Czy milczenie działa na faceta, czy go boli?

Ciche dni mogą zdarzyć się w każdym związku. Czasem są próbą oczyszczenia atmosfery po burzliwej kłótni. Zdarza się, że tę formę konfliktu wybierają pary, które unikają bezpośredniej konfrontacji. Zamiast powiedzieć wprost, co dzieje się źle, milczą. Taktykę cichych dni stosują i kobiety, i mężczyźni. Nie ma żadnych statystyk, które mówiłyby, że na budowę muru z milczenia częściej decyduje się jedna ze stron. Dziś spróbujemy wyjaśnić, co czuje facet, kiedy kobieta milczy. Czy milczenie boli faceta, czy może wręcz przeciwnie, w końcu może odpocząć w spokoju. 

Zobacz: Jak poznać, że dziewczyna miała wielu partnerów? Ilu facetów miała Twoja żona?

Czy milczenie działa na faceta?

Kiedy kobieta milczy, niewykluczone, że próbuje stosować na mężczyźnie gaslighting. To forma przemocy psychicznej, w której dominująca strona swoim zachowaniem chce w zmanipulowany sposób udowodnić tej słabszej, że jest całkowicie winna zaistniałej sytuacji. Osoba, która jest w tej relacji ofiarą, przestaje ufać własnym osądom i z czasem rzeczywiście wierzy w to, że zrobiła coś złego.  

Mężczyźni są o wiele bardziej skryci niż kobiety. W odpowiedzi na pytanie, czy milczenie boli faceta, najprawdopodobniej zaprzeczy. Nie da się jednak ukryć, że powtarzająca się sytuacja, w której kobieta milczy, zamiast powiedzieć o, o co jej chodzi, jest dla związku destrukcyjna. 

Na pewno też mówienie, że ciche dni są dla faceta nagrodą, a nie karą, to wiara w nieuzasadnione stereotypy, które mają odzwierciedlenie tylko w powtarzanych do lat dowcipach. Pozornie ciche dni sprawiają, że z mężczyzny zrzucana jest odpowiedzialność za sytuację, która się wydarzyła. Kobieta milczy zamiast wytłumaczyć, co jej przeszkadza. Mężczyzna nie wie o co chodzi, więc nie robi nic. Nawet jeśli parę razy próbował pytać i rozmawiać, spotykał się z oporem, bo kobieta zdecydowała, że nie będzie się do niego odzywać. W końcu przestaje dociekać, co się stało i próbuje przetrwać. 

Źródło: pixabay.com

Zobacz: Kto częściej zdradza? Kobiety czy mężczyźni?

Czy milczenie boli faceta? 

Jeśli związek ma charakter partnerski, milczenie będzie tak samo bolesne dla obu stron. Obrażony mężczyzna sprawi, że w poduszkę poleją się kobiece łzy. Kiedy kobieta milczy, mężczyzna najczęściej również zamyka się w sobie i nie pokazuje uczuć. 

Czy milczenie działa na faceta, kiedy nie wie, co zrobił? Na pewno nie może być traktowane jako sposób budowania relacji. Jeśli facet nie wie, za co kobieta się obraziła i milczy, skąd ma wiedzieć, czego nie powinien robić drugi raz? 

Milczenie i brak rozwiązania konfliktu przyczyniają się do psucia wzajemnych relacji w związku. Jeśli po kilku dniach sytuacja wraca do normalności, ale partnerzy nie wyjaśnili sobie, co było przyczyną milczącego konfliktu, sprawa pozostaje nierozwiązana. Kiedy kobieta milczy, mężczyzna nie wie, co zrobił źle. Gdy już normalnie się odzywa, najczęściej nadal nie tłumaczy, co się stało, bo chce mieć sytuację sprzeczki jak najszybciej za sobą. 

Co robić, kiedy kobieta milczy? Przede wszystkim postaraj się skłonić ją do rozmowy. Wytłumacz, że powinna ci wyjaśnić, dlaczego zachowuje się w taki sposób. Jeśli mimo tego, kobieta nadal kontynuuje ciche dni, zadbaj o siebie. Nie masz obowiązku chodzić zbity jak pies tylko dlatego, że kobieta nie chce wyjaśnić ci o co chodzi.

Nie musisz siedzieć w domu i rezygnować ze swoich dotychczasowych planów. Jeśli nie masz poczucia, że zachowałeś się źle i nie przychodzi ci do głowy, dlaczego kobieta milczy, nie musisz się karać. 

Pamiętaj, że stosowanie taktyki cichych dni jest formą przemocy psychicznej. Masz prawo się bronić i stawiać granice. Wyjaśnij swojej partnerce, że nie może traktować cię w taki sposób. Powinieneś być stanowczy, ale nie możesz być agresywny. 

Jeśli kobieta uczyniła sobie z cichych dni sposób na to, byś płaszczył się przed nią i szukał sposobu na to, jak ją zadowolić, powinieneś zastanowić się nad wyjściem z tego rodzaju relacji. Może lektura tanich poradników w stylu jak i czy milczenie działa na faceta sprawiło, że kobieta tak się zachowuje. To destrukcyjne i nieodpowiedzialne. Takie postępowanie nie ma niczego wspólnego z partnerstwem opartym na wzajemnym szacunku.  

Zobacz: Jak bić żonę / męża żeby nie było śladów? Czyli nowy trend

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły