Małpka Kapucynka – ile kosztuje? Czy jest legalna?

Egzotyczne zwierzęta coraz częściej pojawiają się w polskiej przestrzeni medialnej — w formie zabawnych pupili gwiazd lub jako maskotki influencerów. Papugi, żółwie, legwany, warany, a w ostatnim czasie również… małpki kapucynki. Ich wzrost popularności odzwierciedla popyt na ich hodowle oraz zwiększenie  liczby adopcji wśród osób prywatnych. Zanim jednak wpiszecie w wyszukiwarkę frazy „małpka kapucynka cena” albo „małpka kapucynka sprzedam” warto przeczytać ten artykuł i sprawdzić, czy na pewno adopcja egzotycznej małpki kapucynki jest tematem dla was!

Małpka kapucynka — czy jest legalna w Polsce? 

Większości z nas hodowla małpki kapucynki w pierwszej kolejności kojarzy się z zoo bądź specjalistycznymi ośrodkami dostosowanymi do rozmnażania egzotycznych gatunków. Sprzedam wam pewien sekret: jest ona zwierzęciem całkowicie legalnym! Mało osób wie, że polskie prawo nie tylko zezwala na posiadanie prywatnej hodowli tych zwierzaków, ale również na ich kupno oraz sprzedaż. Dlatego jeżeli kiedykolwiek natknęliście się w internecie na ogłoszenie “sprzedam małpkę kapucynkę”, może być to bardziej legalne ogłoszenie niż byłoby na pierwszy rzut oka.

Pamiętajmy, aby korzystać tylko z legalnych hodowli

Z prawnego punktu widzenia osoby zainteresowane nabyciem małpki kapucynki muszą spełnić łącznie kilka warunków. Po pierwsze przed udaniem się do hodowli i podpisaniem dokumentów potrzebnych do adopcji, należy uzyskać odpowiednie zezwolenie oraz dokumenty poświadczające o legalności ich nabycia. Hodowla, od której można zakupić kapucynkę, powinna posiadać niezbędne dokumenty takie jak: rejestr urodzeń i zgonów, rejestr nabycie lub zbycia zwierzęcia oraz rejestry wwozu i wywozu za granicę. 

To oczywiście nie wszystko, małpka kapucynka jest żywym stworzeniem i opieka nad nią wymaga odpowiedniego przygotowania, dlatego drugim wymogiem, który trzeba spełnić przed jej adopcją, jest zapewnienie jej odpowiednich warunków hodowlanych.

Małpka kapucynka — ile kosztuje? Koszt liczony w tysiącach 

Skoro wspomnieliśmy o warunkach, które powinny spełniać hodowle kapucynek warto dowiedzieć się ile ogólnie kosztuje małpka kapucynka — po podliczeniu wszystkich wydanych na potrzeby jej utrzymania przedmiotów. 

Małpka kapucynka i jej cena to temat kosztowny. Na portalach internetowych oferujących ich sprzedaż ceny wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Egzotyczne zwierzę łączy się z równie egzotyczną ceną, dlatego zbyt niska cena powinna zapalić w naszych głowach czerwoną lampkę. Jeżeli przy ofercie „małpka kapucynka sprzedam” zobaczymy cenę poniżej 4 000 zł, możemy zakładać, że hodowla oferująca jej sprzedaż nie jest w pełni legalna. 

Pojedyncze koszty związane z adopcją małpki kapucynki wiążą się również z  opłatami przy ich rejestracji w urzędzie. Opłata skarbowa wyniesie nas około 26,00 zł. 

Na tym nie koniec. Wspominane już wcześniej warunki, które musi spełniać przestrzeń, w jakiej będziemy trzymali kapucynkę, również narzuca potencjalnym opiekunom wysokie koszta. Przede wszystkim należy pamiętać, że kapucynka jest bardzo żywa — to aktywne zwierzę potrzebuje dużo uwagi oraz odpowiednio dostosowanej do jej potrzeb przestrzeni. Pierwszorzędną inwestycją będzie zakup woliery — minimalne jej wymiary powinny mieścić się w 100x100x160 cm a na jej wyposażeniu musi znaleźć się huśtawka, liny do wspinaczki, zabawki i pluszaki oraz oczywiście miękkie posłanie bądź łóżeczko.

Małpka kapucynka — hodowla, dla kogo? 

Należy zacząć od tego, że żywa małpka kapucynka jest pupilem szalenie wymagającym i ogłoszenie o jej sprzedaży nie powinno się nigdy pojawić na grupce typu “kupię – sprzedam”. Jeżeli przez myśl przeszła nam fantazja o jej adopcji powinniśmy się zastanowić czy oprócz nakładów finansowych, które będziemy musieli ponieść, będziemy gotowi również na inne wyrzeczenia. Nie chcielibyście się znaleźć na wyżej wspomnianych forach “kupię – sprzedam”, tym razem w formie sprzedającego.

Kapucynki są aktywne w dzień i wymagają niemalże bezustannej uwagi. Są zwierzętami potrzebującymi dużej ilości ruchu, zabawy oraz kontaktu z właścicielem. Chcąc dostosować kapucynkę do koegzystencji z człowiekiem, hodowca musi już na bardzo wczesnym etapie zastąpić mu matkę. Wiąże się z tym obowiązek karmienia, utrzymywania jej higieny i noszenia — zupełnie jak z każdym innych nowo narodzonym dzieckiem. Układanie małpki należy rozpocząć w bardzo młodym wieku i kontynuować przez następne lata w bardzo uważny sposób, by małpka nie weszła właścicielowi na głowę w wieku dojrzewania — dosłownie i w przenośni! Instynkty kapucynki są silne, a inteligencja u dorosłej małpki oscyluje pomiędzy inteligencją dziecka między 6 a 8 rokiem życia. Są to zatem żywe i inteligentne zwierzaki, ale również bardzo odporne na tresurę oraz psotne. 

Małpka kapucynka i adopcja, o co chodzi? 

Adopcja małpki kapucynki to wyzwanie na praktycznie każdym etapie — poczynając od researchu etycznych i legalnych hodowli, na ich odpowiednim „wychowaniu” kończąc.

Rozważając ich adopcję warto pamiętać, że są to przede wszystkim żywe i dzikie zwierzęta. Chcąc dla małpek jak najlepiej powinniśmy im zapewnić życie na wolności. Natomiast naszą chęć opieki nad nimi możemy wyrazić w postaci wsparcia dla fundacji zajmujących się zachowaniem ich gatunku lub zoo sprawującymi nad nimi opiekę.

Zalecamy zatem poważnie zastanowić się i nie podejmować pochopnych decyzji w temacie adopcji zwierząt — zarówno w przypadku zwierząt domowych, a szczególności małpek kapucynek!

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły