Od ilu lat można mieszkać samemu? Sprawdzamy Polskę i USA

Choć badania wskazują, że młodzi ludzie raczej nie spieszą się z wyprowadzką od rodziców, wielu z nich zastanawia się nad wczesnym usamodzielnieniem. Jeśli ty też zastanawiasz się, od ilu lat można mieszkać samemu, koniecznie czytaj do końca. 

Poniżej wyjaśniamy:

  • od ilu lat można mieszkać samemu w Polsce i, dla porównania
  • od ilu lat można mieszkać samemu w USA.

Od ilu lat można mieszkać samemu w Polsce?

Zgodnie z polskim prawem, pełną zdolność do czynności prawnych uzyskują osoby pełnoletnie. Oznacza to, że aby zawrzeć umowę na wynajem mieszkania, z dostawcą mediów, musisz mieć ukończone 18 lat. W innym wypadku nikt nie wynajmie ci legalnie nawet pokoju. 

Czasem zdarza się, że młodzi ludzie za zgodą rodziców zamieszkują samodzielnie. Wiele zależy od okoliczności. Jeśli jesteś chociażby dobrym sportowcem i szkoła, w której będziesz mógł się rozwijać jest oddalona od twojego domu o kilkaset kilometrów, rodzice mogą ci wynająć mieszkanie. W tym wypadku to, od którego roku życia można mieszkać samemu, zależeć będzie od twojej dojrzałości. Jeśli poradzisz sobie sam, zamieszkasz sam.

Polskie prawodawstwo nie przewiduje sytuacji, w której możesz się usamodzielnić bez zgody rodziców wcześniej. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz z nimi mieszkać, musisz mieć opiekuna zastępczego. W naszych przepisach nosi to nazwę pieczy zastępczej. Tym samym, kierując się literą prawa, odpowiedź na pytanie od ilu lat można mieszkać samemu w Polsce, brzmi: od momentu ukończenia 18 roku życia. 

Jeśli szukasz informacji na temat tego, od ilu lat można mieszkać samemu i okazuje się, że na razie nie możesz się usamodzielnić, poszukaj innych rozwiązań. Jeśli nie rodzice, to może dziadkowie albo ktokolwiek inny z rodziny może cię przygarnąć? W skrajnych sytuacjach możesz zwrócić się do szkoły lub ośrodka pomocy społecznej o to, by pomogli ci znaleźć wyjście z sytuacji. 

A od ilu lat można mieszkać samemu w USA? Sprawdź poniżej!

Od ilu lat można mieszkać samemu w USA?

W Stanach Zjednoczonych przepisy dotyczące tego, od ilu lat można mieszkać samemu, ustala każdy stan. W praktyce wygląda to dość podobnie, jak w Polsce, choć w Stanach częściej zdarza się, że nastolatkowie mieszkają jedynie ze starszym rodzeństwem lub dalekimi krewnymi. 

Choć wydawać by się mogło, że Ameryka to liberalny kraj, wcale nie jest tam tak kolorowo jeśli chodzi o kwestię tego, od którego roku życia można mieszkać samemu. 

Jak rzecz wygląda w praktyce i Polsce i w USA? Co do zasady, póki nie stwarzasz problemów, nie łamiesz prawa i nikt nie poinformuje policji, możesz sobie mieszkać sam nawet jeśli prawo na to nie pozwala. Nie chwal się w szkole, czy przychodni, że mieszkasz sam. To instytucje, które mają obowiązek zawiadomić wtedy policję, że łamiesz prawo. Nawet jeśli z twojej samodzielności nie wynika nic złego, będziesz musiał wrócić do rodziców. Przepisy są na tyle bezlitosne, że urzędnik każe wracać ci do domu pełnego patologii. Niestety, dla niego najważniejsze są paragrafy, które mówią, od którego roku życia można mieszkać samemu. 

Jeśli zamieszkasz sam i zaczniesz sprawiać kłopoty, zainteresuje się tobą policja. Gdy odkryją, że nie masz 18 lat, powiadomią opiekę społeczną i zaczną się schody. 

Pamiętaj, że samodzielne mieszkanie wiąże się z koniecznością zarabiania. Chyba że mieszkasz sam w porozumieniu z rodzicami i oni nadal cię utrzymują. W Polsce możesz być zatrudnionym, ukończywszy 15 rok życia. Musisz jednak dostarczyć zaświadczenie lekarskie, w którym lekarz stwierdzi, że dana praca nie jest dla ciebie za ciężka. 

Jako piętnastolatek możesz pracować 6 godzin na dobę. Od momentu ukończenia 16 lat możesz pracować tak, jak dorośli – 8 godzin. Jednak do tego musisz chodzić do szkoły. Jeśli przestaniesz się tam pokazywać, zainteresują się tym, dlaczego cię nie ma, odkryją, że mieszkasz sam i będziesz musiał wrócić do domu. 

Samodzielność to złożony temat. Za decyzją o tym, by zamieszkać samodzielnie może stać rodzinny dramat albo inne trudności życiowe. Zanim podejmiesz decyzję o tym, by się wyprowadzić, rozważ, czy to jedyne wyjście z sytuacji.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły