Choć oficjalnych badań dotyczących zdrady jest niewiele, to nietrudno zauważyć, że liczba osób, które zdradziły swoją partnerkę lub partnera ze związku, z roku na rok rośnie. Statystyki mówią też, że coraz trudniej jest ukryć zdradę. Nawet jeśli partner sam się nie domyśli zdrady, zdarza się, że zostaje namierzony w mediach społecznościowych przez tzw. życzliwe osoby i poinformowany o tym, co dzieje się za jego plecami. Kto częściej zdradza a kto jest zdradzany? Czy wiemy, ile procent mężczyzn zdradza i ile procent kobiet zdradza, pozostając w stałych związkach? Sprawdź, jakie statystyki udało nam się znaleźć.
Zobacz: Jaki opis na Badoo / Tindera? Dla kobiety i mężczyzny?
Kto częściej zdradza – statystyki
Zgodnie z badaniami, które w 2019 roku przeprowadził Instytut Badań Zmian Społecznych, 12% Polaków przyznało się do zdrady zdefiniowanej jako kontakt fizyczny z drugą osobą. Większość spośród z nich przyznało się, że zdrada nie była jednorazowym wybrykiem. Zdaniem specjalistów mężczyźni w związkach częściej decydują się na jednorazowy skok w bok (kaprys, zaspokojenie ciekawości). Kobiety zaś zwykle szukają w zdradzie czegoś więcej: bliskości, zrozumienia, wzajemnych relacji. Dlatego też częściej zdarza im się wchodzić w bliższe związki z mężczyznami, z którymi zdradzają.
Jak wyglądają statystyki z podziałem na płeć? Kto dopuszcza się zdrady częściej: ile procent mężczyzn zdradza i ile procent kobiet zdradza?
To mężczyźni zdradzają częściej (61,4% niż kobiety (38,6%). W badaniu wyraźnie widać, że odsetek kobiet, które zdradzają jest wyższy w dużych miastach. Może mieć to bezpośrednio związek ze zmianami kulturowymi, które o wiele szybciej widoczne są w aglomeracjach miejskich.
Ile procent kobiet zdradza?
Liczba kobiet, które decydują się na zdradę z roku rok rośnie. W badaniu Ryzykowne zachowania Polaków, które w 2016 roku przeprowadziło Centrum Profilaktyki Społecznej, 32% kobiet przyznało się do zdrady.
Wśród kobiet częściej zdradzają te, które nie mają dzieci, ale za to mają wyższe wykształcenie i są aktywne zawodowo. Wśród kobiet, które są finansowo zależne od mężów, zdrada pojawia się rzadziej. Co ciekawe, u mężczyzn nie zaobserwowano, by wykształcenie lub posiadane potomstwo miało wpływ na zachowania seksualne.

Kobiety znacznie częściej, zdradzając, wchodzą w długoletnie związki. U mężczyzn trend ten pojawia się z wiekiem, a u kobiet występuje niezależnie od metryki urodzenia.
Jako powody zdrady kobiety częściej podają te związane z emocjami: szukają zrozumienia, oparcia, poczucia bezpieczeństwa.
Zobacz: Jak Kurdowie traktują Polki? Jacy to ludzie?
Ile procent mężczyzn zdradza?
Wśród mężczyzn tendencja do zdradzania swoich partnerek również jest rosnąca, ale zmiany nie są aż tak gwałtowne, jak w przypadku kobiet. W 2016 roku na pytanie: Czy w ciągu ostatniego roku miał Pan pozamałżeński kontakt seksualny? 24% badanych odpowiedziało twierdząco. W 2014 roku było to 17%.
Mężczyźni znacznie częściej niż kobiety dopuszczają się zdrady jednorazowo. Raczej nie wchodzą w trwałe związki oparte na zdradzie. Dzieje się to dopiero u dojrzałych mężczyzn, którzy wiążą się z młodszymi partnerkami na stałe. Wśród powodów, przez które dochodzi do zdrady, mężczyźni częściej podają przyczyny spontaniczne: okazja. Nie można przez to powiedzieć, że kobiety pieczołowicie planują zdradę, ale o wiele rzadziej poddają się urokowi chwili niż mężczyźni.
Jeśli chodzi o zdradę, specjaliści zwracają też uwagę na inne statystyki. Obecnie o wiele rzadziej niż w poprzednich latach, zdrada jest powodem zakończenia związku, czy rozwodu. Polki i Polacy są o wiele bardziej skłonni wybaczyć drugiej osobie zdradę, jeśli ta wykazuje skruchę. Przyczyny takiego stanu rzeczy można dość łatwo wyjaśnić:
- pomoc dla par w postaci terapii
Pary coraz częściej decydują się na terapię, podczas której wspólnie udaje im się przepracować zdradę i dojść do porozumienia. Jeszcze 10 lat temu o tego rodzaju pomocy, czy mediacjach zamiast rozwodu mówiło się o wiele rzadziej, niż teraz.
- wspólne zobowiązania finansowe
Kiedyś koniec związku wiązał się z podziałem opieki nad dziećmi i podziałem majątku. Dziś dzielić trzeba nie tylko dobytek, ale też zobowiązania, a więc kredyt. Wiele par, zwłaszcza średniozamożnych, przez zobowiązania kredytowe, decyduje się ratować małżeństwo, bo mało kto chce zostać w pojedynkę z zadłużonym mieszkaniem.
Zobacz: Jak bić żonę / męża żeby nie było śladów? Czyli nowy trend