Dokąd odlatuje jaskółka na zimę?

Jaskółki to jedne z najpopularniejszych ptaków występujących w Polsce. Od wieków ich pojawienie się jest zwiastunek nadchodzącej wiosny. Żyją zarówno na obszarach wiejskich, jak i w miastach. A czy wiesz, dokąd odlatuje jaskółka na zimę? Dowiedz się nieco więcej na temat tych wyjątkowych ptaków.

Zobacz: Dokąd odlatuje kukułka na zimę?

Gdzie odlatują jaskółki na zimę?

W Polsce żyją trzy gatunki jaskółek: dymówka, oknówka oraz brzegówka. Dymówka i oknówka budują charakterystyczne gniazda z gliny oraz ziemi, które zlepiają własną śliną. Powstają one przy różnego rodzaju zabudowaniach. Z kolei jaskółka brzegówka wykopuje norę w skale. Może mieć ona nawet pół metra głębokości, a na jej końcu znajduje się przytulne gniazdo.

Zastanawiasz się, dokąd odlatuje jaskółka na zimę? Otóż wraz ze schyłkiem lata ptaki te gromadzą się w większe stada i wyruszają do Afryki. Zimę spędzają na północy oraz w środkowej części tego kontynentu.

Jaskółki to smukłe ptaki o niewielkich rozmiarach. Ważą zaledwie 20 gramów, dlatego pokonanie tak dużego dystansu jest dla nich nie lada wyczynem. Jaskółki mają charakterystyczne ogony zakończone widełkami, które są ich znakiem rozpoznawczym. Swoim wyglądem przypominają nieco jeżyki. Samice oraz samce mają jednakowe, ciemnogranatowo — białe upierzenie. 

Kiedy jaskółki odlatują?

Jeśli już wiesz, dokąd odlatuje jaskółka na zimę, to musisz także wiedzieć, kiedy opuszcza Polskę. Ptak ten wyrusza do Afryki najczęściej na przełomie sierpnia i września. Jaskółki dymówki dość często pozostają w Polsce nawet do października, jeśli pogoda jest sprzyjająca. 

Źródło: karolinakijak.pl

Jaskółki wracają do kraju w kwietniu i maju. Niekiedy można zaobserwować pierwsze osobniki już końcem marca. Zazwyczaj przylatują w to samo miejsce, które opuściły jesienią. Po powrocie przystępują do remontu gniazda, a jeśli jest ono w złym stanie, to do budowy nowego. Niektóre gniazda są użytkowane przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Dość często zdarza się, że jaskółki budują kilka gniazd blisko siebie. Są one skonstruowane w taki sposób, że nie można do nich zajrzeć z zewnątrz. Jest to skuteczny sposób na ochronę tych ptaków przed drapieżnikami.

W wielu miastach montowane są specjalne półki oraz budki dla tych ptaków, z których chętnie korzystają. Jest to związane głównie, z tym że gniazda jaskółek negatywnie wpływają na wygląd oraz stan budynków, na których powstały. Gotowe budki oraz półki mają pomóc w rozwiązaniu tego problemu bez zabierania tym ptakom przestrzeni do życia.

Pojawienie się na niebie jaskółek od wieków jest kojarzone z nadejściem wiosny. Ptak ten jest jednym z symboli odradzającej się po zimie przyrody. Według ludowych przesądów, gdy jaskółki latają bardzo nisko, jest to oznaka nadchodzącego deszczu. 

Zobacz: Jak wyczyścić i zabezpieczyć przed zimą meble z wikliny?

Jak długo żyją jaskółki?

Przeciętna długość życia jaskółki wynosi 12 lat. Najstarszy oznaczony przez człowieka osobnik osiągnął wiek 15 lat. Po zbudowaniu gniazda samica jaskółki składa od 3 do 6 jaj. Mają one brązoworude plamki na całej powierzchni. Ptaki wysiadują je przez okres około 16 dni. Po tym czasie na świat wykluwają się młode. Opieką nad potomstwem zajmuje się zarówno samica, jak i samiec. Dzięki intensywnemu karmieniu maluchy już po około 3 tygodniach są gotowe do opuszczenia gniazda, a następnie do podróży tam, dokąd odlatują jaskółki, czyli do Afryki.

Ptaki te w ciągu jednego pobytu w Polsce są w stanie złożyć jaja i wychować potomstwo nawet trzy razy. Dzięki temu populacja tego gatunku jest dość liczna. Wpływa na to również fakt, że jaskółki w Polsce są pod ścisłą ochroną.

Jaskółki to niezwykle pożyteczne ptaki, ponieważ żywią się komarami oraz muszkami. Chwytają je w locie i bardzo często wykonują przy tym efektowne akrobacje. Ptaki te bardzo szybko latają, co zdecydowanie ułatwia im polowanie na owady. Większość czasu spędzają w powietrzu, a na ziemię schodzą wyłącznie w celu znalezienia budulca do swojego gniazda. Bardzo chętnie przesiadują na liniach energetycznych oraz antenach, gdzie najłatwiej jest je wypatrzeć. Jaskółki w locie mogą osiągać imponująca prędkość, wynoszącą nawet 300 km/h. 

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły