Jak zginął pan Krab?

Pan Krab (Eugeniusz Krab, w oryginale Eugene Harold Krabs) to jeden z głównych bohaterów kreskówki SpongeBob Kanciastoporty. Jest właścicielem restauracji Pod tłustym krabem, w której jako burger flipper pracuje dla niego tytułowy bohater. 

Przedstawiany jest jako osoba niezwykle oszczędna, wręcz skąpa. Dowodem jego obsesji na tle pieniędzy ma być to, że zatrzymał pierwszego zarobionego przez siebie dolara na pamiątkę. Wielu przypuszcza, że za odpowiednio duże pieniądze, skłonny byłby sprzedać własną matkę. Dowody na to pojawiają się zresztą w jednym z odcinków serialu. 

Kiedy na fanów kreskówki spadła nieoczekiwanie śmierć pana Kraba, pojawiło się kilka teorii spiskowych, które miały pomóc w wyjaśnieniu tego, jak umarł pan Krab. My również się im przyglądamy, o czy możesz przeczytać poniżej. 

Jak umarł pan Krab?

Śmierć pana Kraba była dość dość brutalna, jak na fakt, że wszystko dzieje się w kreskówce. Eugeniusz Krab został znaleziony martwy w swojej restauracji. Po przeprowadzeniu badania koroner wskazał, że przyczyną śmierci było poderżnięcie gardła metalową szpatułką. Narzędzie zbrodni znaleziono przy denacie. Tym samym wydawać by się mogło, że to, jak zginął pan Krab, jest proste do ustalenia. Nic bardziej mylnego – teoriom i domysłom nie było końca. 

Śmierć pana Kraba mogła mieć związek z tym, że zniknęła jego autorska i tajna formuła na kraboburgery. Pusty były także sejf i kasa w restauracji. Jednak na drzwiach lokalu nie było żadnych śladów włamania. W związku z tym, kwestia tego, jak zginął pan Krab nadal pozostawała otwarta. 

Od początku mówiło się o dwóch głównych podejrzanych. Po pierwsze śmierć pana Kraba była na rękę jego największemu konkurentowi, Planktonowi. W dawnych czasach łączyła ich przyjaźń, jednak sukces kulinarny pana Kraba mocno ich poróżnił. Gdy po śmierci wroga, Plankton zaczął oferować łudząco podobne do kraboburgerów przysmaki, spekulacje, że jest mordercą, nabrały jeszcze większego sensu. 

Po drugie, co pojawiło się w toku śledztwa. naturalnym sprawcą mógł być SpongeBob. Pan Krab nie traktował go dobrze. Mimo że restauracja przynosiła zyski, nigdy nie dał mu podwyżki. Co więcej, kiedy restaurator zauważył miesięczny wzrost wydatków, nakazał pracownikom (gąbka i Skalmar) płacić za oddychanie, mówienie, czy narzekanie, by to nadrobić. Mówi się, że Krab cenił Kanciastoportego, ponieważ dzięki jego umiejętnościom kulinarnym do restauracji przychodzili goście. Nie miało to jednak odzwierciedlenie w wynagrodzeniu oferowanemu gąbce. 

To sprawiło, że SpongeBoba zaczęto obwiniać za śmierć pana Kraba. Wielu pasowała teoria, że sfrustrowany pracownik postanowił zemścić się na obsesyjnie skąpym pracodawcy: zabić go, a następnie okraść, by wyrównać poniesione w okresie zatrudnienia straty. 

Brak śladów włamania do restauracji wyraźnie wskazywał na gąbkę, który mógł do niej wejść o każdej porze. Ponadto pojawili się świadkowie, którzy widzieli go parę godzin przed odkryciem zwłok pana Kraba w restauracji. Nie bez znaczenia było też to, że na szpatułce znajdowały się jego odciski palców (choć to tłumaczono w ten sposób, że używał jej w kuchni). 

To, jak umarł pan Krab, nie oznacza w 100%, że został zamordowany. Teoretycznie możliwe jest, że poślizgnął się na tłustej mazi rozlanej wokół ciała (wyraźnie stwierdzono, że to nie była jego krew ani płyny ustrojowe) i przypadkiem sam podciął swoje gardło. 

Pojawiła się również teoria, że SpongeBob Kanciastoporty dogadał się z Planktonem. Jej zwolennicy argumentowali zmowę dwojga bohaterów tym, że dla obu śmierć pana Kraba oznaczała zysk: Plankton spłacił kredyt gąbki, gdy zaczął zarabiać na kraboburgerach, a sam miał recepturę na wyjątkowe burgery, więc źródło sporych dochodów. 

Podsumowując, śmierć pana Kraba, mogła mieć cztery przyczyny:

  1. zabił go Plankton
  2. zabił go Spongebob
  3. zmówili się, by wspólnie zabić pana Kraba
  4. pan Krab zginął przypadkiem, bo poderżnął sobie gardło, upadając

Nie ma żadnych dowodów na to, by którakolwiek z tych hipotez była bardziej prawdopodobna od pozostałych. Fani serialu ciągle o tym dyskutują i przerzucają się argumentami na temat tego, co spowodowało śmierć pana Kraba. Wiele pytań, które pojawiły się po tym, jak zginął pan Krab, nadal pozostaje bez odpowiedzi. 

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły