Demigirl – co to znaczy? Znaczenie, test, flaga

Tematy związane z gender stoją ością w gardle wielu Polakom. Niektórym problem sprawia samo poprawne wymówienie tego słowa, jeszcze inni zastanawiają się, co to za dziwne zjawisko. Ci z pewnością nie będą zainteresowani lekturą naszego tekstu, choć może z czasem otworzą się na taką ewentualność (marzenie ściętej głowy? – oby nie). 

Jako naród posiadamy dość niską, będącą w powijakach świadomość dotyczącą zagadnień genderowych: płci kulturowej, społecznej, czasem określanej psychologiczną. Szerzenie świadomości, że możemy czuć i identyfikować się inaczej, niż do tej pory, ma ogromne znaczenie. 

W tym artykule przybliżymy zagadnienie, jakim jest demigirl. Odpowiemy na pytania, co to znaczy, kto to demigirl i o co biega z ich flagą. Dobrze wiedzieć, czym się różnimy, aby fakt odmienności nie stanowił dłużej pretekstu do podziałów, a wręcz przeciwnie – pozwolił nam znaleźć wspólne wartości.

Nieodrobiona lekcja, czyli o płci słów kilka

Zacznijmy od podstaw. Jeśli nie wiesz, co to znaczy tożsamość płciowa, nie możemy przejść do pojęcia demigirl. Znaczenie gender identity mówi, że to, z jakimi genitaliami się rodzimy, co determinuje naszą płeć biologiczną, nie oznacza, że musimy się z nią identyfikować. 

Niektórzy z nas, choć niestety nie mówimy o tym w oficjalnym dyskursie, od najmłodszych lat odczuwają, że płeć, z jaką się utożsamiają, jest inna od tej, którą określono u nich w dniu narodzin (to zjawisko ma swoją oficjalną nazwę – dysforia płciowa). I co bardzo ważne – nie jest to żadnym zaburzeniem, co znajduje swoje potwierdzenie w oficjalnej klasyfikacji psychologicznej. 

Demigirl – co to znaczy? 

Kolejnym punktem na liście ważnych terminów jest osoba niebinarna – kto to? Określenie oznacza osobę, która czuje, że jej płeć nie mieści się w tradycyjnym podziale na płeć męską i żeńską. W ramach odnalezienia określeń, które najpełniej odnoszą się do odczuwanej tożsamości danej osoby, powstało wiele wariantów i każdy z nich ma swoje znaczenia, a nierzadko własną flagę. 

Zobacz: Co to znaczy genderqueer? Definicja, flaga, opinia

Teraz możemy przejść do pytania: kto to jest demigirl? Znaczenie członu demi oznacza pół. Nazywana też demifemale, demiwoman lub demigal, to osoba niebinarna, która identyfikuje się jako dziewczyna, ale nie w pełni, tylko częściowo. Pozostała część, jak w przypadku wszystkich osób niebinarnych, może być dowolna lub uznana przez tę osobę za brak płci. Jako demigirl może identyfikować się m.in. również transkobieta. 

Już od 2010 roku wiemy, kto to jest demigirl. Wówczas termin i jego znaczenie zaczęły się rozprzestrzeniać w internecie, rozszerzając świadomość na temat różnorodności płci.

Demigirl – test, jak sprawdzić czy jestem demigirl? 

W oficjalnym obiegu nie ma testów, które w sposób klarowny i zgodny z psychologią, miałyby pomóc w określeniu, czy jesteś demigirl, czy nie. Nawet jeśli niektóre strony oferują takie quizy, jesteśmy sceptyczni co do jego wiarygodności.

Tożsamość płciowa, orientacja seksualna czy choroby psychiczne – zjawiska tak często płynne i niestabilne, na których temat istnieje niska świadomość społeczna, kuszą, aby za pomocą rozwiązania testu uzyskać prostą odpowiedź. By określać się jako demigirl, nie trzeba spełniać procentowo jakichś warunków czucia się kobietą. Wystarczy, że już częściowo identyfikujesz się jako dziewczyna, będąc osobą niebinarną.

Istnieje wielu seksuologów, którzy posiadają oznaczenie LGBT+ friendly. Częścią ich specyfikacji jest praca z osobami z tego środowiska, aby pomóc im m.in. wyjść z szafy przed bliskimi, zrozumieć lepiej swoją orientację i tożsamość, zniwelować męczące uczucie dysforii płciowej i wiele innych. Jeśli zjawiska, o których piszemy, w jakiś sposób z tobą rezonują, ale nie czujesz pewności wobec własnej tożsamości i nie masz z kim o tym porozmawiać – nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się na pojedyncze konsultacje do seksuologa. On wie najlepiej, co to wszystko oznacza.

Zobacz: Ralph Kamiński – orientacja, życie prywatne, gej, rodzice, wzrost

Istnieje również stowarzyszenie akceptujące i wspierające środowisko LGBTQIA – „Miłość nie wyklucza”. Na ich stronie internetowej znajdziesz pakiet zatytułowany „Orientuj się! Pakiet edu o LGBT+’’, który sprawdzi się o wiele lepiej, niż pierwszy lepszy test znaleziony w internecie. Co to jest? Darmowy pakiet tekstów, które pozwalają lepiej zrozumieć swoją orientację i tożsamość, stworzony przez specjalistów, przy wsparciu osób sojuszniczych.

Demigirl – flaga, co oznaczają poszczególne barwy? 

Tak jak różnorodne jest środowisko LGBTQIA (Lesbian, gay, bisexual, transgender/transsexual, queer/questioning, intersex, asexual/aromantic/agender), tak samo każda jego część posiada własną identyfikację kolorystyczną w postaci flagi. Najbardziej popularna jest tęczowa flaga, która reprezentuje ogół społeczności. Nietrudno domyślić się, co to oznacza – różnorodność, wielość perspektyw, piękno tkwiące w zróżnicowaniu. 

Podobnie osoby identyfikujące się jako demigirl, posiadają swój wariant flagi, która ich reprezentuje. Jakie znaczenie mają poszczególne kolory?

Kolor biały, znajdujący się w centrum, oznacza niebinarność lub apłciowość. Dalej – różowy znaczący kobiecość, ukłon w stronę płci żeńskiej, co – jak przypominamy – może stanowić tylko część tożsamości. Kolor szary we fladze symbolizuje częściowość w odczuwaniu danej płci. Nie ma oficjalnej odpowiedzi na pytanie, co dokładnie znaczy każdy z kolorów flagi, jednak większość interpretatorów podziela nasze rozumienie tych barw. 

Mamy nadzieję, że teraz już rozumiesz, co to znaczy niebinarność i kto to jest demigirl. Ignorowanie tematów związanych z płciowością jest krótkowzrocznym rozwiązaniem. Nie ma sensu testować cierpliwości osób niebinarnych, ponieważ ich życie w Polsce wiąże się z wieloma przykrościami. 

Tylko życzliwa próba zrozumienia obcych dotąd zjawisk pozwoli nam lepiej koegzystować w codziennym życiu. Niewiedza pozwala na manipulację, z czego wielokrotnie korzystali rządzący, odczłowieczając środowisko LGBT+. My odrzucamy ich narrację, bo dla nas nie ma tam żadnej ideologii, a są ludzie. Potrzebujący, jak wszyscy, akceptacji i przestrzeni dla wyrażania siebie.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły