Planujesz zakup nowego samochodu? Zwracasz uwagę na kwestię ekologii i zależy Ci na zmniejszeniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne? Powinieneś zastanowić się nad wyborem pojazdu hybrydowego lub elektrycznego. Zarówno jedne, jak i drugie auta mają wiele zalet. Jaka jest różnica pomiędzy nimi? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć przed wyborem konkretnego modelu.
Samochód hybrydowy czy elektryczny – co się bardziej opłaca?
Popularność samochodów elektrycznych wynika przede wszystkim z faktu, że są one ekonomiczne w codziennym użytkowaniu. Nie emitują także szkodliwych spalin do atmosfery. Pojazdy te napędzane są silnikiem elektrycznym. W każdym takim aucie znajdują się specjalne ogniwa przeznaczone do magazynowania energii. Zależnie od wybranego modelu można liczyć na różny zasięg samochodu i osiągi.
Auta elektrycznie nie są pozbawione wad. Jedną z najważniejszych jest konieczność ładowania w specjalnych punktach. Te w większych miastach zlokalizowane są bardzo często przy dużych centrach handlowych, na parkingach i przy stacjach benzynowych. W mniejszych miejscowościach znalezienie stacji ładującej samochody elektryczne bywa wyzwaniem. Często konieczne jest przejechanie kilkunastu czy kilkudziesięciu kilometrów do wybranego punktu w celu naładowania pojazdu. Alternatywą może być natomiast stworzenie domowej stacji ładowania.
Samochody hybrydowe łączą w sobie dwa rozwiązania w zakresie napędu. Najczęściej jest to silnik benzynowy (rzadziej diesel) oraz jednostka elektryczna. Wyróżnia się trzy rodzaje pojazdów hybrydowych:
- mHEV,
- HEV,
MHEV to tak zwana hybryda miękka, w której silnik elektryczny stanowi jedynie wsparcie dla spalinowego. Jednostka elektryczna jest wykorzystywana jako rozrusznik, alternator oraz zasilanie systemów wewnętrznych pojazdu. HEV to hybryda pełna. W samochodach tego typu silnik elektryczny uruchamia się w określonych sytuacjach i stanowi wówczas ich główny napęd. Jednostka ładuje się podczas pracy silnika spalinowego i podczas hamowania. Oznacza to, że nie ma możliwości doładowania z zewnętrznego źródła.
PHEV to najmocniejsza odmiana hybrydy. W jej przypadku producenci przewidzieli możliwość doładowania poprzez gniazdo. Hybrydy w wersji PHEV są jednymi z najbardziej ekonomicznych na rynku. Mają także największy zasięg spośród wspomnianych wcześniej wariantów. Więcej informacji na temat samochodów elektrycznych i pojazdów hybrydowych znajdziesz na stronie internetowej: https://rankomat.pl/samochod/samochod-elektryczny-a-hybrydowy.
Ile kosztuje dobry samochód elektryczny?
Cena samochodu elektrycznego zależy przede wszystkim od jego parametrów technicznych. Te przekładają się bezpośrednio na zasięg auta, a także prędkość, z którą porusza się po drogach. Pojazdy elektryczne znanego producenta, jakim jest Tesla o zasięgu około 490 km oraz prędkości maksymalnej 225 km/h to wydatek ok. 206 000 złotych za wersję podstawową z salonu. Najlepsze auta elektryczne dostępne obecnie na rynku kosztują od 600 000 złotych do nawet ponad miliona złotych.
Alternatywą dla osób, które dysponują mniejszym budżetem na tego typu inwestycje, jest zakup używanego samochodu elektrycznego. Warto mieć jednak świadomość, że im większy jest przebieg takiego pojazdu, tym mniejsza żywotność baterii. Decydując się na takie rozwiązanie, warto więc wybierać auta ze sprawdzonego źródła.
Na czym polega program „Mój elektryk” i kto może z niego skorzystać?
W celu ochrony środowiska, w przyszłości planowane jest całkowite zaprzestanie produkcji samochodów spalinowych i zastąpienie ich modelami elektrycznymi. Program „Mój elektryk” jest ukierunkowany na wsparcie osób, które zdecydowały się właśnie na zakup auta elektrycznego. Nowa edycja programu ruszyła w styczniu 2023 roku i względem poprzedniej oferuje nowe możliwości. Obejmuje m.in. pojazdy w leasingu.
Dofinansowanie dotyczy wyłącznie zakupu nowych aut. Z programu mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Dopłata, jaką można uzyskać do samochodu elektrycznego, waha się od 18 750 do nawet 70 000 złotych. Zależy ona jednak od modelu auta oraz tego czy zakupu dokonała osoba fizyczna, czy firma.
Ile wynosi ubezpieczenie samochodu elektrycznego i jaką polisę wybrać?
Niezależnie od tego, czy wybierzesz hybrydę, czy elektryka – nie możesz zapominać o najważniejszej kwestii, jaką jest polisa ubezpieczeniowa. Żeby móc poruszać się po polskich drogach zgodnie z przepisami konieczne jest wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Właściciele nowych pojazdów powinni rozważyć także zakup dodatkowej polisy AC. Nie jest ona wymagana, jednak dzięki niej auto zostaje objęte dodatkową ochroną. Ubezpieczenie AutoCasco przydaje się np. w przypadku kradzieży samochodu.
Stawka polisy ubezpieczeniowej zarówno w przypadku OC, jak i AC może być różna dla każdego kierowcy. Jest ona wyliczana na podstawie danych samochodu, a także informacji o właścicielu auta. Nie bez znaczenia jest także miejsce zamieszkania. Żeby uzyskać wstępne wyliczenia na temat ubezpieczenia, warto skorzystać z darmowych porównywarek i kalkulatorów dostępnych w sieci.
Artykuł partnera.