Ogrzewanie podłogowe to obecnie jedno z najpopularniejszych tego typu rozwiązań wykorzystywanych w domach, mieszkaniach, a nawet w przestrzeni biurowej. Ten system grzewczy ma oczywiście swoje mocne, jak i słabsze strony, dlatego warto przyjrzeć się mu bliżej. Zobaczmy, jaki rodzaj ogrzewania podłogowego będzie odpowiedni w danej sytuacji oraz czy warto zdecydować się właśnie na tego typu instalację.
Ogrzewanie podłogowe
W nowym budownictwie, ale nie tylko, istnieje spora dowolność jeśli chodzi o wybór systemu ogrzewania. Osobną kwestią jest sam rodzaj zastosowanej instalacji, a jeszcze inną sposób jej zasilania, a więc źródło ciepła. Dla wielu oczywistym rozwiązaniem jest montaż niezwykle popularnej “podłogówki”. Czym jest ta forma ogrzewania, jakie posiada atuty i kto powinien się na nią zdecydować? Wyjaśniamy!
Ogrzewanie podłogowe – czym się charakteryzuje?
Istnieją dwa podstawowe rodzaje ogrzewania podłogowego, a mianowicie wodne oraz elektryczne. Różnica między nimi polega przede wszystkim na budowie i przeznaczeniu samej konstrukcji. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z systemem złożonym z rur grzewczych ułożonych w kształcie spirali, w drugim stosuje się specjalne maty grzewcze zasilane prądem. Ogrzewanie wodne umożliwia wykorzystanie m.in. pompy ciepła, która jest niezwykle wydajna. Ogrzewanie podłogowe można umieścić w każdym pomieszczeniu, niezależnie od tego, z czego zrobiona jest podłoga. System ten sprawdzi się zarówno w przypadku paneli, desek, jak i płytek, o ile oczywiście wybierzemy materiały przeznaczone do tego rodzaju ogrzewania.
Jakie są największe zalety ogrzewania podłogowego?
Ogrzewanie podłogowe posiada mnóstwo atutów, które przemawiają na jego korzyść. Wśród nich można wymienić przede wszystkim to, że zapewnia wysoki komfort cieplny, a pomieszczenie nagrzewa się równomiernie i niemal od razu po włączeniu ogrzewania. Dzięki temu rozwiązanie to jest energooszczędne i o wiele tańsze w użytkowaniu niż np. centralne ogrzewanie. Podłogówka wpływa ponadto pozytywnie na zdrowie, jak i pozwala na zachowanie optymalnego poziomu wilgoci i przez działanie na zasadzie promieniowania nie wprawia powietrza, w tym kurzu, w ruch. Wszystko to sprawia, że jest niemal idealnym wyjściem dla osób zmagających się z alergią.
Czy warto wykonać ogrzewanie podłogowe?
Wszystkie Instalacje grzewcze mają wady i zalety, dlatego kluczowe przy wyborze jednej z nich jest określenie swoich potrzeb oraz oczekiwań. Jedni będą kierować się bowiem komfortem, inni wydajnością, niektórzy ekologią, a dla innych najważniejszy będzie koszt eksploatacji i zużycia. Ogrzewanie podłogowe wydaje się w całym zestawieniu rozsądnym wyjściem, które rozsądnie użytkowane może przynieść spore oszczędności, szczególnie jeśli połączymy je z fotowoltaiką. Oczywiście, ogrzewanie podłogowe najlepiej wykonać już na etapie budowy domu lub przy generalnym remoncie mieszkania. W pozostałych przypadkach bowiem konieczne będzie rozebranie istniejącej posadzki, odpowiednie przygotowanie podłoża i dopiero wtedy można dokonać montażu całej instalacji.
Artykuł sponsorowany