Damn co to znaczy w slangu?

Osoby dobrze zaznajomione z potocznym językiem angielskim z pewnością niejednokrotnie słyszały damn w filmach, serialach, podczas rozmów na ulicy, przeczytały w książkach, czy widziały w memach. Okazuje się jednak, że to angielskie słówko całkiem dobrze się zadomowiło też w Polsce, w slangu młodych ludzi, którzy od czasu do czasu wtrącają damn. Co to znaczy?  

Zobacz: Mieć węża w kieszeni, co to znaczy?

Damn to co to znaczy?

Już w średnioangielskim możemy doszukać się form zbliżonych do współczesnego damn. Są to formy dampnen, damnen czy też dammen pochodzące z XIII wieku. Był to termin prawniczy, oznaczający potępienie kogoś, uznanie za winnego czy skazanie. W tym samym czasie funkcjonowało teologiczne użycie tego słowa, które oznaczało niejako zagładę, przekleństwo, karę w przyszłym życiu. Prawdopodobnie oba znaczenia są tak samo stare. Co ciekawe to dopiero w XVIII wieku zaczęto unikać słowa damn w druku, widząc w nim coś niestosownego. Sytuacja ta zmieniła się w 1930 roku, kiedy to w filmie “Przeminęło z wiatrem” pada to słowo na ekranie. W tamtym czasie nie obeszło się to bez problemów. Niemniej przełamało pewne tabu. 

Wiemy już, jak przez lata ewoluowało słowo damn. Co to znaczy współcześnie? Powszechnie słowo damn najczęściej jest tłumaczone jako cholera. Jest ono zdecydowanie określeniem potocznym, występującym w mowie codziennej. Jest to przekleństwo, jednak nie aż tak mocno nacechowane. Porównywalne do polskiego kurde, cholera, wykrzyknienia, którego użyjemy, gdy przydarzy nam się coś niefortunnego.

W tym miejscu można by zadać sobie pytanie: po co nam angielskiego słowo, skoro w naszym języku mamy coś, co dokładnie je odzwierciedla? Powody mogą być dwa. 

Pierwszym z nich popularność języka angielskiego. Jest on powszechnie obecny w popkulturze, jak też w social mediach, które, czy tego chcemy, czy nie, pochłaniają sporo naszego czasu. Przenikanie się języka polskiego i angielskiego jest w związku z tym nieuniknione i nie ma w tym nic dziwnego, że coraz więcej angielskich zwrotów wtapia się w nasz język ojczysty.

Druga kwestia, to zasada ekonomii języka, która każe nam wybierać te formy, które są krótsze, a pod tym względem damn wygrywa z polską cholerą.

Zobacz: Mieć węża w kieszeni, co to znaczy?

Co to znaczy Damn Girl?

To, w jaki sposób damn zostanie zrozumiane, bardzo często zależy też od kontekstu. Tak, jak zostało powiedziane, gdy jest to wyraz niezadowolenia, zdenerwowania, czy frustracji, jego wydźwięk jest zdecydowanie negatywny. Jednak w slangu w Polsce, gdy pojawia się jako damn girl, oznacza coś zgoła odwrotnego. W takim połączeniu jest jak wykrzyknienie “wow”, wyraża zachwyt, aprobatę. Często odnosi się do wyglądu jakiejś dziewczyny. Podkreśla, że świetnie wygląda, jest atrakcyjna. Oczywiście jest to forma potoczna, kolokwialna, używana wśród dobrze znanych sobie osób. Przykłady:

Damn girl! Świetnie wyglądasz w tych spodniach.”

“To twoja chata?! Damn girl! Ile ty zarabiasz?”

Źródło: pixabay.com

Jak używać Damn?

Damn. Co to znaczy? Już wiemy. W takim razie, jak używać tego słowa? W zasadzie w taki sam sposób, jak użylibyśmy kurde, czy cholera. Na przykład, gdy coś nas zdenerwuje, gdy coś nas rozczaruje, gdy coś pójdzie nie po naszej myśli. Warto jednak zauważyć, że współcześnie młodzi ludzie również używają damn jako swego rodzaju reakcja, na pytanie lub informacje, na które trudno coś odpowiedzieć, adekwatnie zareagować. Oto przykłady:

– Stary, nie dostałem się na uczelnię…

– Damn… Ja też.

– Mój chłopak znowu flirtował z jakąś laską w klubie, a gdy mu zwróciłam uwagę, to jak zwykle powiedział, że dramatyzuje i nie pozwalam mu się bawić.

– Damn…

– Ano, mi też brak już słów.

“ Zapomniałam słuchawek z chaty, damn!”

– Pamiętasz ten turniej, na który tyle czasu się przygotowywałem?

– No.

– To zabrakło mi jednego punktu, aby przejść do kolejnego etapu. 

– Damn, to zapraszam na wieczorne chlane.

Damn? Co to znaczy? To już doskonale wiecie. Pochodzenie, historia, użycie oryginalne i w polskim slangu – nic co, związane z damn nie jest już wam obce. Tak że, jeśli polskie “cholery” już się wam znudziły, a “wasze nerwy” potrzebują nowego słowa do wyrażenia, śmiało możecie sięgnąć po damn.   

Zobacz: Co to znaczy Slay – jak używać w slangu?

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły