Po pogrzebie na grobie zmarłego wieńce i kwiaty pozostawione przez żałobników tworzą kopułę. To znak, że w tym miejscu niedawno ktoś został pochowany. Napisy na szarfach dowodzą tego, jak liczną rodzinę miał zmarły. Ogrom kwiatów świadczy o tym, jak wielu przybyło na jego pogrzeb, by towarzyszyć mu po raz ostatni. Róże, goździki, lilie i gerbery – to właśnie takie kwiaty najczęściej tworzą pogrzebowy wieniec. Z czasem nawet te najpiękniejsze niszczeją i trzeba je usunąć.
Niektórzy pytają, dlaczego trzeba czekać 6 tygodni po śmierci, by usunąć kwiaty przyniesione przez żałobników. Czy prawo (poza zwyczajowym) mówi, kiedy można usunąć wieńce po pogrzebie?
Poniżej wyjaśnimy, z czym wiąże się termin 6 tygodni i dlaczego niektórzy czekają aż tyle, by usunąć kwiaty z grobu po pogrzebie. Z naszego tekstu dowiesz się też:
- co zrobić z usuniętymi wieńcami,
- co zrobić z szarfami z wieńców.
Zobacz: Ile zarabia grabarz – zarobki grabarza w Polsce
Dlaczego trzeba czekać 6 tygodni po śmierci?
Odpowiedź na pytanie, dlaczego trzeba czekać 6 tygodni po śmierci, by usunąć wieńce z grobu, jest bardzo prosta. To przesąd. Zgodnie z dawnymi wierzeniami zmarły jeszcze 6 tygodni po swojej śmierci przychodzi na ziemię i korzysta ze swoich rzeczy.
Dlatego nie wolno ruszać jego mieszkania, porządkować książek, czy ubrań. Z tego samego powodu na grobie powinny znajdować się wieńce.
O tym, kiedy można usunąć wieńce po pogrzebie, powinien decydować ich stan. Czasem znacznie wcześniej niż po 6 tygodniach wieńce stają się bardzo brzydkie i lepiej je usunąć. Na grobie pozostaje wtedy drewniana skrzynka i krzyż. Grób może tak wyglądać przez lata, aż do czasu postawienia pomnika.
Kiedy można usunąć wieńce po pogrzebie?
Zgodnie z polską tradycją i tym, co można zaobserwować na naszych cmentarzach, rodzina czeka minimum 4 tygodnie na to, by usunąć wieńce z grobu. Często jednak, zwłaszcza przy niesprzyjającej dla kwiatów pogody, już po kilku dniach nie prezentują się one dobrze.
Podczas upałów, kwiaty szybko usychają. Gdy dni są deszczowe, gniją i wyglądają jeszcze gorzej.
Wieńce pozostawione przez żałobników należy usunąć wtedy, gdy zaczną wyglądać nieestetycznie. Dzięki temu, że grób zostanie uporządkowany, będzie można na nim postawić i znicze i kompozycję kwiatową, która pozwoli upamiętnić godnie osobę zmarłą.
Co zrobić z usuniętymi wieńcami?
Na każdym cmentarzu powinna znajdować się specjalne strefa z kontenerami, w których można umieszczać suche kwiaty i zniszczone wieńce. Zarządca cmentarza umieszcza tam informację o tym, czy wszystkie śmieci trzeba segregować, czy nie wymaga tego od osób sprzątających groby.
Co zrobić z szarfami z wieńców?
Jeśli nie wiesz, co zrobić z szarfami z wieńców, sprawdź, czy inne wieńce na cmentarzu wyrzucane są razem z nimi, czy może trzeba je zdemontować.
Zobacz: Najpiękniejsze kondolencje – SMS, cytaty, wiersze, jak złożyc na odległość?
Gdy na cmentarzu znajduje się kilka kontenerów do segregacji śmieci, prawdopodobnie będziesz musiał je odciąć od wieńca i wrzucić do kontenera przeznaczonego na plastik. Niektóre wieńce i palmy pogrzebowe ułożone są na plastikowym stelażu. W tej sytuacji będziesz musiał również zdemontować ten stelaż.
Na wielu cmentarzach można wykupić usługę sprzątania grobu po pogrzebie. Wtedy to grabarz albo inne osoby wyznaczone przez zarządcę cmentarza usuną wszystkie kwiaty wraz z dekoracjami. Koszt takiej usługi zaczyna się od 100 zł w niewielkich wsiach do około 400 zł w dużych miastach. Dla wielu rodzin, które głęboko przeżywają żałobę, porządkowanie grobu może być trudnym przeżyciem. Dlatego też zlecają to komuś z zewnątrz.
Jeśli planujesz samodzielnie uporządkować grób po pogrzebie, musisz się odpowiednio zorganizować. Żeby nie chodzić z każdym wieńcem do kontenera (ten czasem znajduje się kilkaset metrów dalej), powinieneś mieć z sobą mocne worki a najlepiej taczkę. Prac przy grobie nie musisz zgłaszać zarządcy.