Przebarwienia pojawiają się na skórze na skutek zaburzeń melaniny w organizmie. Nadmierna pigmentacja powoduje bowiem nierówny odcień skóry na różnych jej partiach. I nie ma znaczenia płeć, wiek czy kolor karnacji. Przebarwienia na twarzy mogą pojawić się niespodziewanie, a ich eliminacja jest czasochłonna. Jakie są rodzaje przebarwień i skąd się właściwie one biorą? Odpowiadamy!
Przebarwienia na twarzy – jak je rozpoznać?
Brązowe plamki na skórze mogą pojawić się w różnej postaci. Mogą być mniejsze, większe, rozsiane na całej powierzchni twarzy bądź skupiać się w jednym jej obrębie. Zwykle powstają one na skutek nadmiernej pigmentacji, będącej następstwem chorób zapalnych skóry albo pod wpływem zaburzeń hormonalnych.
Przebarwienia na twarzy mają różną postać. Mogą to być piegi, przebarwienia prozapalne, plamy soczewicowate, czy chociażby ostuda. Piegi to gładkie zmiany, które nie występują ponad poziom skóry. Zwykle są liczne, drobne i mają nieregularny kształt. Ich widoczność jest większa latem, gdy skóra ma częsty kontakt ze słońcem. Plamy soczewicowate to przebarwienia o charakterze drobnych plamek koloru brązowego o średnicy nie większej niż 2 cm. Mogą występować pojedynczo lub w skupiskach. Są zdecydowanie większe od piegów, a nieleczone szybko przekształcają się w tzw. plamy starcze.
Z kolei plamy prozapalne zwykle pojawiają się w wyniku toczącego się w skórze stanu zapalnego. Często są konsekwencją trądziku, różnego rodzaju oparzeń czy urazów. Inaczej jest w przypadku ostudy, która przeważnie występuje jako konsekwencja nadmiernej ekspozycji na słońce. Są to brązowe, dość niewyraźnie odgraniczone od otoczenia plany o nieregularnym kształcie.
Przyczyny powstawania przebarwień na twarzy
Właściwie każdy rodzaj przebarwień charakteryzuje się innymi przyczynami. Na przykład piegi i ostuda występują, gdy często przebywasz na słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry. Jednak istnieje kilka uwarunkowań, które zwiększają ryzyko wystąpienia niemalże każdego rodzaju przebarwień. Jednym z nich są czynniki genetyczne, innymi zmiany hormonalne, jak na przykład ciąża, menopauza, antykoncepcja czy zespół policystycznych jajników.
Przebarwienia na skórze twarzy mogą pojawić się także na skutek chorób wątroby, zmian zapalnych skóry, stosowania środków uwrażliwiających na promienie UV (niektórych leków i kosmetyków), antybiotykoterapia, środki przeciwdepresyjne oraz niesteroidowe lepki przeciwzapalne. Plamy mogą być też konsekwencją zanieczyszczeń środowiska, stresu i oczywiście niewłaściwej pielęgnacji, a ściślej rzecz ujmując, niestosowania kremów ochronnych z filtrem.
Jak przebiega proces tworzenia się przebarwień?
Wiesz już, że przebarwienia to wynik nadmiernego gromadzenia się melaniny – pigmentu skórnego. Ale jak właściwie do tego dochodzi? W większości przypadków przebarwienia powstają w wyniku skomplikowanego procesu. Składa się on z następujących etapów:
Promieniowanie ultrafioletowe i/lub substancje obecne w komórkach skóry (np. hormony) stymulują proces pigmentacji – produkcję melaniny.
- Melaninę w nadmiarze produkują melanocyty.
- Nadmiar melaniny wysyłany jest do warstw naskórka.
- Melanina przemieszcza się w kierunku powierzchni skóry.
Co ciekawe, przebarwienia pojawiają się, dopiero gdy melanina zwiększa się w anormalny sposób, a jej nadprodukcja zostaje niejednakowo rozłożona na powierzchni skóry. Jeśli powyżej opisane procesy będą zachodzić w normalny sposób, zapewne równomiernie się opalisz.
Artykuł sponsorowany