Kukułki to ptak, który zamieszkuje praktycznie całą Europę, a także północną część Azji. Jest znana głównie ze swojego charakterystycznego dźwięku, a także tego, że podrzuca swojej jaja do innych gniazd. Dowiedz się nieco więcej na temat życia tych ciekawych ptaków, a przede wszystkim tego, dokąd odlatuje kukułka na zimę.
Zobacz: Jak wyczyścić i zabezpieczyć przed zimą meble z wikliny?
Dokąd odlatuje kukułka?
Kukułka jest ptakiem wędrownym, który przylatuje do Polski oraz innych krajów w Europie, oraz na północy Azji na wiosnę. Wraz z nadchodzącą jesienią migruje w cieplejsze rejony świata. Wiele osób zastanawia się, dokąd odlatuje kukułka na zimę. Otóż ptak ten zimuje zazwyczaj w Afryce, a dokładniej na obszarach równikowych, które są porośnięte sawanną.
Kukułki odlatujące z Polski na zimę najczęściej kierują się w stronę południowych Włoch. Tam odpoczywają przed dalszą podróżą do Afryki. Co ciekawe już po przybyciu na miejsce docelowe ptaki te nie wydają charakterystycznego dźwięku. Mogą więc przezimować na sawannie zupełnie niezauważone.
Kiedy kukułki odlatują?
Jeśli już wiesz, dokąd odlatuje kukułka, to warto także przekonać się, kiedy dokładnie opuszcza Polskę. Dorosłe osobniki to ptaki, które jako jedne z pierwszych wylatują z kraju na zimowisko. Jest to związane głównie z tym, że kukułki nie wychowują samodzielnie swojego potomstwa. Dzięki temu, że nie muszą zajmować się młodymi, mogą wylecieć już nawet w połowie lipca.
Młode osobniki, których wychowaniem zajmują się inne gatunki ptaków, osiągają dorosłość pod koniec sierpnia i to właśnie wtedy wyruszają w swoją podróż do Afryki. Kukułki lecą samotnie kierowane swoim instynktem, głównie nocą. Z powrotem w Polsce pojawiają się w okresie od połowy kwietnia do początku maja.
Zobacz: Czy żaby zapadają w sen zimowy?
Gdzie kukułka składa jaja?
Miłośnicy ptaków muszą wiedzieć, nie tylko dokąd odlatuje kukułka, ale także, w jaki sposób składa jaja. Jest to gatunek uważany za pasożyta wśród ptactwa, ponieważ nie buduje ona własnego gniazda. Obserwuje inne gatunki podczas budowy ich gniazd, do których może podrzucić swoje jajka. Wybiera takie, które wielkością oraz kolorem umieszczonych w nich jajek są do nich zbliżone do jej własnych. Zawsze podrzuca jedno jajko, a w międzyczasie zabiera i rozbija to, które jest własnością gospodarzy. Szacuje się, że podczas jednego lata kukułka jest w stanie w taki właśnie sposób podrzucić od 15 do 20 swoich jajek.
Młode kukułki, które wykluły się w obcym gnieździe, niekiedy są skazane na śmierć. Zdarza się, że ptaki, do których zostały podrzucone, orientują się, że nie są one ich potomstwem i wyrzucają je z gniazda. Jest to wynikiem również tego, że kukułki potrzebują bardzo dużo pokarmu, a ich opiekunowie nie są w stanie im go zapewnić.
Jeśli jednak się tak nie stanie, to małe kukułki stanowią zagrożenie dla niewyklutych jeszcze piskląt gospodarzy. Pojawiają się one na świecie po około 11 dniach od złożenia jaja. Jest to więc zdecydowanie szybciej niż w przypadku piskląt innych gatunków. Młode kukułki szybko rosną i wypychają z gniazda pozostałe jajka.
Kiedy kukułka zaczyna Kukać?
Kukułki wydają charakterystyczny dźwięk nazywany potocznie kukaniem. Warto wiedzieć, że odgłos ten emitują wyłącznie samce. Kukanie ma na celu zwabić samicę tego gatunku w pobliże gniazda małych ptaków. Jest to celowe działanie. Niewielkich rozmiarów ptaki słysząc kukanie, zaczynają się denerwować i w popłochu opuszczać swoje lokum. W międzyczasie przyczajona dotąd samica kukułki wykorzystuje powstałe zamieszanie i pod nieuwagę gospodarzy wyciąga z gniazda ich jajko, a na jego miejsce wrzuca swoje.
Ze względu na swoje zachowanie pisklęta kukułek nigdy nie poznają swoich rodziców. Ptaki te emigrują w pojedynkę i nie tworzą stad, tak jak ma to miejsce w przypadku innych ptaków. Jest to związane z tym, że już od pisklęcia wychowują się samotnie i nie znają innych przedstawicieli swojego gatunku.
Jest to nieco podstępny, ale inteligentny gatunek ptaków. Każdy z osobników ma wrodzoną znajomość szlaku, który musi pokonać, aby dotrzeć do Afryki oraz z powrotem do Europy. Oprócz tego, dokąd odlatuje kukułka, warto także wiedzieć, że jest to gatunek chroniony. Jego liczebność systematycznie spada każdego roku.