Zupy wigilijne — nie tylko klasyczny barszcz czerwony z uszkami

Wigilia to wyjątkowy czas, pełen różnorodnych aromatów, tradycji i rodzinnych spotkań. W polskich domach niezmiennie królują smaki tradycyjnych potraw, a zupy odgrywają szczególną rolę w tej uroczystej kolacji. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie smacznych zup wigilijnych, które sprawią, że tegoroczne święta będą niezapomniane.

Zupa grzybowa wigilijna

Zupa grzybowa to nieodłączny element polskiej tradycji wigilijnej. Jej bogaty smak i głęboki aromat doskonale wpisuje się w atmosferę świąt. Można ją podawać z makaronem, ale równie smacznie smakuje z uszkami.

Zaczynamy od namoczenia suszonych grzybów na minimum godzinę. W międzyczasie przygotowujemy bulion warzywny. W garnku z grubym dnem podsmażamy cebulę, a gdy się zeszkli, dodajemy posiekaną marchewkę, pietruszkę i seler. Po kilku minutach wlewamy bulion i posiekane suszone grzyby. Całość gotujemy przez około 30-40 minut. Na koniec zabielamy zupę śmietaną i serwujemy z makaronem oraz posiekaną natką pietruszki. Cały przepis na tradycyjną zupę grzybową znajdziesz na stronie: https://uwielbiam.pl/przepis/zupa-grzybowa-10425.

Kwaśnica postna

Nie tylko zupy grzybowe, ale i kwaśnice są świetnym wyborem na wieczerzę wigilijną. To danie podawane szczególnie na Podhalu, skąd pochodzi tradycyjna wersja mięsna. Na świątecznym stole idealnie sprawdzi się więc opcja postna, która przypadnie do gustu wszystkim, którzy cenią sobie kwaśne smaki.

Wystarczy podsmażyć na oleju cebulę, marchewkę, pietruszkę, seler, czosnek, a także namoczone wcześniej, ugotowane i posiekane grzyby. Całość doprawiamy do smaku i przekładamy do bulionu warzywnego. W osobnym garnku umieszczamy odcedzoną i pokrojoną na mniejsze kawałki kapustę kiszoną, a następnie zalewamy ją pozostałym wywarem z grzybów i gotujemy. Gdy kapusta zmięknie, przelewamy całą zawartość garnka do bulionu. Gotujemy do miękkości warzyw i doprawiamy. Na koniec dolewamy według uznania pozostały sok z kiszonej kapusty.

Zupa rybna

Przechodząc przez tradycyjne zupy wigilijne, nie można również pominąć zupy rybnej, która jest serwowana na świąteczną kolację u wielu polskich rodzin. Łączy w sobie karpia i bulion warzywny. Doskonale smakuje samodzielnie, ale można ją podawać również z chrupiącym pieczywem lub kluseczkami.

Na początek gotujemy bulion warzywny na bazie marchewki, pietruszki, cebuli, selera, pora. Do przecedzonego wywaru dodajemy oczyszczone dwie głowy karpia lub pokrojone na mniejsze kawałki filety. Całość gotujemy przez około 30 minut, a następnie zabielamy śmietaną i doprawiamy do smaku. Do zupy możemy dodać również ugotowane wcześniej warzywa, które zetrzemy na tarce. Całość podajemy z posiekaną natką pietruszki lub koperkiem na wierzchu. Możemy również dodać makaron, łazanki lub kluski.

Zupa migdałowa

Przy wigilijnym stole możemy również zajadać się słodką zupą migdałową, a dokładniej polewką migdałową, która była serwowana w ten dzień już na Kresach Wschodnich. Stanowiła ona wówczas symbol bogactwa, szczególnie ze względu cenę orzechów. To połączenie migdałów, mleka, ryżu i różnorodnych dodatków, takich jak suszone bakalie, cynamon i miód.

Wystarczy zalać migdały wrzątkiem, a następnie obrać je ze skórki, podprażyć w piekarniku i zblendować. W garnku gotujemy mleko, dodajemy rozdrobnione orzechy, laskę cynamonu i odrobinę masła. Całość doprowadzamy do wrzenia, wyciągamy cynamon i wrzucamy namoczone bakalie wraz z miodem. Wszytko możemy doprawić do smaku solą. Gotową zupę migdałową serwujemy z ugotowanym ryżem i płatkami migdałowymi na wierzchu. Cały przepis dostępny jest pod adresem: https://uwielbiam.pl/przepis/zupa-migdalowa-2.

Wigilijna zupa z suszu

Kolejną propozycją jest owocowa zupa z suszu, która przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom wędzonych smaków i aromatów. To mieszanka suszonych owoców i aromatycznych przypraw korzennych, którą można podawać z makaronem.

Do przygotowania zupy z suszu potrzebne nam są przede wszystkim suszone owoce (np. śliwki, gruszki, jabłka, morele, rodzynki), które musimy wcześniej namoczyć i opłukać. Następnie przekładamy je do garnka, zalewamy wodą i dodajemy goździki, gałkę muszkatołową oraz cynamon. Całość gotujemy około 30 minut na małym ogniu. Na koniec dosładzamy zupę miodem. Możemy ją również zagęścić śmietaną lub mąką ziemniaczaną. Tak przygotowaną potrawę podajemy z ugotowanym wcześniej makaronem.

Artykuł sponsorowany.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły