Jak zacząć się zdrowo odżywiać? Te małe nawyki możesz wdrożyć od zaraz!

Wielu osobom wydaje się, że zmiana trybu życia na zdrowszy wymaga ogromnych poświęceń i pełnego zaangażowania. Nic dziwnego, że nieliczni decydują się na taką rewolucję z dnia na dzień. Mimo najszczerszych chęci szanse na jej powodzenie są zazwyczaj niewielkie. Znacznie lepsze efekty przynoszą małe zdrowe nawyki wdrażane stopniowo, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i możliwości w danym momencie. Sprawdź, które z nich warto wprowadzić do swojego życia w pierwszej kolejności, aby zauważalnie poprawić jego jakość.

Jedz lepiej – jak zacząć zdrowo się odżywiać i nie być głodnym?

Zdrowsze jedzenie nie oznacza wcale, że od tej pory będziesz jadł tylko sałatki i to bez żadnego sosu. Wręcz przeciwnie – aby dieta służyła Twojemu organizmowi, powinna być bogata i urozmaicona. Zdrowe nawyki żywieniowe nigdy nie wymagają tego, by się głodzić. Zbyt duży deficyt kaloryczny może powodować problemy z koncentracją i obniżać odporność, prowadząc do poważnych problemów zdrowotnych. Aby uniknąć takiego efektu, trzeba redukować kalorie stopniowo.

Jak zacząć zdrowo się odżywiać? Podstawa to określenie swojego indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego. Aby schudnąć, powinieneś utrzymywać kaloryczność swojej codziennej diety na nieco niższym poziomie. Aby utrzymać wagę, nie powinieneś go przekraczać.

Wprowadzając zdrowe nawyki żywieniowe, nie pomijaj śniadań

Wiesz już, jaką kaloryczność powinna mieć zdrowa dieta. Jak zacząć zatem wprowadzać jej zasady w życie? Stara prawda, że śniadanie to najważniejszy element jadłospisu, znajduje potwierdzenie w rzeczywistości. Poranny posiłek zapewnia Ci energię na większą część dnia, dlatego nie wolno go pominąć. Przygotowując wartościowe śniadanie dla siebie i najbliższych, dbasz o Wasze zdrowie. Co więcej, wprowadzasz zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci, a to z pewnością w znacznym stopniu wpłynie na ich sposób odżywiania się również w dorosłym życiu. Na własnym przykładzie pokazujesz swoim pociechom, dlaczego zdrowe nawyki żywieniowe są ważne. Trudno o bardziej efektywną lekcję.

Codzienne jedzenie pełnowartościowego posiłku każdego ranka to jeden z najważniejszych nawyków, które powinieneś sobie utrwalić, jeśli chcesz zmienić swój styl życia na zdrowszy. Śniadanie powinno być dobrze zbilansowane i bogate w składniki odżywcze. Owsianka z owocami i masłem orzechowym albo twarożek z warzywami i pełnoziarnistym pieczywem to zdecydowanie lepszy wybór niż zjedzona w biegu drożdżówka z lukrem popita kawą z cukrem.

Nie rezygnuj z deserów!

Większość osób już na samą wzmiankę o diecie i pierwszą myśl o tym, jak zacząć zdrowe odżywianie, nastawia się na konieczność całkowitej eliminacji słodkości ze swojego jadłospisu. Tymczasem zwykle okazuje się, że to wcale nie jest konieczne. Zdrowe odchudzanie i zmiana nawyków żywieniowych nie wymagają rezygnowania z przyjemności i ze wszystkiego, co słodkie. Wystarczy tylko zmienić swoje myślenie o deserach. Obecnie do Twojej dyspozycji jest cała gama przepisów na zdrowe słodkości, na przykład fantastyczne fit lody bananowe. Możesz więc z powodzeniem odżywiać się zdrowo i nie walczyć nieustannie z ochotą na coś słodkiego. Wystarczy tylko znaleźć zdrowsze odpowiedniki swoich ulubionych słodkich przekąsek.

Doskonałym zamiennikiem sklepowych słodyczy stanowią też bakalie, na przykład suszone figi czy orzechy nerkowca. Wprawdzie ze względu na dość wysoką wartość kaloryczną ich również nie powinno się jeść bez umiaru, warto jednak zaznaczyć, że dostarczają naszemu organizmowi wielu cennych składników odżywczych. Z powodzeniem mogą więc stanowić element dobrze zbilansowanej, urozmaiconej, zdrowej diety.

Małe zmiany, wielkie efekty

Wiesz już, jak zacząć zdrowo się odżywiać. Najwyższy czas zacząć wprowadzać swój plan w życie. Pamiętaj, że nie musisz robić wszystkiego na raz. Nawet niewielkie zmiany mogą przynieść imponujące efekty, jeśli tylko będziesz wystarczająco konsekwentny. I najważniejsze – zacznij od dziś, a nie od jutra, poniedziałku czy pierwszego dnia kolejnego miesiąca.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły