Tesco to zagraniczna sieć sklepów. Firma posiada zarówno supermarkety, jak i hipermarkety. Swoje filie posiada w Wielkiej Brytanii oraz wielu krajach Europy i Azji. Marka znana jest też z autorskiej serii ubrań F&F, które dostępne są w ich marketach. Z jakiego kraju jest Tesco? Na to pytanie odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule. Dowiesz się również, jak wygląda historia powstania i działalności sieci sklepów. Od jakiegoś czasu markety nie funkcjonują już na terenie naszego kraju. Przekonaj się, czy jest szansa na powrót Tesco do Polski.
Zobacz: Castorama z jakiego kraju – kto jest właścicielem?
Z jakiego kraju jest Tesco?
Tesco – z jakiego jest kraju? Pierwsze sklepy powstały w Wielkiej Brytanii. To właśnie stamtąd pochodzi marka sieci supermarketów i hipermarketów. Przedsiębiorstwo otworzył Jacek Cohen. Mężczyzna był kupcem polskiego pochodzenia. Pierwszy sklep pod marką Tesco powstał dzięki niemu w 1929 roku, w jednej z londyńskich dzielnic. W roku 1979 roczne dochody firmy wynosiły już około miliarda funtów. Lata dziewięćdziesiąte były okresem, w którym Tesco rozszerzyło swoją działalność o rynki zagraniczne. Warto podkreślić, że spółka Tesco była pierwsza na świecie marką, która umożliwiła zakupy w ich sklepach przez Internet. Funkcja zamówień online posiada również możliwość dostawy do domu.
Do kogo należy Tesco?
Spółka Tesco została założona przez Jacka Cohena. Nazwa pochodzi od połączenia dwóch pierwszych liter jego nazwiska i skrótu nazwy pierwszego większego dostawcy herbaty. Prezesem spółki jest John Allan. Główna siedziba Tesco znajduje się w Wielkiej Brytanii, dokładnie w mieście Welwyn Garden City. Stanowisko dyrektora marki obejmuje Dave Lewis.
Kto kupił Tesco w Polsce?
Firma Tesco pojawiła się w Polsce roku 1995. Spółka dokonała tego, przejmując trzy sklepy: Minor, Madex i Savia. W ten sposób firma zaczęła poznawać specyfikę i zapotrzebowania polskiego rynku, nim rozwinęli sieć swoich placówek na terenie kraju. Ich pierwszy hipermarket został otwarty pod Wrocławiem, w Kobierzycach. Był częścią Centrum Handlowego Wrocław Bielany. Jego powierzchnia wynosiła 10 tysięcy metrów kwadratowych. Z biegiem czasu, Tesco przestało przynosić założony zysk. Powodem tego było poszerzenie działalności sklepów takich jak Biedronka oraz Lidl. W związku z kryzysem firma postanowiła zacząć zamykać swoje sklepy. Ten proces rozpoczęła w roku 2015 roku.
Zobacz: Sinsay z jakiego kraju – kto jest właścicielem?
2020 rok był okresem , w którym właściciel sklepów Netto zdecydował się na zakup pozostałych w Polsce sklepów Tesco. Firma Salling Group przejęła 301 sklepów na terenie całego kraju. Po upływie upływie niespełna dwóch lat od zakupu wszystkie sklepy Tesco zostały sprawnie przekształcone w markety Netto. Podczas przekształcania powierzchni, nadal funkcjonował jeszcze sklep internetowy Tesco, który działalność zakończył w pełni dopiero pod koniec roku 2020.
Czy Tesco wróci do Polski?
Już wiesz, z jakiego kraju jest Tesco oraz kto jest właścicielem spółki. Czy istnieją szanse na powrót spółki do Polski? Firma nigdy nie wypowiedziała się oficjalnie na ten temat. Zakłada się jednak, że nie będzie próbować wrócić na polski rynek po kryzysie i sporej ilości strat jakie poniosła. Tesco działa sprawnie i rozwija swoją działalność na terenie Wielkiej Brytanii oraz w innych krajach Europy i Azji, gdzie do tej pory można znaleźć ich sklepy. Sporą konkurencją na polskim rynku są liderzy w tej branży. Są to między innymi Lidl, Aldi, Biedronka, Kaufland, Netto czy Dino. Ryzykownym krokiem mogłaby być decyzja o powrocie Tesco do naszego kraju. Dlatego decyzja o braku powrotu wydaje się być w tym wypadku oczywista.