Auchan z jakiego kraju i kto jest właścicielem?

Auchan to sieć sklepów charakteryzujących się dużą powierzchnią i liczbą dostępnego asortymentu. Zyskał sporą popularność nie tylko w Europie, ale też w Azji. Z jakiego kraju jest Auchan? W artykule znajdziesz informacje o pochodzeniu sklepu. Dowiesz się również, jaka jest historia powstania sieci hipermarketów, które poza zakupami stacjonarnymi, oferują również możliwość zamówień internetowych. 

Zobacz: ALDI z jakiego kraju – kto jest właścicielem?

Z jakiego kraju jest Auchan? 

Auchan – z jakiego jest kraju? Sieć supermarketów i hipermarketów pierwotnie wywodzi się z Francji. Nazwa pochodzi od dzielnicy, w której znajdował się pierwszy ze sklepów. Główna siedziba spółki ma swoje miejsce właśnie tam. Konkretnie na północy kraju, w mieście o nazwie Croix. Jej polski odpowiednik mieści się w Piasecznie. Według statystyk z roku 2021 w Polsce funkcjonuje obecnie już ponad 100 sklepów. Około 70% placówek to hipermarkety. Pozostała część to supermarkety, czyli nieco mniejsze odpowiedniki. 

Auchan powstała na skutek przejęcia supermarketów “Billa”, które należały do koncernu Rewe. Markety funkcjonują w dwóch formach. Pod nowymi nazwami placówki funkcjonują od 2017 roku. Te mniejsze określane są jako “Moje Auchan”. Charakteryzują się nieco mniejszą powierzchnią i zawartością asortymentu. Te duże, powierzchniowo osiągają nawet do dwóch tysięcy metrów kwadratowych, oferując swoim klientom ponad dziesięć tysięcy produktów. Ich nazwa to “Auchan Supermarket”. Wśród asortymentu można znaleźć zarówno żywność, jak też produkty chemiczne. Poza nimi, w sklepach dostępne są też stoiska czasowe, gdzie można znaleźć różne produkty, takie jak np. odzież dla całej rodziny. 

Źródło: twojspozywczy.pl

Czym wyróżnia się Auchan? Na polskim rynku jest jednym z niewielu sklepów, które oferują możliwość zrobienia zakupów bez wychodzenia z domu. Szczególnie przydatna okazała się ta funkcja w okresie pandemii. Jak to działa? Auchan oferuje internetowe zakupy od roku 2011. Już wtedy można było zamówić wybrane produkty przez stronę. Przy zamówieniu możliwy jest wybór odbioru przygotowanych zakupów ze sklepu. Taka forma może być przydatna w wypadku, kiedy ktoś ma sklep po drodze, ale nie chce tracić czasu na chodzenie i wybieranie potrzebnych rzeczy. Drugą opcją jest dostawa do domu. W tym wypadku to sklep zajmuje się przygotowaniem zamówienia oraz dostarczeniem go pod wskazany adres. Oba rozwiązania są bardzo wygodne i ułatwiają zaoszczędzenie sporej ilości czasu w ciągu dnia. 

Zobacz: Z jakiego kraju pochodzi Żabka?

Do kogo należy sieć Auchan? 

Pierwszy ze sklepów to pomysł zrealizowany przez Gerarda Mulliez. Do teraz, kontrola nad spółką pozostaje w jego rodzinie. Posiadają większość akcji. Ich niewielka część należy jednak do akcjonariatu pracowniczego. Do grupy właścicieli należą również spółki zależne, takie jak Decathlon oraz Pimkie. 

Rodzina Mulliez ma tradycję zbierania się raz do roku w miasteczku Roubaix. Blisko 600 osób zajmuje się wtedy najważniejszymi kwestiami związanymi z działaniem firmy. To właśnie tam zapadają najważniejsze decyzje odnośnie spółki Auchan. Zawsze są podejmowane w gronie rodzinnym. 

Już wiadomo, z jakiego kraju jest Auchan. Gdzie można znaleźć sklepy? Poza placówkami w wybranych miastach, na supermarkety i hipermarkety można natknąć się również w galeriach handlowych. Dlaczego? Spółka ma podpisaną umowę o współpracy z niektórymi centrami. Dzięki temu w wielu galeriach handlowych jest jedynym sklepem spożywczym, do którego udać mogą się klienci podczas spędzania czasu w tym miejscu. Kontrowersje związane z firmą Auchan pojawiły się w momencie rozpoczęcia wojny. W tym czasie większość marek wycofała się z Rosji. Auchan tego nie zrobił, co wywołało spore oburzenie, szczególnie w Polsce. Mimo to sklepy należące do firmy wciąż cieszą się sporą popularnością zarówno w Polsce, jak i w wielu innych krajach Europy oraz Azji. 

Zobacz: Biedronka z jakiego kraju jest ten popularny sklep?

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły