Dino z jakiego kraju – kto jest właścicielem?

Spółka jest siecią marketów na terenie Polski, która z dnia na dzień coraz bardziej się rozrasta. Sklepy otwierają się głównie w mniejszych miejscowościach oraz na obrzeżach większych aglomeracji. Z jakiego kraju pochodzi Dino? Na to oraz wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. Jest on w całości poświęcony działalności popularnej marki sklepów spożywczo-przemysłowych Dino. 

Zobacz: Auchan z jakiego kraju i kto jest właścicielem?

Czy Dino to polski sklep?

Sklep Dino- z jakiego jest kraju? Pierwszy market powstał w Krotoszynie. Był to rok 1999. Zaledwie trzy lata później w tej samej miejscowości powstało już centrum dystrybucyjne, które w kolejnych latach poszerzało swoją działalność. Rok później spółka Dino nawiązała współpracę oraz przejęła część udziałów zakładów mięsnych Agro-Rydzyna. Są one głównym dostawcą produktów mięsnych. Każdy sklep Dino ma bowiem dział sprzedający świeże mięso oraz nabiał. 

Sklepy Dino kierują się ideą “Najbliżej Ciebie”. Głównym założeniem firmy jest zaopatrzenie w produkty pierwszej potrzeby małe miejscowości, które nie mają dostępu do dużych sieci supermarketów i hipermarketów. Dino staje się wtedy najbliższym możliwym sklepem z dostępem do sporej ilości produktów w niskich cenach. Powierzchnia Dino jest mniejsza niż popularne w Polsce sieci, takie jak Biedronka, Lidl czy Aldi. Oferta produktowa jest jednak podobna. Marka marketów proponuje sprzedaż artykułów spożywczych oraz chemicznych. Znaleźć tam można jednak również produkty przemysłowe i różnego typu akcesoria do domu. 

Kto jest właścicielem firmy Dino? 

Na pytanie, z jakiego kraju jest sklep Dino, nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Pomysłodawcą oraz realizatorem powstania pierwszego sklepu był Polak, Tomasz Biernacki. On nadal posiada większość udziałów firmy. Aby firma mogła rozwijać się jeszcze szybciej, jej pierwotny właściciel postanowił sprzedać część udziałów. Początkowo wykupiła je spółka Enterprise Investors. 49% udziałów kosztowało ich 200 milionów złotych. Sprzedaż nastąpiła w roku 2010. 

Źródło: strefainwestorow.pl

Zobacz: Lidl z jakiego jest kraju – kto jest właścicielem?

Po siedmiu latach firma Enterprise Investors postanowiła wystawić udziały spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych. Udało im się sprzedać wszystkie swoje dotychczasowe akcje. Nowymi inwestorami zostały polskie i zagraniczne instytucje finansowe. Część spółki wykupili również polscy inwestorzy indywidualni. Cała spółka została wyceniona w tym czasie na niespełna 3,5 miliarda złotych. Po dwóch latach od wystawienia akcji firmy na Giełdę, Dino pojawiło się w składzie WIG20. Oznacza to miejsce pośród dwudziestu największych spółek, które pojawiły się na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. 

Ile sklepów Dino jest w Polsce? 

Na początku rozwoju marki, sklepy powiększały swoją działalność o kilkanaście lokalizacji rocznie. Obecnie firma może się pochwalić sukcesywnym rozwojem. Na ten moment prawie codziennie na terenie kraju powstaje ich market. Fakt, z jakiego kraju jest sklep Dino przynosi dumę polskiej gospodarce. Marka wyróżnia się pośród innych liderów w tej branży tym, w jak szybkim tempie rozwija kolejne placówki. Właścicielem z większością udziałów oraz pomysłodawcą jest mieszkaniec Krotoszyna. 

Już wiadomo, z jakiego kraju pochodzi Dino. Ile jest już placówek w kraju? Obecnie jest to już ponad 2000 placówek. Według danych z roku 2022 firma zatrudnia ponad 37 tysięcy pracowników. Dzięki współpracy głównego właściciela z pozostałymi inwestorami marka ma szansę na dalszy rozwój, który będzie z roku na rok coraz bardziej efektowny. Narazie spółka skupia się na mniejszych miasteczkach w Polsce, jednak nie wyklucza w przyszłości rozszerzenia działalności o większe miasta oraz inne kraje. 

Zobacz: Z jakiego kraju pochodzi Żabka?

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły