Czy duchy istnieją – czy są na to dowody?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy duchy istnieją naprawdę, czy nie, koniecznie przeczytaj ten tekst. Wspólnie z nami sprawdzisz, czy historie o duchach są tak samo prawdopodobne, jak bajki o jednorożcach, czy może znajdą się dowody na to, że duchy istnieją naprawdę.

Zobacz: Czy syreny istnieją i można je spotkać w Polsce?

Czym są duchy?

Zanim sprawdzimy, jak nauka odpowiada na pytanie, czy duchy istnieją, dowiedzmy się, czym są duchy. 

Zgodnie z doktryną spirytualizmu z lat 40. XIX wieku duchy to niematerialne cząstki, które pozostają w świecie ludzi po zmarłych. Można się z nimi porozumiewać za pośrednictwem medium, osoby o wybitnej wrażliwości, która potrafi nawiązać kontakt z duchami. Duchy mogą być przewodnikami dla swoich bliskich. Wtedy pojawiają się na przykład w snach i ostrzegają przed niebezpieczeństwem. 

Z kolei w spirytyzmie (poł. XIX w.) duch to wyższa cząstka, która istnieje w każdym człowieku. Gdy ten umiera, duch odłącza się od ciała i przez reinkarnację wciela w inną osobę. Duchy, które jeszcze nie znalazły nowego ciała mogą porozumiewać się z ludźmi za pośrednictwem medium. 

Obie te teorie na pytanie o to, czy duchy istnieją naprawdę, odpowiadają twierdząco. Zarówno spirytyzm, jak i spirytualizm starają się, by badania nad duchami miały charakter naukowy. Inne dziedziny wiedzy nie podejmują jednak tej tematyki, zakładając, że duchy istnieją w sferze wierzeń i nie mogą być przedmiotem badań naukowych. 

W folklorze duchy są jedną z głównych kategorii. Ich obecność w świecie ludzi potwierdzać ma wiele ludowych podań, częściowo opierających się na prawdziwych wydarzeniach.

Duchy pojawiają się w kulturze: od bajek (duszek Kacper, “ParaNorman”), przez literaturę (“Dolina Issy” Czesława Miłosza, pośrednio książki o wampirach) aż po film (“Inni”, “Obecność”). 

Źródło: spokeo.pl

W każdej kulturze duchy przedstawiane są jako istoty niematerialne, które mogą mieć nadludzkie zdolności. Jednocześnie, z uwagi na swoje pochodzenie, zachowują cechy człowieka. Potrafią się komunikować i posiadają wiedzę o przyszłości, która nie jest znana ludziom. Mogą ukazywać się w określonym miejscu i czasie – magiczną godziną dla ducha jest północ. 

Zgodnie z wierzeniami, niektóre duchy są pomocne – pojawiają się, by ostrzec ludzi przed niebezpieczeństwem. Nie brakuje też takich, które przeszkadzają, np. zakłócają działanie urządzeń elektrycznych, wprowadzają niepokój i robią bałagan. 

Czy duchy istnieją? 

Wielu ludzi gorliwie wierzy w to, że duchy istnieją naprawdę i udało im się doświadczyć ich obecności. Na pewno znasz niejedną historię o tym, że ktoś w pustym starym domu słyszał niezidentyfikowane dźwięki. Po krótkim “śledztwie” okazywało się, że wcześniej mieszkał w nim ktoś, kto zmarł w dziwnych okolicznościach albo został brutalnie zamordowany. 

Przestawianie przedmiotów, dziwne dźwięki, pojawiający się znikąd bałagan (np. okruchy w miejscu, w którym nie powinno ich być) to zjawiska, których powstanie przypisuje się obecności duchów. 

Mimo zapewnień ludzi, którzy głoszą, że naprawdę doświadczyli obecności duchów, nie ma żadnych materialnych dowodów na to, że duchy istnieją. Dlatego ludzie nauki nie odpowiadają twierdząco na pytanie, czy duchy istnieją naprawdę.  

Wiara w duchy ma swoje źródło w ludzkiej naturze. Jako istoty czujące i myślące, chcemy wierzyć w to, że po śmierci jakaś część z nas (kto wie, czy nie najważniejsza) ciągle pozostaje na ziemi. Ci, którzy wierzą w istnienie duszy (w wielu wierzeniach dusza i duch traktowane są tożsamo), łatwiej godzą się ze śmiercią i przemijaniem. 

Ludzie, którzy szukają odpowiedzi na pytanie o to, czy duchy istnieją naprawdę, chcą wierzyć w to, że po śmierci swoich bliskich można mieć z nimi pozamaterialny kontakt. Chcą zachować więź z tym, którzy odeszli, więc sięgają po irracjonalizm. 

Zobacz: 100 pytań do przyjaciela – mocne, zboczone, szczere pytania do kolegi / przyjaciela

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły