Kojarzysz tę niezręczną ciszę po pierwszym pocałunku? Niby wszystko ok, bo żadne z was się przed nim nie broniło, ale moment po bywa … dziwny. To, jak całowanie wpływa na nasze ciało i psychikę, bada filematologia (akademicka nauka o pocałunku). Nie odpowiada niestety jednoznacznie na pytanie, co powiedzieć po pocałunku. Czy w ogóle trzeba cokolwiek mówić? Sprawdźmy, czy istnieją jakiekolwiek zasady, z których wynika, co zrobić i co powiedzieć po pocałunku.
Zobacz: Chemia w spojrzeniu – czym jest i jak ją poznać?
Co powiedzieć po pocałunku? Jak nie skopać tematu?
Choć dla ludzi pocałunek to absolutnie romantyczny sposób wyrażania uczuć, z biologicznego punktu widzenia w czasie pocałunku pracują minimum 24 mięśnie twarzy i nawet około 100 innych z reszty ciała. Trudno tu mówić o jakimś poważnym spalaniu kalorii, ale podobno podczas godziny całowania można spalić ich ponad 100.
Poza tym nawet krótki pocałunek to wzajemna wymiana milionów bakterii. Większość z nich jest oczywiście niegroźna, więc nie należy tej informacji traktować jako powodu, przez który nie warto się całować. Co więcej, całowanie może pozytywnie wpłynąć na odporność, a produkowana w trakcie pocałunku ślina chroni szkliwo zębów przed próchnicą.
Nadmiar słów po pocałunku będzie zbędny. Jeśli jednak cisza jest dla ciebie niezręczna, możesz powiedzieć dziewczynie:
- o swoich uczuciach, np. że jesteś z nią szczęśliwy albo że lubisz spędzać w ten sposób czas,
- komplement na temat jej wyglądu, np. że ładnie wygląda albo ładnie pachnie.
Jeśli aż cię skręca i nie dasz rady tak cicho siedzieć, spróbuj rozpocząć też rozmowę o czymkolwiek:
- czy wychodzicie coś zjeść,
- czy obejrzycie film.
To jednak może zostać odebrane jako przerwanie romantycznych chwil, na które liczyła twoja partnerka. Być może to ona pierwsza się odezwie, więc nie będziesz musiał się zastanawiać, co powiedzieć po pocałunku. Statystycznie to kobiety są bardziej gadatliwe. Biorąc jeszcze pod uwagę fakt, że podczas pocałunku nie mogła nic powiedzieć, jest szansa, że sama zacznie rozmowę.
Po pocałunku na pewno nie powinieneś pytać dziewczyny, czy jej się podobało. To dość niezręczne odpowiadać na takie pytanie. Poza tym co miałaby ci powiedzieć? Że jej się nie podobało? Nawet jeśli nie jesteś mistrzem całowania, z czasem dojdziesz do wprawy i bez krytyki, na którą dziewczyna być może zdobędzie się po twoim pytaniu.
Jeśli po pocałunku, dziewczyna przytuli się do ciebie, nie musisz nic robić. Też ją przytul a potem pocałuj drugi raz. Słowa będą w tej sytuacji zupełnie zbędne.
Pocałunek sprawia, że w mózgu dochodzi do wyrzutu dopaminy i oksytocyny. Pary, które całują się regularnie mają niższy poziom hormonów stresu i łatwiej im się zrelaksować. Badania wykazały, że 15 minut całowania może obniżyć poziom stresu do tego, który jest akceptowany przez organizm i nie powoduje uczucia niepokoju.
Zobacz: Jak zagadać do dziewczyny? Postaw na sprawdzone sposoby
Zdaniem neurobiologów pocałunek to rodzaj testu, podczas którego decydujemy, czy całowana osoba nadaje się na partnera. Przeprowadzone w 2007 roku badania mówią, że wiele kobiet już po pierwszym pocałunku decyduje, czy mężczyzna będzie jej stałym partnerem, z którym chce mieć dzieci. Jeśli organizm wyśle do mózgu odpowiednią informację zwrotną ten zareaguje, produkując odpowiedni zestaw neuroprzekaźników. Te uzależnią organizm od całowanej osoby albo sprawią, że będzie ona mu obojętna. Dlaczego tak się dzieje? Podczas pocałunku poznajemy drugą osobę przy pomocy wszystkich pięciu zmysłów. Same usta zaś są silnie unerwione i reagują nawet na najdelikatniejsze muśnięcie ustami.