Najpiękniejsze kondolencje – SMS, cytaty, wiersze, jak złożyc na odległość?

Za nami czas Zaduszek, ale niestety o śmierć jest przewrotna i może nas zaskoczyć w każdym momencie. Wyrazy współczucia oraz troski wobec żałobników są wartościowym elementem wspólnego przeżywania żałoby. Jednokrotnie jesteśmy jednak zbyt skrępowani, albo zwyczajnie zaskoczeni sytuacją, w której powinniśmy złożyć kondolencje. 

Szczególnym wyzwaniem są te, których nie możemy wyrazić osobiście. Czasami kilka słów wystarczy, aby osoba pogrążona w żałobie poczuła się lepiej, dlatego nawet jeżeli nie możemy uczestniczyć w ceremonii pogrzebowej. Mimo to warto przekazać wyrazy współczucia żałobnikom w inny sposób. 

Na co się zdecydować wyrażając wyrazy współczucia? Tradycyjne kondolencje? Cytaty? Czy wypada wysłać wiadomość przez internet? A może przez SMSa? Na te pytania odpowiadamy poniżej. 

Podpowiadamy jak złożyć kondolencje na odległość oraz na jakie najpiękniejsze kondolencje się zdecydować. Wiersze, wyrazy współczucia, tradycyjne kondolencje i cytaty — wszystko znajdziecie w poniższym artykule. 

Jak złożyć kondolencje na odległość?

Obecne czasy często rozrzucają przyjaciół czy rodziny po całym świecie. Coraz częściej zdarza się, że część bliskich nam osób rozpoczęła życie z daleka od rodzinnego miasta, a może to ty czytelniku jesteś taką osobą. Niezależnie czy to ty czytelniku, czy żałobnicy żyjecie za granicą, dzieli was odległość. W jaki sposób złożyć kondolencje na odległość, by były one uprzejme?

Nie polecamy decydować się na komunikatory internetowe czy e-mail. Poczta internetowa może wydawać się bardziej oficjalna i szybka niż inne metody komunikacji, ale istnieje kilka powodów, dla których nie warto składać kondolencji przez internet. 

Po pierwsze, w czasie żałoby albo zaraz po śmierci bliskiej nam osoby wielu z nas decyduje się na odłączenie się na jakiś czas od mediów społecznościowych. Podobnie może wyglądać sytuacja ze sprawdzaniem adresu e-mail i tu pojawia się drugi argument przeciwko przesyłaniu kondolencji przy pomocy komputera. Zwykle korzystamy z niego w celach biznesowych i otrzymanie kondolencji na wirtualną skrzynkę pocztową może zaburzyć nam czas, w którym powinniśmy pracować. Poza tym ciężko powiedzieć, jak często dana osoba sprawdza skrzynkę pocztową. Z tych powodów nie poleca się wysyłania kondolencji drogą internetową. 

Jak złożyć kondolencje przez sms?

W przypadku pytania „jak złożyć kondolencje na odległość?” najczęściej stajemy przed dylematem: czy wypada złożyć kondolencje za pomocą SMSa? Żyjemy w czasach, w których nie tylko każdy dorosły posiada telefon, ale również często znajduje się wiele kilometrów od nas. Każdy, kto przeżywał tragedię śmierci bliskiej osoby wie, jak dużo spraw do załatwienia mają żałobnicy.

Decyzja należy do was — etykieta nakazuje wykonać telefon, ale jeśli czujecie, że nie na miejscu byłoby wydzwaniać do krewnych zmarłej osoby, najlepiej będzie zdecydować się na SMSa. Rozmowę telefoniczną możecie zaplanować na późniejszy termin i wtedy porozmawiać z żałobnikami. Na pewno docenią, że chcecie poświęcić im swój czas. Wysłuchanie osoby pogrążonej w żałobie jest bardzo ważne i warto jest dopisać na końcu SMSa, że służycie radą albo serdecznym uchem jeśli zajdzie taka potrzeba. 

Zobacz: Potężna modlitwa do Św. Rity – pomaga gdy, gdy wszystko zawodzi

Najpiękniejsze kondolencje — SMS 

Jeżeli zdecydowaliście się na wysłanie SMSowych kondolencji warto zadbać o ich jakość i estetykę. Tradycyjnie wysłać można kilka słów od siebie i rozpocząć SMS słowami:

 • “Z ciężkim sercem odebraliśmy wiadomość o śmierci…”
 • “Śmierć [imię] wstrząsnęła nami dogłębnie. Jesteśmy poruszeni i łączymy się z wami w bólu.”
 • “Ogromny ból sprawiła nam wiadomość o odejściu [imię]…”

Natomiast odpowiednia zakończenie dla kondolencji SMSowych to:

 • “Najszczersze wyrazy współczucia przesyła…”
 • “Wiemy, że Pan świeci nad jego/jej duszą…”
 • “Przesyłamy wam wyrazy najgłębszego współczucia…”

Jeżeli trudno jest wam znaleźć odpowiednie słowa otuchy, które chcielibyście przekazać żałobnikom, możecie zasięgnąć inspiracji w dalszej części artykułu, w którym zebraliśmy adekwatne wyrazy współczucia i kondolencje cytaty.

Wyrazy współczucia — kondolencje cytaty 

Jeżeli zdecydowaliście się złożyć wyrazy współczucia czy kondolencje przez SMS, dobrym wyborem są cytaty. Oczywiście nie każdy z nich będzie spełniał wymogi tradycyjnych wyrazów współczucia,[ ale kondolencyjne cytaty, które zebraliśmy poniżej, na pewno się sprawdzą. 

Najpiękniejsze kondolencje — cytaty

Jeżeli chcecie w swoje wyrazy współczucia wpleść kondolencyjne cytaty o śmierci, to poniżej znajduje się kilka naszych propozycji. SMSy z ich udziałem nabiorą  

 • Śmierć nie jest przeciwnością życia, a jego skrawkiem
 • Ludzie boją się śmierci, bo odczuwają lęk przed nieznanym
 • Przeżyć da się wszystko, prócz własnej śmierci 
 • Ostatecznie, dla błyskotliwego umysłu, śmierć to tylko początek 
 • Może tylko nam odchodzenie wydaje się straszne? Może bardziej cierpią ci, co zostają?

Najpiękniejsze kondolencje wiersze  

Naszą ostatnią propozycją są najpiękniejsze kondolencje wierszowane. Kondolencje-wiersze są mniej popularne, niż tradycyjne kondolencje na odległość. Niektórym mogą wydawać się infantylne i nie na miejscu, ale najpiękniejsze kondolencje wiersze, które dla was zebraliśmy, powinny zdać egzamin. Oto one:

Fragment z wiersza Hieronima Morsztyna “Czas”
Wiersz Jana Sztaudyngera “Czy śmierć to krewna życia”
Fragment z wiersza ks. Jana Twardowskiego „Śpieszmy się”

Mamy nadzieję, że w tym artykule znaleźliście inspirację w tym trudnym dla was czasie. Nie bójcie się wyrazić wyrazów współczucia poprzez kondolencje czy cytaty — teraz już wiecie, jak  złożyć kondolencje na odległość i nie popełnić gafy. Podzielcie się z nami w komentarzach, czy znacie jeszcze inne (waszym zdaniem) najpiękniejsze kondolencje wierszowane. Może wykorzystamy je w następnym artykule. 

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły