Magento to światowy lider wśród platform e-Commerce. Na pewno w swoim życiu nie jeden raz korzystałeś ze sklepu internetowego postawionego na tej technologii. A czy wiesz, że sklep na Magento to również złoty standard w modelu business-to-business? W tym artykule opowiem Ci, dlaczego.
Sprawdź koszt postawienia sklepu na: https://satisfly.co/pl/blog/ecommerce/koszt-sklepu-internetowego-magento/
Sklep B2B – czym się różni od B2C
Zacznijmy od podstaw, czyli charakterystyki sprzedaży B2B. Tutaj polityka cenowa ma największe znaczenie. Wszystkie ustalenia robione klasycznie – przez telefon, mailowo – muszą mieć jakieś odzwierciedlenie w funkcjonalności takiego sklepu B2B. Wszelkie rabaty, indywidualne cenniki dla stałych klientów, kredyty kupieckie, progi cenowe muszą być sprawnie obsługiwane przez system.
Dalej mamy tematy logistyczne. O ile w klasycznym sklepie internetowym wycena i obsługa zamówienia np. kurtki nie jakąś czarną magią, to w przypadku B2B może pojawić się wiele wyzwań. Zamówienia wielkogabarytowe albo te o niekonwencjonalnych kształtach. Albo produkty delikatne do specjalnego transportu (np. mrożone, szklane lub zawierające szkodliwe substancje). Prosty system nastawiony na sprzedaż detaliczną tego nie obsłuży – lub będziesz tracić tysiące złotych na źle dopasowanej logistyce.
Kolejna sprawa – ekosystem firmowy. Firmy B2B, aby sprawnie funkcjonować, potrzebują przynajmniej kilku klas aplikacji. ERP, CRM czy system magazynowy WMS to ważne elementy krwioobiegu biznesu. Wszystkie systemy muszą być mądrze zintegrowane ze sobą, przede wszystkim z samą platformą B2B, by zamówienia przepływały bez błędów.
To tylko trzy najbardziej jaskrawe przypadki. Różnic tych jest więcej, w zależności od rodzaju biznesu. A jakie są podobieństwa?
E-Commerce B2B i B2C – podobieństwa
Pamiętaj, że w obu przypadkach po drugiej stronie ekranu jest człowiek. Specjalista do spraw zakupów w firmie po godzinach korzysta z social mediów, zamawia online ubrania, rezerwuje wczasy. Słowem, jest współczesnym e-konsumentem. To sprawia, że ma pewne przyzwyczajenia i oczekiwania względem użyteczności i wyglądu e-Commerce. Wyobrażasz sobie, że osoba przyzwyczajona do świetnego UX (user experience) na np. Zalando będzie służbowo chętnie korzystać z platformy B2B z antycznym interfejsem? Wątpliwe.
To samo tyczy się urządzeń wyświetlających. Kiedyś w B2B prym wiodły komputery stacjonarne. Teraz użytkownicy oczekują, że platforma zadziała dobrze także na telefonie czy tablecie – tak jak w tradycyjnym handlu detalicznym.
Dlaczego sklep na Magento dla B2B?
Zbierzmy teraz wnioski z dwóch ostatnich akapitów. Po pierwsze, platforma B2B musi mieć funkcje typowe dla tego modelu biznesowego. Po drugie, powinna nie odstawać od nowoczesnych standardów spotykanych B2C. I sklep na Magento jest rozwiązaniem łączącym te dwa światy.
Jak pewnie wiesz, Magento jest oprogramowaniem open source – doświadczeni programiści mogą swobodnie modyfikować jego kod, a także instalować gotowe moduły rozszerzające funkcjonalność systemu. To oznacza, że każda funkcja istotna dla B2B jest możliwa do wdrożenia. Czy to są indywidualne cenniki, czy reguły rabatowe, czy nawet skomplikowane konfiguratory – sklep na Magento sobie z tym poradzi.
Przejdźmy do aspektu nowoczesnego UX. Sklep na Magento może zostać zbudowany (a w zasadzie powinien!), spełniając standardy PWA – progressive web applications. To oznacza, że jest doskonale funkcjonalny na każdym urządzeniu (zwłaszcza mobile!), dostępny offline i możliwy do zainstalowania na ekranie głównym smartfona jak typowa aplikacja. Wdrożenie zgodne z PWA jest możliwe dzięki architekturze headless. To podejście, w którym silnik sklepu na Magento (backend) jest rozdzielany od części odpowiedzialnej za wyświetlanie obrazu użytkownikowi (frontend). W ten sposób jeden backend może “zasilać” kilka różnych frontów sklepu na Magento – idealnie dopasowanych do urządzeń klientów.
Podsumowanie
Mimo że w artykule dotknąłem tylko wierzchołka góry lodowej, jaką jest dostosowanie Magento do wymagań rynku B2B, wierzę, że jak na dłoni widzisz wartość tej platformy. Prognozuję, że jeszcze przez wiele lat sklep na Magento będzie złotym standardem w branży, zanim wyprze go lepsza technologia.
Artykuł sponsorowany