Czym jest czas szczególny? Zależy, kogo spytamy. Dla jednych będą to święta Bożego Narodzenia, drugich – oczekiwanie na poród, a jeszcze innych – odliczanie dni do wymarzonego koncertu czy rozpoczęcie nowej inicjatywy. Jednak nie funkcjonujemy w tym świecie sami, a nierzadko jesteśmy również członkami pewnych grup, mających swój własny czas szczególny.
Przeważająca większość Polaków wyznaje wiarę katolicką. Jednym z najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym jest Wielki Piątek. Wówczas wspominamy mękę i ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. Jest on jedynym dniem w roku bez mszy świętej, po którym przychodzi czas wielkiej radości. Zanim to nastąpi, naszym zadaniem jest respektowanie kilku ważnych zasad.
Już od dawna spieramy się między sobą o to, co jest dozwolone w Wielki Piątek, kojarzonym z dniem ścisłego postu. Zależy ci na tym, aby odpowiednio uczcić ten dzień? Nie wiesz, w jakim stopniu możesz oddawać się ascezie i jaki wymiar powinno mieć poszczenie? A może zależy ci na braku awantury, kiedy przyjeżdżasz na Wielkanoc do wierzącej i praktykującej rodziny? Nawet jeśli jesteś po prostu ciekawy, czy w Wielki Piątek można słuchać muzyki – zostań z nami.
Sprawdź: Jak przejść Glow Up? Lista rzeczy do zrobienia
Wielki Piątek – post kiedyś i dziś
Nawet jeśli wydaje ci się, że Wielki Piątek jest dniem pełnym wyrzeczeń – uwierz nam – bywało gorzej. W poprzednich wiekach post ścisły był prawdziwym trwaniem w ascezie. Wierzący, poza kawałkiem czerstwego chleba (wariant dla mniej wytrwałych ascetów), nie tykali jedzenia przez cały dzień! Dziś, jak w każdy piątek, po prostu nie można spożywać mięsa. Duchowni zalecają, aby się nie objadać i ograniczyć posiłki do trzech dań. W tym jednego bardziej sytego.
Kiedyś w Wielki Piątek nie można było pracować, wystrzegać się towarzystwa czarownic i podarować żebrakowi jałmużnę. Współczesne podejście zakłada większą płynność. Księża coraz częściej wspominają o tym, że sens Wielkiego Piątku nie tkwi w umartwianiu się, bo te czasy już dawno minęły. Zamiast tego duchowni proponują aktywną refleksję nad sobą, wyciszenie się i czynienie dobra.
Sprawdź: Życzenia na rocznice ślubu – oryginalne, krótkie, najpiękniejsze, wzruszające, religijne
Czy w Wielki Piątek można słuchać muzyki? Co mówi o tym kościół?
Huczne zabawy, zakrapiane dużymi ilościami napojów wyskokowych, nie przystają do charakteru zarówno okresu postu, jak i obchodzenia konkretnych dni Wielkiego Tygodnia. Czy w Wielki Piątek można słuchać muzyki? Tak, jeśli nie przeszkadzamy przy tym innym i nie ma to charakteru większej zabawy czy imprezy. Muzyka puszczona w neutralnej głośności lub w słuchawkach nie stanowi większego problemu.
Podobnie zresztą ma się sprawa ze spożywaniem alkoholu. Lampka wina do obiadu czy kolacji nie stanowi moralnie wątpliwego czynu. Czym innym byłaby butelka lub więcej. Nie o rygor, a umiar tu chodzi. Można się śmiać, spotkać z przyjaciółmi na kawie, grać w gry czy biegać. Chodzi o to, by pamiętać w tym o refleksji wokół istoty tego dnia, a nie leżeć krzyżem na ziemi (choć nikomu tego nie zabraniamy).
Jeśli twoją obietnicą na czas Wielkiego Postu było zaprzestanie słuchania ulubionych piosenek, wówczas odpowiedź na pytanie, czy w Wielki Piątek można słuchać muzyki, jest jasna. W takich okolicznościach dotrzymanie postanowień wielkopostnych jest na piedestale.
Sprawdź: Reto – wiek, tatuaże, dziewczyna, soczewki, gdzie mieszka?
Jesteśmy świadomymi swych decyzji ludźmi (a nawet jeśli nie, to nasz tekst może chociaż częściowo wpłynąć na twoją wiedzę o tym, czy w Wielki Piątek można słuchać muzyki). Wymiar naszego zaangażowania w dane święto zależy zatem od nas. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wielkopiątkowe wyciszenie obejmowało wszystkie zewnętrzne bodźce i zbliżało się do ascezy.
Warto wiedzieć, że mamy wybór. Najważniejszym jest praktykowanie refleksyjności, dzielenie się dobrem i poświęcenie swojej uwagi najważniejszemu wydarzeniu w praktykowanej przez nas wierze. Nawet jeśli świętowanie tego czasu cię nie dotyczy, ale jest istotne dla osób w twoim towarzystwie – z pewnością docenią, jeśli wstrzymasz się na ten krótki czas z zapraszaniem ich na piwo lub większą imprezę. Z tego powodu warto mieć świadomość w tych tematach, co pozwoli uniknąć konfliktów przy śniadaniu wielkanocnym, chociażby na temat: czy w Wielki Piątek można słuchać muzyki.