Z jakiego kraju pochodzi Żabka?

Żabka jest popularną siecią typu convenience. To rodzaj sklepów, charakteryzujący się małymi powierzchniami, z asortymentem pierwszej potrzeby. Głównie jest to żywność i podstawowe środki higieniczne. Lokalizacja sklepów to przeważnie osiedla mieszkaniowe lub miejsca w pobliżu budynków biurowych. Z jakiego kraju jest Żabka? W artykule znajdziesz informacje skąd pochodzi Żabka oraz kto jest jej obecnym właścicielem. 

Zobacz: Lidl z jakiego jest kraju – kto jest właścicielem?

Kto jest właścicielem marki Żabka?

Niektórzy mogą się zastanawiać z jakiego kraju pochodzi sklep Żabka. Pierwsze lokalizacje sieci powstały w Polsce. Miało to miejsce w Poznaniu oraz Swarzędzu. Pomysłodawcą na stworzenie sieci ogólnopolskiej i początkowym właścicielem firmy był Mariusz Świtalski. To przedsiębiorca, znany wcześniej jako właściciel firmy Elektromis, która finalnie została odsprzedana portugalskiej spółce, będącej właścicielami marketów Biedronka. 

Żabka finalnie również została sprzedana. Drugim właścicielem została czesko-słowacka spółka, o nazwie Penta Investments. Transakcja została dokonana w 2007 roku. Finalnie właściciel ponownie się zmienił. W roku 2017, 100% udziałów wykupiło przedsiębiorstwo CVC Capital Partners. Z jakiego kraju pochodzi właściciel sklepu Żabka? Firma powstała w roku 1981 w Londynie. 

Już wiadomo, z jakiego kraju jest Żabka. Na jakiej zasadzie działa w Polsce? Małe sklepy otwierane są na podstawie franczyzy. Oznacza to, że każdy może otworzyć sklep Żabka, na podstawie umowy z właścicielami marki. Trzeba również spełniać określone warunki, aby dostać pozwolenie na otwarcie. 

Źródło: upload.wikipedia.org

Od momentu przejęcia Żabki przez firmę CVC Capital Partners, w roku 2017 sieć przeszła całościową zmianę wizerunkową. Logo zmieniło się na nowoczesne, w zielonym kolorze. Franczyzobiorcy sieci dostali narzuconą zmianę również w odniesieniu do wnętrz sklepów. Sklepy zostały one zaprojektowane w nowoczesny sposób, z elementami drewna. Zmienił się również ich układ. Do sprzedaży wprowadzone zostały produkty marki własnej. W nowych Żabkach rozpoczęto sprzedaż gotowych produktów, śniadaniowych oraz obiadowych. W wybranych początkowo punktach zostało wprowadzone również stoisko Żabka Cafe. W ramach tego punktu, sklep zaczął oferować również ciepłe przekąski. Dzięki ekspresowi, dostępnemu w każdym punkcie Żabka Cafe pojawiła się możliwość zakupienia przez klientów gorącej kawy oraz herbaty. 

Zobacz: Biedronka z jakiego kraju jest ten popularny sklep?

Ile jest Żabek w Polsce 2022?

Ile obecnie jest Żabek w Polsce? W roku 2022 Żabka pochwaliła się swoim 9000 lokalem w Polsce. Na początku roku 2023 jest ich już o ponad 20 więcej. Sklepy należą łącznie do 7800 franczyzobiorców. W większych miastach Żabka jest obecna już prawie na każdym rogu. Dzięki statusowi placówek pocztowych sklepy mogą być otwarte również w niedzielę. To dlatego, że Żabce udało się podpisać umowę z Pocztą Polską. Dzięki temu w sieci sklepów można również nadawać i odbierać przesyłki. 

Z artykułu dowiedziałeś się z jakiego kraju jest sklep Żabka. Wiesz też jaka jest zasada funkcjonowania franczyzy, na której podstawie działają wszystkie placówki sieci Żabka. Statystyki odnoszące się do liczby sklepów są na bieżąco aktualizowane na oficjalnej stronie Żabki. Znaleźć tam można również tabele kaloryczne, dotyczące składu i wartości odżywczych produktów oraz wypieków z Żabki. 

Popularna sieć osiedlowych sklepów w przeciągu wielu lat działalności otrzymała liczne nagrody. Między innymi doceniona została jakość produktów oraz wysoki rozwój technologiczny Żabek w Polsce. najnowsze nagrody zostały przyznane w roku 2019. To między innymi tytuł “Marki Roku”, za swoje osiągnięcia marketingowe.  “Marka Roku” została przyznana w odniesieniu do świetnie funkcjonującego konceptu franczyzowego. Ostatnia nagroda przyznana Żabce w tym roku to “Retail Business Awards” przyznane za innowacyjność marki oraz produktów. 

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły