polsce osoba mająca lat 12 w świetle prawa jest jeszcze dzieckiem. Wynika z tego, że nie może podejmować się ona prac zarobkowych na takich samych warunkach co jej starsi koledzy mający lat 15. 

Czy pomimo swojego młodego wieku 12 latek może zarobić swoje pierwsze pieniądze? Co na to Państwowa Inspekcja Pracy? O jakich regulacjach prawnych warto wiedzieć? Jeśli masz w domu nastolatka, który chce podjąć się swojej pierwszej pracy ten artykuł jest dla ciebie. 

Prawo pracy chroni polskie dzieci przed wykorzystywaniem ich do celów zarobkowych, a także określa ustawowo jakich prac ewentualnie może podejmować się osoba młodociana. PIP kontroluje przestrzeganie ustalonych praw, a także próbuje edukować społeczeństwo udostępniając miłe w odbiorze, przejrzyste prezentacje. 

W kwestii prawnej zarówno rodzic, opiekun prawny dziecka, jak i pracodawca, ma obowiązek zaznajomić się z Ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy (dział dziewiąty dot. zatrudniania młodocianych) oraz Rozporządzeniem Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudnienia, przy niektórych z tych prac.

Poniżej, postaramy się odpowiedzieć na pytania: jak zarobić w wieku 12 lat, jak szybko zarobić pierwsze 1000 zł w wieku 12 lat. Sprawdzimy, jakie możliwości mają młodzi ludzie chcący pracować na wsi lub przez Internet.

Źródło: pip.gov.pl Podstawy prawne 

Jak szybko zarobić pieniądze w wieku 12 lat?

Praca jakiej może dopuścić się dziecko ma być wyłącznie na rzecz podmiotu prowadzącego działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową. Mają być to prace lekkie, czyli takie, które nie utrudnią młodocianemu wypełniania obowiązku szkolnego oraz nie narażą zdrowia fizycznego i psychicznego na obciążenie. Przede wszystkim musi być to zajęcie, które nie figuruje w wykazie prac wzbronionych. Po stronie pracodawcy leży zapewnienie bezpieczeństwa nieletniemu pracownikowi.

Nie musi być to wyłącznie praca sezonowa, wakacyjna. Do prac całorocznych możemy zaliczyć roznoszenie ulotek, udział w reklamach lub sesjach zdjęciowych. Nastolatek może podjąć się także pomocniczych prac biurowych (przenoszenie dokumentacji, prace porządkowe). Z kolei, jeśli chodzi o prace typowo sezonowe, możemy wymienić zbieranie owoców. Z wykluczeniem dźwigania ciężarów. 

Jak w szybki sposób zarobić w wieku 12 lat? Tempo w tym przypadku jest zależne. To kwestia mocno indywidualna. Czy twoje dziecko wyznaczyło konkretny czas, w którym chce zarobić określoną kwotę? Ma konkretny cel? Możesz wspomóc swoją pociechę w nauce przedsiębiorczości. Dodatkowe pieniądze można uzyskać wystawiając na sprzedaż nieużywane już przedmioty lub ubrania. To całkiem szybki sposób, a dodatkowo uczy dziecko podejmowania samodzielnych decyzji. A może drobne kieszonkowe w połączeniu z pierwszymi zarobionymi pieniędzmi przyspieszy zrealizowanie zamierzonego planu twojego dziecka? 

Jak szybko zarobić 1000 zł w wieku 12 lat?

Twoje dziecko sygnalizuje chęć zarobienia większej kwoty? Pyta o to, jak szybko zarobić 1000 zł? W wieku 12 lat można znaleźć możliwości na zarobek konkretnej sumy pieniędzy. O czym warto wspomnieć dziecku i na co uczulić – nie należy porównywać się z rówieśnikami, ani wyśmiewać się z innych. Nie wszyscy są w tej samej sytuacji materialnej, nie każdy dostaje kieszonkowe. I to jest w porządku. Należy tłumaczyć te kwestie od najmłodszych lat. 

Wcześniej wspomniana sprzedaż mniej używanych rzeczy może sprawić uzbieranie tej konkretnej kwoty w krótkim czasie. Jest to poniekąd dobry przykład na zarabianie przez Internet. Co oprócz tego? Jeśli w okolicy mieszka sporo właścicieli psów, a twoje dziecko kocha zwierzęta, można wyjść z inicjatywą pomocy przy wyprowadzaniu. 

Jak zarobić pieniądze w wieku 12 lat na wsi? 

Sąsiadom można pomóc niezależnie od tego, gdzie mieszkamy. Można zaproponować pomoc przy podlewaniu ogródka lub przy drobnych pracach porządkowych.  Wspomniane zbieranie owoców również wpisuje się jako dobry pomysł na zarobienie pieniędzy na wsi. 

Zarobek przez Internet w przypadku 12 latka nie do końca jest tak oczywisty. Większe możliwości z pewnością mają starsi koledzy. Twój kilkunastolatek, jeśli tylko lubi tworzyć i pisać, może zacząć od prowadzenia bloga. Nigdy nie wiadomo czy to zajęcie nie przyniesie mu większych możliwości w przeciągu kilku następnych lat. Warto wspierać i kibicować młodemu człowiekowi w takiej sytuacji. 

W tym artykule odpowiedzieliśmy na pytanie jak zarobić w wieku 12 lat. Nie jest ważne, gdzie mieszkacie. Szanse na zarobienie pierwszych pieniędzy można znaleźć i w mieście, i na wsi. A na to, jak szybko zarobić 1000 zł w wieku 12 lat, nie ma konkretnej odpowiedzi. Przedstawiliśmy sposoby, które mogą pomóc w zarobieniu konkretnej sumy pieniędzy. Jak szybko to nastąpi zależy już tylko od indywidualnego zaangażowania w to przedsięwzięcie i wyznaczonego celu. 

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły