Lidl z jakiego jest kraju – kto jest właścicielem?

Lidl to sieć sklepów, która prężnie działa i rozwija się nie tylko na terenie Polski, ale prawie całej Europy. Sklepy znajdują się nawet w Stanach Zjednoczonych. Łącznie już ponad 30 krajów ma na swoim terenie sklepy tej marki. Z jakiego kraju pochodzi Lidl? Jego historia jest bardzo długa. Z artykułu możesz dowiedzieć się, kto jest właścicielem sklepów Lidl oraz jaka jest charakterystyka i pierwotne pochodzenie spółki. 

Zobacz: Biedronka z jakiego kraju jest ten popularny sklep?

Z jakiego kraju jest Lidl?

Lidl – z jakiego kraju wywodzi się firma? Początkowo działała jako hurtownia żywności na terenie Niemiec, otwarta w 1930 roku. Główna siedziba Lidla do dziś znajduje się w tym samym miejscu, czyli w mieście Neckarsulm. W roku 1973 otwarto pierwszy sklep w Niemczech, w mieście Ludwigshafen-Mundenheim. Od tamtego momentu marka zaczęła prężnie się rozwijać. Po 15 latach od założenia spółka prowadziła już ponad 450 marketów w Niemczech. Rok później, poszli o krok dalej i otworzyli swój pierwszy sklep we Francji.  W roku 2002 zawiązała się spółka Lidl Polska, a na terenie kraju pojawiły się ich pierwsze markety. Pierwszy z nich zostaje otwarty w Poznaniu. 2017 to rok, w którym Lidl decyduje się poszerzyć działalność o Stany Zjednoczone. Następnie kontynuuje rozwój swoich sklepów w Europie, w tym również w Polsce. Otwiera nawet własną markę produktów, sprzedawanych w sklepach. Ich nazwa to “Fairglobe”.

Kto jest właścicielem sieci sklepów Lidl?

Już wiadomo, z jakiego kraju jest Lidl. Co wiemy jednak o właścicielu? Firmę założyli Josef Schwarz oraz Ludwig Lidl. Początkowa nazwa była połączeniem obu nazwisk założycieli, jednak z czasem zrezygnowano z części “Schwarz”, ponieważ poprzez swoje niemieckie znaczenie kojarzyć się ona może z czarnym rynkiem. Josef Schwarz był drobnym przedsiębiorcą, zaś Ludwig Lidl, emerytowanym nauczycielem. Syn Josefa po ukończeniu studiów zaczął pomagać w firmie i w dużej mierze przyczynił się do rozwoju marki. Obecnie sieć sklepów Lidl należy do niemieckiej spółki Schwarz Beteiligungs GmbH. Do jej właścicieli należą również obecne w Polsce markety Kaufland. 

Źródło: lovefood.com

Rodzina odpowiedzialna za działanie Schwarz Group bardzo skutecznie chroni swój wizerunek i nie upublicznia zbyt wielu informacji na swój temat. Potwierdzone informacje na temat prywatnego życia właściciela Lidla to jedynie fakt posiadania żony oraz dwóch córek. 

Jego majątek jest wyceniany na niespełna 15 milionów euro, co czyni go jednym z bogatszych ludzi w Niemczech. 

Lidl jest znany z tego, że większość jego produktów sprowadzanych jest z zagranicy. Jest to zgodne z polityką firmy, która koncentruje się na stałej współpracy z innymi krajami. Samej spółce pozwala to również na spore oszczędności finansowe. Nie oznacza to jednak, że nie współpracują z polskimi dostawcami. Na półkach ich sklepów można znaleźć żywność producenta Tarczyński S.A, Sokpol czy Mlekovita. Według najnowszych badań rynku spółka Schwarz Group generuje zyski, które pozwalają im na wyprzedzenie sieci marketów, takich jak Carrefour czy Tesco, które do tej pory królowały na terenie całej Europy. Swoją działalność Schwarz group w bardzo dużym stopniu rozwijają na terenie Polski. W roku 2021 powstał ich 760 sklep w kraju. Lidl Polska łącznie zatrudniają aż ponad 24 tysiące pracowników. Nieustannie poszerza swoją działalność o kolejne markety oraz kraje, z którymi rozpoczyna współpracę. 

Zobacz: Czy w Lidlu można płacić blikiem?

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły