Wiszer co to jest i do czego służy?

Wiszer to przyrząd dobrze znany wszystkim plastykom i miłośnikom malowania. Jeśli nigdy nie spotkałeś się z tym pojęciem, poniżej przeczytasz czym jest i do czego służy wiszer. 

Zobacz: Co to jest i do czego służy lufka?

Wiszer co to jest? 

Ci, którzy pytają: wiszer co to takiego, prawdopodobnie nigdy nie mieli do czynienia ze sztukami plastycznymi. Z tego narzędzia korzystają niemal wszyscy miłośnicy rysunku.

Wiszer to inaczej rozcieracz. Ma kształt ołówka, a w całości zrobiony jest z mocno zwiniętego papieru. Służy do rozcierania pasteli, ołówków i kredek. 

Niektórzy zamiast niego używają palca, ale wtedy kreska może stać się zbyt rozmazana. Poza tym podczas tworzenia kolorowych rysunków z pasteli, trzeba pilnować, by nie rozetrzeć fragmentu obrazu palcem ubrudzonym pastelem w innym kolorze. To może sprawić, że cała praca będzie do wyrzucenia. 

Wiszery zwykle kupuje się w zestawach. Najpopularniejsze są zestawy, w których znajduje się 3-5 wiszerów różnej grubości. Nie zużywają się szybko. Wiele z nich można temperować tak jak zwykłe kredki. Zamiast tego można też użyć zwykłego pilnika do paznokci i spiłować zabrudzoną pigmentem część papieru. 

Niektórzy miłośnicy malowania oprócz wiszera używają także blendera. To pisak, który nasączony jest bezbarwnym tuszem. Można dzięki niemu uzyskać efekt smugi podobny do tego, który wykonują na zdjęciach programy komputerowe. Przy pomocy blendera można też łączyć sąsiednie kolory i uzupełnić prześwity, które pojawiają się na pracy. 

Źródło: sklepplastyczny.pl

Zobacz: Do czego służy blender ręczny i kielichowy?

Do czego służy wiszer?

Dzięki wiszerowi można tworzyć miękkie przejścia na pracy plastycznej i usuwać ostre krawędzie. Doskonale nadaje się do tworzenia prac opartych o światłocień. 

Dzięki niemu cieniowanie jest delikatne i pozbawione tłustych smug, które tworzą się na pracy wtedy, gdy ktoś rozciera pigment przy pomocy palców. 

Kiedy wiszer pokryty jest już ołówkiem, bo wcześniej używany był to rozmazywania pigmentu, można go wykorzystać także w inny sposób. Może wtedy służyć do malowania. Tworzy bardzo miękką kreskę. 

Niektórzy nauczyciele rysunku nie chcą, by ich uczniowie używali wiszera, a przynajmniej nie na początku swojej artystycznej drogi. Wiszer może zniekształcić rysunek, bo oryginalna kreska zrobiona ręką początkującego artysty staje się zbyt rozmazana. Poza tym mówi się też, że zwykły rysunek nie powinien być poprawiany przy pomocy blendera albo wiszera. Staje się wtedy zbyt zmanierowany. 

Jedną z technik rysowania, w której wykorzystuje się wiszer jest zentangle. Polega ona na tym, że rysuje się ołówkiem wzorki i kształty. Mogą nie być ze sobą w żaden sposób powiązane, ale koniec końców tworzą spójnie dzieło. Nazwa tej techniki wzięła się do połączenia dwóch słów zen (sztuka medytacji) i tangle (bazgranie).

Po wykonaniu rysunku w tej konwencji, wielu rysowników sięga po wiszer, by uwypuklić konkretne jego elementy i zrobić zamazane przejścia, by praca wyglądała na artstyczną. 

Jeśli nie masz wiszera, możesz użyć zamiast niego rzeczy, które na pewno znajdziesz w domu. Wiszer możesz zastąpić:

  • patyczkiem higienicznym,
  • chusteczką higieniczną lub ręcznikiem papierowym,
  • palcem.

Wiszer nie należy jednak do drogich narzędzi. Kilka sztuk o różnej grubości, które wystarczą ci na kilka miesięcy kosztuje około 10 zł. Znajdziesz je w sklepach plastycznych i internecie.

Zobacz: Co to jest i do czego służy zlewka? 

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły