Co zamiast pomnika na cmentarzu i jak ozdobić pomnik tymczasowy?

Pomnik na nagrobku wykonuje się najczęściej z marmuru lub granitu. To dość drogie, ale jednocześnie trwałe materiały. W zakładzie kamieniarskim, który zajmuje się wytwarzaniem nagrobków, można też znaleźć tańsze pomniki z lastryko. 

Koszt pomnika na pojedynczym nagrobku to dziś minimum 5000 zł. Choć jest on trwały i bardzo estetyczny, może być finansowo nie do osiągnięcia dla wielu ludzi. Dlatego rezygnują z niego, pozostawiając pomnik tymczasowy, ustawiony na grobie bezpośrednio po pogrzebie. 

Poniżej przeczytasz, co zamiast pomnika na cmentarzu może stanowić trwałą ozdobę dla grobu. Podpowiemy ci też, jak ozdobić pomnik tymczasowy, jeśli planujesz na dłużej go pozostawić. 

Zobacz: Dlaczego trzeba czekać 6 tygodni po śmierci – kiedy usunąć wieńce?

Co zamiast pomnika na cmentarzu? 

Zanim zdecydujesz się na obudowę nagrobka, dowiedz się w administracji cmentarza, co możesz zrobić. Choć przyjęło się, że rodziny zmarłych mają pełną dowolność w kwestii tego, jak wykończyć grób swoich bliskich, zdarzają się pewne ograniczenia. 

Na niektórych cmentarza, z uwagi na ilość miejsca, może nie być możliwości postawienia ławeczki albo wybrukowania podłoża wokół grobu. 

Jeśli nie ograniczają cię pieniądze i nie chcesz tradycyjnego nagrobka z innych niż finansowe powodów, możesz wybrać kamienną płytę. Ta ułożona będzie bezpośrednio na gruncie lub kilka centymetrów nad ziemią. Tuż za nią, w miejscu, gdzie na tradycyjnym pomniku znajduje się napis, może stać większy (przede wszystkim wyższy) kamień naturalny z napisem. Całość będzie prezentować się niezwykle nowocześnie. Pamiętaj jednak, że na takim grobie nie postawisz tradycyjnych zniczy, ani kwiatów. 

Możesz też postawić sam krzyż i nagrobek nazywany amerykańskim. Na wielu cmentarzach jest możliwość przygotowania takiego niewielkiego nagrobka, ale tylko dla tych zmarłych, którzy zostali spopieleni. 

Krzyż

Jeśli chcesz, zamiast pomnika na grobie możesz pozostawić drewnianą obudowę. Ta nazywana jest potocznie tymczasową, ale żaden przepis nie zabrania tego, by znajdowała się na grobie przez lata. Poniżej przeczytasz, jak ozdobić pomnik tymczasowy, by godnie upamiętnić zmarłych.

Zobacz: Najpiękniejsze kondolencje – SMS, cytaty, wiersze, jak złożyc na odległość?

Jak ozdobić pomnik tymczasowy? 

Pomnik tymczasowy wypełniony jest po brzegi ziemią. Możesz ją przykryć z góry warstwą drobnego jasnego kamienia. Takie podłoże będzie wyglądać bardziej estetycznie od gleby.  Jeśli nie zamierzasz sadzić na grobie żywych kwiatów, koniecznie wybierz kamień. Podczas deszczu znicze i wieńce pozostawione na grobie będą brudzić się od mokrej ziemi. Jeśli zamiast na niej, będą znajdować się na warstwie kamieni, uda ci się tego uniknąć. 

Na tak przygotowanym podłożu możesz postawić znicze oraz stroik. Pamiętaj, że lepiej zdecydować się na mniejszą ilość ozdób, ale lepszej jakości. Kup jeden droższy znicz, do którego co kilka dni włożysz nowy kilkudniowy wkład zamiast kilku małych, które szybko się wypalą. 

Jak ozdobić pomnik tymczasowy kwiatami? Najlepsza będzie jedna wiązanka umieszczona tuż przy krzyżu. Powinieneś ją wymieniać sezonowo. Wiązanki ze sztucznych kwiatów dostępne są w kwiaciarniach, możesz taką przygotować samodzielnie z pojedynczych kwiatów. 

  1. W okresie wiosennym możesz zdecydować się jasne i żółte kwiaty. Mogą być to tulipany, narcyzy albo wielobarwne bratki. Na czas Wielkanocy przyozdób ją sztucznymi gałązkami bazi. 
  2. Przez całe lato na nagrobku może znajdować się twój wiosenny bukiet. Jeśli chcesz go wymienić, możesz zdecydować się na wianek lub stroik z róż. 
  3. Jesień przybliża nas do Święta Zmarłych. Wtedy możesz zdecydować się na większy wieniec albo postawić na grobie żywe kwiaty w doniczce. Bardzo popularne są chryzantemy, które kupisz wtedy niemalże wszędzie. 
  4. Twój listopadowy bukiet na czas Bożego Narodzenia możesz wymienić na wiązankę z kwiatami adwentnika i gałązkami sosny lub jodły. Jeśli nie chcesz, możesz pozostawić listopadowe ozdoby aż do wiosny. 

Pamiętaj o tym aby czyścić z kurzu i błota drewnianą obudowę grobu. Dzięki temu dłużej pozostanie nowa. Co kilka lat możesz ją pomalować. 

Zobacz: Ile zarabia grabarz – zarobki grabarza w Polsce

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły