Psy rasowe do oddania za darmo – gdzie ich szukać?

Wymarzony czworonożny przyjaciel jako gwiazdkowy prezent? I to najlepiej z tej kategorii “małe psy rasowe”? Święta zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z tym pojawia się masa ogłoszeń o oddaniu szczeniąt w dobre ręce lub próśb o wskazanie najlepszego miejsca gdzie rasowe psy są do oddania za darmo

Sprawdzamy czy pojawiające się ogłoszenia to nie żaden scam i czy realnym jest przygarnięcie małego psa rasowego nieodpłatnie. Jesteście ciekawi tego tematu? 

Psy rasowe za darmo – scam czy faktycznie można je dostać za darmo? 

Wpisując w wyszukiwarkę hasło “rasowe psy do oddania za darmo” wyświetla się mnóstwo stron, na których ludzie chcą oddać zwierzęta. Najczęściej pojawia się portal Olx, gdzie bez problemu znajdziemy ogłoszenia ze słodkimi zdjęciami szczeniąt. Biorąc pod uwagę daty dodawanych anonsów, codziennie pojawiają się nowe. Czy wszystkie są realne? Przekonajmy się. 

Zagłębiając się w ten temat można natrafić na termin “oszustwa nigeryjskiego na psa”. Czym jest ten scam i na czym polega? 

Nazwa dotyczy przekrętów z lat 70. i 80. ubiegłego wieku, których dopuszczali się mężczyźni pochodzący właśnie z Nigerii. Przestępstwa były związane z wyłudzeniami. Na przestrzeni lat schemat działania pozostał ten sam, zmienia się tylko forma, zasięg i oszust – dziś niekoniecznie jest on pochodzenia nigeryjskiego. Istnieją wyłudzenia na członka rodziny za granicą, spadek, wygraną. Pojawiło się wyłudzenie na psa rasowego. Na czym polega ten proceder i na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim należy dokładnie przeczytać ogłoszenie. Jeśli coś wzbudza naszą podejrzliwość, nie lekceważmy tego. To, na czym jeszcze powinniśmy się skupić to kontakt z wystawiającym ogłoszenie. Czy chętnie udziela odpowiedzi dotyczących psa? Jak ma wyglądać odbiór psa? Czy można wcześniej zobaczyć w jakich warunkach przebywa zwierzę i umówić się na spotkanie? Te wszystkie kwestie są kluczowe i warto się nad nimi pochylić. Dokładnie sprawdzić informację i znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania.

Jeśli trafimy na oszusta to małe psy rasowe okazują się nie do końca darmowe. Ale jak to? Przecież w ogłoszeniu zaznaczono “oddam w dobre ręce”. Szybko okazuje się, że zwierzę nie przebywa na terenie naszego kraju, a jego dostarczenie będzie wiązało się z kosztami. Ogłoszeniodawca prosi o wpłacenie zaliczki. Niedużej. Po tym kontakt zazwyczaj się urywa. 

Nie należy jednak do końca demonizować tej formy i sposobu na pozyskanie czworonożnego przyjaciela. Wchodząc na wcześniej wspomniany portal Olx lub podobne: Lento czy Gratka, możemy natrafić na uczciwych ludzi. Na takich, którzy szczerze przyznają się do trudnej sytuacji życiowej lub przeprowadzki, chętnie odpowiadają na pytania i zapraszają do siebie by zobaczyć psa. Pamiętajmy o tym, że w sieci trzeba zachować ostrożność. 

Psy rasowe z Ukrainy za darmo 

W ostatnim czasie z powodu eskalacji wojny na terytorium naszego wschodniego sąsiada, wzrosła popularność adopcji psów rasowych z Ukrainy. Za darmo, jak piszą internauci, do oddania pojawiają się nie tylko małe psy rasowe.  W ogłoszeniach pojawiają się także psy ras dużych, takich jak husky czy labrador. Gdzie leży prawda? 

Zwierzęta również są ofiarami tej wojny. Są zdezorientowane, a sam transport to dla nich ogromny stres. Niektóre zwierzęta zostały porzucone przez uciekających przed wojną właścicieli. Część z nich pozostała w pustych gospodarstwach, ponieważ opiekunowie zginęli. Do akcji ratującej ukraińskie zwierzęta włączyły się liczne fundacje z naszego kraju. Organizują transport, leczenie, a następnie szukają nowych domów. 

Źródło: zwierzaki.pl

Do fundacji i stowarzyszeń trafiają psy w różnym wieku. Młode, stare i schorowane, ale i te, które nie posiadają rodowodu. Nie wszystkie są rasowe. Jeśli interesują nas tylko młode, małe psy rasowe należy bezpośrednio skontaktować się z wybranymi fundacjami, pytać i wyrazić swoje zainteresowanie. 

Pod pięknymi hasłami pomocy zwierzętom nie próżnują i oszuści. W bezlitosny sposób próbują wykorzystać niewiedzę i naiwność oraz dobroć ludzi. Dochodzi do pozyskiwania nielegalnie zwierząt, zwłaszcza tych rasowych i tych, które dobrze się prezentują. Tu sprawa wygląda bardzo podobnie, łatwo jest dać się zwieść, temu co widzimy i czytamy. Należy być czujnym i z rozwagą podejmować decyzję z jakiego źródła chcemy przygarnąć zwierzę. 

A może warto skorzystać z dobrze znanej alternatywy? Rasowe psy do oddania i za darmo możemy znaleźć w schronisku. Jest to dłuższy proces. Przy adopcji psa ze schroniska musimy liczyć się z podpisaniem umowy, rozmową przedadopcyjną i czekaniem. W tym przypadku nie tylko rasowe psy z Ukrainy, które są za darmo, potrzebują ciepłego domu i kochającego człowieka. W polskich przytułkach dla zwierząt jest ogrom potrzebujących psich serc. Trzeba tylko wykazać się ogromną cierpliwością w poszukiwaniach.

Pamiętajmy o podejmowaniu dojrzałych decyzji i miejmy świadomość tej odpowiedzialności, na jaką się decydujemy przygarniając do siebie nowego członka rodziny. Jeśli psi przyjaciel dołączy do ciebie w okresie świątecznym, to niech podczas wakacyjnego urlopu również ma w twoim domu pewny schron. Bądźmy też rozważni w sieci i nie dajmy się oszukać. Jeśli chcecie podzielić się swoimi doświadczeniami lub macie porady dla osób szukających czworonożnego przyjaciela, to przejdźcie do sekcji komentarzy. 

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły