Czy świnki morskie mogą jeść dynie lub banany?

Świnka morska, a właściwie kawia domowa, to niewielki gryzoń pochodzący z Ameryki Południowej. W Polsce jest dość popularna i skradła serce niejednego miłośnika zwierząt. Obok psów, kotów i innych gryzoni plasuje się wysoko na liście najczęściej wybieranych pupili domowych. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych zwierząt? W tym artykule przeczytasz między innymi o prawidłowym żywieniu kawii domowej. Zapraszam do krótkiej lektury. 

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania: 

 • czy świnki morskie mogą jeść banany, 
 • czy świnki morskie mogą jeść dynie, 
 • czy świnki morskie mogą jeść szczypiorek, 
 • czy świnki morskie mogą jeść kalarepę, 
 • czy świnki morskie mogą jeść mlecz. 

Zobacz: Słodkie nicki i nazwy dla chłopaka

Prawidłowe żywienie świnek morskich 

Zanim przejdziemy do konkretnych pytań o to, czym wolno skarmiać, a czym nie, warto usystematyzować wiedzę na temat ogólnych norm żywieniowych tych gryzoni. Przyjęło się, że kawie domowe nie są trudne w utrzymaniu, ale nie do końca tak jest. Należy zadbać o prawidłowy dobrostan zwierzęcia. I nie mam tu na myśli tylko żywienia. Pamiętaj, że świnka morska jest stworzeniem stadnym i nie powinna żyć sama. Odpowiedni rozmiar klatki, ściółka, zabawki – to również weź pod uwagę, decydując się na opiekę nad tym zwierzęciem.

Jak wygląda prawidłowe żywienie świnek morskich? Standardowo niezbędny jest dostęp do świeżej wody. Podstawą diety są suche karmy, warzywa, owoce oraz zioła. Nie daj się naciągnąć w sklepie zoologicznym na kolorowe kolby, granulki, mieszanki i innego rodzaju przysmaki. Świnka ich nie potrzebuje. Jest to źródło tuczących składników, niewskazanych w diecie (m.in. pszenica, jęczmień, otręby pszenne, nasiona słonecznika). Zamiast tych produktów wystarczy wzbogacić dietę kawii domowej o wspomniane już warzywa i owoce. Podawaj tylko te, które są świeże, umyte i osuszone. Zadbaj o różnorodność.

O czym jeszcze warto pamiętać? O umiarze. Niektóre warzywa i owoce należą do lekkostrawnych, inne już nie. Część zawiera dużą ilość cukru. Należy uważać na produkty ciężkostrawne i słodkie. Ich nadmiar w diecie może doprowadzić do problemów zdrowotnych: otyłości, a nawet cukrzycy. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który najlepiej podpowie, w jakich ilościach i czym konkretnie karmić świnki morskie. 

Źródło: zapytaj.onet.pl

Mając już ogólny pogląd na to, o czym warto wiedzieć na start, przejdźmy do konkretnych pytań. Czy świnki morskie mogą jeść dynie lub banany? 

Czy świnki morskie mogą jeść dynie? 

Świnki przepadają za dynią i śmiało możesz wprowadzić warzywo do diety twojego pupila. Jest to pokarm lekkostrawny, bogaty w witaminy i minerały (przykładowo jest to: cynk, żelazo, fosfor, kwas foliowy). Pestki dyni są mniej lubiane przez świnki, ale również możesz uwzględnić je w diecie. Pamiętaj tylko, że są tuczące i nie należy ich podawać zbyt często. 

Zobacz: Jurassic World Dominion od ilu lat można oglądać

Czy świnki morskie mogą jeść banany? 

Jeśli chodzi o banany, tutaj pojawia czerwona lampka ostrzegawcza. Stosuj te owoce z rozwagą, ponieważ zawierają dużą ilość cukru. Ich nadmiar w diecie to prosta droga do otyłości i innych problemów zdrowotnych z tym związanych. Plusem bananów w jadłospisie twojej świnki jest fakt, że są źródłem potasu i witaminy C. 

Czy świnki morskie mogą jeść szczypiorek? 

Miej na uwadze to, że istnieje również wykaz roślin szkodliwych lub trujących, których powinno się unikać. Oto one: 

 • warzywa cebulowe: cebula, czosnek, szczypior, por,
 • cytrusy,
 • liście i gałązki pomidora, 
 • rabarbar,
 • kapusta, 
 • ostre zioła i przyprawy, 
 • awokado.  

Moja odpowiedź na pytanie – czy świnki morskie mogą jeść szczypiorek – brzmi nie. Na podstawie powyższej listy wiesz już, że szczypior należy do warzyw cebulowych. Nawet niewielka ilość podana śwince jest trująca.

Czy świnki morskie mogą jeść kalarepę? 

Co innego w przypadku lubianej przez świnki kalarepy. To warzywo umieściłam w spisie pokarmów bezpiecznych, którymi można skarmiać nasze gryzonie. Zatem, czy świnki morskie mogą jeść kalarepę? Tak. 

Bezpieczny pokarm – lista: 

 • warzywa: pietruszka, marchew (małe ilości), ogórek, kalarepa, dynia, burak,
 • owoce: jabłka (małe ilości), banany (małe ilości), kiwi, truskawka, arbuz, 
 • zielonki (zielone części roślin) i zioła: natka pietruszki, lucerna, melisa, bazylia, liście malin, brokuła i kalafiora.
Źródło: facebook.com/ świnki morskie- wiedza w obrazkach

Czy świnki morskie mogą jeść mlecz? 

Na koniec zostawiłam pytanie, czy świnki morskie mogą jeść mlecz. Odpowiedź może cię zaskoczyć. Otóż nie – nie należy karmić kawii domowej mleczem. Jest trujący! Można natomiast stosować w diecie gryzonia mniszek lekarski. Niestety te dwie rośliny są bardzo często mylone ze sobą i przez własną nieuwagę możemy zaszkodzić zwierzęciu. 

Z tego artykułu warto zapamiętać odpowiedzi na pytania: czy świnki morskie mogą jeść mlecz, kalarepę, szczypiorek, dynie lub banany. To przydatna wiedza dla każdego posiadacza tych uroczych stworzeń. Pamiętaj, że zarówno zbilansowana i prawidłowa dieta, jak również odpowiednie warunki, w których żyje twoja świnka są kluczem do jej prawidłowego funkcjonowania. 

Zobacz: Kiedy brać potas rano czy wieczorem – czy warto?

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły