Piec / kocioł elektrodowy – opinie, zużycie prądu, co mówią na forum?

W obliczu kryzysu paliwowego, którego jesteśmy obecnie świadkami, coraz więcej Polaków rozważa odejście od tradycyjnych źródeł ogrzewania do tych, które pozwolą nieco uniezależnić się od sytuacji politycznej na świecie. Jeszcze rok temu węgiel można było kupić od ręki na każdym składzie. Dziś jego cena wzrosła prawie czterokrotnie i trudno w ogóle go zdobyć. Z ceną gazu na pewno nie będzie lepiej. Na pewno będzie drogi i prawie na pewno zabraknie go dla wszystkich. Dlatego warto poszukać alternatywy. Jedną z nich jest piec elektrodowy. Poniżej dowiesz się więcej w temacie:

 • piec elektrodowy opinie,
 • piec elektrodowy cena,
 • kotły elektrodowe opinie, 
 • kocioł elektrodowy jak działa,
 • piec elektrodowy zużycie prądu,
 • rachunki za ogrzewanie piecem elektrodowym,
 • kocioł elektrodowy 10-20 kw cena.

Na przykładzie kotła elektrodowego o mocy 10-20kW pokażemy, jak wygląda ogrzewanie domu: jaką temperaturę można uzyskać i przy jakim rachunku miesięcznym. Sprawdź, czy w twoim domu można założyć kocioł elektrodowy jak działa takie ogrzewanie i jaką temperaturę możesz uzyskać. Przejrzyj wspólnie z nami informacje na temat piec elektrodowy opinie forum. Dzięki temu uzyskasz wszystkie niezbędne informacje na temat ogrzewania kotłem elektrodowym.

Trafna uwaga jednego z użytkowników info ogrzewanie.

Piec elektrodowy – co piszą na forum?

Obecnie sporo osób dopytuje o alternatywę dla kotła węglowego oraz gazowego. Generalnie rozwiązania są dwa: kocioł elektrodowy albo pompa ciepła. To drugie promowane jest dość silnie przez wiele firm. Zachętą mogą być też państwowe dotacje. Większość projektów domów, które obecnie się sprzedają ma zaprojektowane ogrzewanie za pomocą pompy ciepła. Z kolei o tym, czym jest kocioł elektrodowy jak działa można przeczytać na forach dla budowlańców i inwestorów. Sam kocioł elektrodowy 10-20 kw cena i wydajność tego urządzenia wydają się być zadowalające w przypadku większości budynków mieszkalnych. 

Piec elektrodowy sprawdzi się lepiej, zwłaszcza w starym budynku, gdzie wody w obiegu jest sporo. Pompa to dobre rozwiązanie do nowych domów, w których instaluje się ogrzewanie podłogowe. Choć to piec elektrodowy zużycie prądu będzie mieć wyższe, znacznie łatwiej i przede wszystkim taniej zainstalować go i w nowym, i w starym budownictwie. 

Porównując koszt zakupu pieca elektrodowego i pompy ciepła, piec wychodzi znacznie taniej. Choć – co trzeba wyraźnie podkreślić, pompa zużyje mniej prądu. 

Jeśli chodzi o piec elektrodowy opinie w przeważającej większości sprowadzają się do dwóch stwierdzeń. Po pierwsze to kocioł bezobsługowy. Działa na zasadzie włącz/wyłącz. Po drugie, jeśli utrzyma się tendencja sprzed paru lat i zimy nie będą bardzo mroźne, całkiem dobrze ogrzeje dom jednorodzinny. To rozwiązanie ekologiczne i bezawaryjne. 

Trzeba też podkreślić jedno: kotły elektrodowe opinie, które się powtarzają mówią, że najtrudniej nagrzać wychłodzony budynek. Kocioł nie sprawdzi się więc w domku letniskowym i pomieszczeniach, w których temperatura spada do 15-17 stopni. Jak każde inne źródło ciepła, najlepiej będzie działać w budynku, który jest ocieplony. Warto zatem zainwestować w nowe okna i izolację ze styropianu albo wełny na ścianach. Dobrze też połączyć wymianę kotła na elektrodowy z instalacją fotowoltaiki. Biorąc pod uwagę to, jakie ma kocioł elektrodowy zużycie prądu, wsparcie ze słońca może się przydać. 

Sprawdziliśmy jak wyglądają wpisy w temacie piec elektrodowy opinie forum. Użytkownicy kotła elektrodowego podkreślają, że to rozwiązanie wygodne, ekologiczne, ale dość drogie. O tym, jak wyglądają rachunki za ogrzewanie piecem elektrodowym, piszemy poniżej. Sprawdzamy też, kocioł elektrodowy 10-20 kw cena. 

Piec elektrodowy – jakie jest zużycie prądu?

Zużycie prądu w przypadku kotła elektrodowego zależy od tego, jakie warunki pogodowe panują za oknem. Przy srogiej zimie, zużycie będzie spore. Przyjmuje się, że piec elektrodowy zużycie prądu ma na poziomie około 0,0067 kWH na 1 m³ ogrzewanej powierzchni przy różnicy temperatur wynoszącej 40 stopni (-20 stopni za oknem i 20 stopni w pokojach). Ostatnie lata pokazały, że było znacznie cieplej, przynajmniej w większości regionów. 

Szybko licząc, dzienne zużycie prądu w środku zimy za dom o powierzchni 120 m. kw. to około 25 kWH miesięcznie. Wielu posiadaczy starych instalacji w nieocieplonych domach podaje jednak, że ma zużycie na poziomie nawet dwukrotnie wyższym. 

Zakładając nawet optymistycznie zużycie na poziomie 25 kWh, to jest to tyle, ile latem może w ciągu jednego słonecznego dnia wyprodukować instalacja fotowoltaiczna o mocy 4,1 kW. Jeśli zatem połączymy ogrzewanie prądem z fotowoltaiką, rachunki w miesiącach zimowych nie powinny być bardzo obciążające. 

Sprawdzając piec elektrodowy opinie, możemy potwierdzić, że dzięki panelom fotowoltaicznym można być w miarę spokojnym o rachunki w zimie. Wielu właścicieli pieców elektrodowych najpierw zainwestowało w fotowoltaikę. 

Rachunki za ogrzewanie piecem elektrodowym – przykłady

Szukając informacji na temat kotły elektrodowe opinie i rachunki, trafiliśmy na informacje dotyczące realnych kosztów ogrzewania kotłem elektrodowym. Przy starych cenach prądu rachunki za ogrzewanie kotłem elektrodowym domu o powierzchni 150 m. kw. wynosiły w ubiegłych latach około 1000 zł miesięcznie zimą.  Obecnie ten koszt będzie znacznie wyższy, bo cena prądu ulegnie zmianie. 

Jeśli chodzi o piec elektrodowy cena ogrzewania będzie zależeć także od:

 • temperatury na zewnątrz,
 • temperatury wewnątrz (przyjmuje się, że komfort cieplny uzyskuje się w temperaturze 20-21 stopni),
 • powierzchni do ogrzania,
 • poziomu izolacji mieszkania (stare okna, mostki termiczne, brak ocieplenia itd).

Kocioł elektrodowy cena, na przykładzie 10-20 kw

Standardowo montowany kocioł elektrodowy  10-20 kw cena 11 tysięcy złotych. Jeśli chodzi o piec elektrodowy cena obejmuje także montaż. Każde inne źródło ogrzewania: pompa ciepła, kocioł węglowy, czy gazowy kosztować będą znacznie więcej. Tak też można wyczytać w przypadku poszukiwania informacji na temat piec elektrodowy opinie forum.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły