Ukraina – bezpośredni sąsiad Polski. Mimo tak niewielkiej odległości, jaka dzieli ten kraj od naszej stolicy, stosunkowo niewiele o niej wiemy. Wynika to być może z niewielkiej popularności tego kraju, jako miejsca turystycznego, ale też po części z faktu, że Ukraina postrzegana jest jako biedny kraj. Czy tak jest w rzeczywistości? Ostatnimi czasy jesteśmy świadkami napaści Rosji na Ukrainę. Sytuacja ta sprawia, że coraz chętniej wyszukujemy informacji o naszym sąsiedzie. Nie tylko w kontekście sytuacji militarnej. Ukraina to także bardzo ważny gracz na rynku, szczególnie biorąc pod uwagę produkcję zboża. Jednak nasz wschodni sąsiad to nie tylko kraj zbożem stojący, ale przede wszystkim potężny gracz, biorąc pod uwagę bogactwa naturalne Ukrainy.
W dzisiejszym artykule sprawdzimy:
- Jakie surowce ma Ukraina?
- Czy występują złoża Uranu na Ukrainie?
- Czy złoża gazu na Ukrainie mają znaczenie w kontekście międzynarodowym?
- Czy złoża ropy na Ukrainie są całkowicie wykorzystane?
Jakie surowce ma Ukraina? Sprawdzamy na mapie złoża
Złoża na Ukrainie to temat, który w ostatnim czasie jest znacznie częściej poruszany niż dotychczas. Jak się okazuje, zasoby naturalne Ukrainy są znaczne i w dużej mierze pozwalają na zaopatrzenie zarówno rodzimego rynku, jak i sąsiednich, które prowadzą z Ukrainą stosunki handlowe. Ukrainę bardzo łatwo jest podzielić pod względem zasobności surowców mineralnych. W dużej mierze to wschodnia część kraju obfituje w złoża:
– węgla;
– gazu;
– ropy;
– Uranu – niezbędnego szczególnie w energetyce jądrowej.
Niestety, tereny te, aktualnie najmocniej przeżywają napiętą sytuację, co z kolei ma przełożenie na dostępność wymienionych surowców. Wiele złóż na Ukrainie znajduje się w Donbasie, a także na Krymie, który jest pod rosyjską okupacją. Według wyliczeń ekspertów, zasoby naturalne Ukrainy mają bezpośrednie przełożenie na wartość szacowaną na 3 – 8 bilionów dolarów.
Sprawdź: Ile zarabia górnik? Zarobki na kopalni szokują
Donbas i jego bogactwa naturalne
Wschodnia Ukraina jest nie tylko cenna ze względów politycznych, ale także Licznych bogactw naturalnych, z którymi do czynienia mamy między innymi w Donbasie. Tocząca się wojna nie bez powodu w dużej mierze opiera się właśnie na tych konkretnych regionach, bowiem kraina ta jest wyjątkowo obfitująca w:
– węgiel;
– ropę;
– Uran.
Kraina ta pochwalić może się także zasobnością w surowce takie jak:
– żelazo;
– inne metale rzadkie, niezbędne do produkcji komponentów elektronicznych czy samych urządzeń.
Wbrew pozorom, występowanie surowców nie jest zjawiskiem rzadkim, jednak bogactwa naturalne w Donbasie wyróżnia przede wszystkim możliwość ekonomicznego ich wydobycia, przez co są niezwykle pożądane.
Złoża Uranu na Ukrainie
Uran to pierwiastek wykorzystywany w energetyce jądrowej. Bogactwo Ukrainy w złoża uranu otwiera jej bezpośrednią drogę do uniezależnienia się od innych krajów w kwestii energii. Nasz wschodni sąsiad nie tylko posiada elektrownie jądrowe, ale również jest czołowym, europejskim eksporterem Uranu. Nie da się ukryć, że jej zasoby, szacowane na 223620 tU, sprawiają, że to właśnie Ukraina posiada największe złoża Uranu w całej Europie.
Największe ich skupisko znajduje się w okolicy Żółtych Wód, a więc miejscowości położonej na południowy wschód od Kijowa, w niedalekiej odległości od Dniepru i Zaporoża. Teren ten położony jest na linii frontu rosyjskich ataków, bowiem zasoby Rosji w złoża Uranu są znacznie mniejsze niż naszego wschodniego sąsiada. Niestety napięta sytuacja na Ukrainie sprawia, że wydobycie Uranu na Ukrainie aktualnie jest znacznie mniejsze niż dotychczas, a biorąc pod uwagę rosnącą cenę tego surowca, oznacza to dla kraju znaczne straty.
Złoża gazu na Ukrainie
Ustabilizowanie sytuacji na Ukrainie daje ogromne możliwości eksportu surowców naturalnych, jakie występują na jej terytorium. Biorąc pod uwagę tylko i wyłącznie złoża gazu na Ukrainie, roczne ich wydobycie mogłoby osiągać wartości nawet 7 milionów ton, co z kolei stanowi 20% rocznego importu surowca, jaki przepływa przez Ukrainę.
Złoża te niestety w dużej mierze znajdują się we wschodniej części kraju, w której aktualnie toczą się zacięte walki o przyłączenie terytorium do Rosji. Gdyby nie to, Ukraina miałaby szansę być największym producentem, a zarazem importerem gazu w Europie, co znacząco poprawiłoby jej sytuację ekonomiczną i mogłoby bezpośrednio przyczynić się do wzrostu gospodarczego.
Złoża ropy na Ukrainie
Złoża ropy na Ukrainie nie należą do największych, mimo iż w latach 20. XX wieku, była ona jednym z czołowych eksporterów. Niestety największe złoża zostały wyeksploatowane, a te, które obecnie są wykorzystywane, nie są wystarczająco duże, aby zasilić swój kraj. Dodatkowo złoża te znajdują się na Morzu Czarnym, w niewielkiej odległości od anektowanego obszaru, jakim jest Krym, a więc całość bogactwa płynącego ze złóż ropy na Ukrainie przynależy do Rosji.
Biorąc pod uwagę nawet sytuację, w której Ukraina odzyskuje zajęte ziemie, złoża ropy, jakie posiada, nadal nie pozwolą jej na samodzielność. Spore złoża ropy odnalezione zostały także w regionie sumskim czy połtawskim, jednak do tej pory nie zdecydowano się na rozpoczęcie ich wydobycia.