Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakby to było, gdybyś zamiast kota albo psa kupił sowę? Tak naprawdę za hodowlę sów nie biorą się osoby, którym znudziły się domowe zwierzaki. Często to ludzie z pasją do myślistwa lub przyrodnicy, którzy darzą zwierzęta ogromną miłością i szacunkiem. W Polsce występuje 13 gatunków sowy, w tym 10 gatunków lęgowych. Od 1975 roku sowy podlegają ścisłej ochronie.
Hodowla sowy wymaga ogromnej cierpliwości oraz wiedzy na temat życia tych ptaków, ale nie jest zabroniona. Każdą hodowlę, z uwagi na ochronę gatunkową, należy zgłosić w Powiatowych Inspektoracie Weterynarii. Gdzie kupić sowę i czy to proste? Sprawdź nasz tekst, w którym przedstawiamy wszystkie szczegółowe informacje:
- gdzie kupić sowę i czy to legalne?
- ile kosztuje sowa?
- jak opiekować się sową?
Zobacz: Gdzie kupić szydełko stacjonarnie i online?
Czy można kupić sowę?
Sowę możesz kupić w zarejestrowanej hodowli. Takie prowadzą zwykle sokolnicy, którzy poza hodowlą mają własne pokazowe zagrody i organizują kursy z sokolnictwa dla myśliwych.
Żaden sokolnik nie sprzeda ci sowy tylko dlatego, że masz taki kaprys. Hodowcy zależy na tym, by oddawać ptaki w dobre ręce, więc rozmawiają z każdym potencjalnym kupującym i sprawdzają, czy się nadaje. Dla wielu sprzedawców nabywca powinien ukończyć kurs sokolniczy, bo to na nim najszybciej może nauczyć się obcowania z ptakami drapieżnymi.
Zanim zaczniesz szukać sowy, poczytaj o tym, jak bardzo wymagające są te ptaki:
- sowy są trudne do ułożenia, a jeśli nie będą chciały współpracować z człowiekiem, umrą z głodu lub uciekną,
- w przypadku sowy nie stosuje się metody nagród i kar; sowę można tylko nagradzać, ponieważ, gdy człowiek ją skrzywdzi, ucieknie i nigdy nie wróci,
- sowa może żyć nawet 40 lat, więc kupno sowy to poważna decyzja,
- właściciel sowy nie powinien zostawiać jej na dłużej pod czyjąś opieką, to może sprawić, że sowa na powrót zdziczeje i już jej nie oswoi,
- sowy to drapieżniki, czyli jedzą mięso; zadaniem człowieka jest dostarczać im pokarm: małe gryzonie, ale też (w przypadku dużych dorosłych osobników) nawet zające – pokarm dla sów jest bardzo drogi i trudno dostępny.
Jeśli jeszcze się nie zniechęciłeś, poniżej przeczytasz, gdzie kupić sowę.
Zobacz: Taśma dwustronna gdzie kupić stacjonarnie i online?
Gdzie kupić sowę?
Sowę kupisz tylko u hodowcy. Jeśli chcesz mieć kota lub psa, wystarczy śledzić ogłoszenia na grupach internetowych. Tam wielu ludzi bezpłatnie chce oddać zwierzęta domowe innym pod opiekę. Z ptakami drapieżnymi nie jest tak łatwo.
Musisz spotkać się z hodowcą, który najpierw sprawdzi, czy dasz sobie radę z takim ptakiem. Życie to nie Harry Potter, nikt nie kupi ci sowy w prezencie urodzinowym. Twoja sowa nie będzie przemądrzała jak ta u A.A. Milne, ale wiele możesz ją nauczyć.
Zasadniczo rzecz polega na tym, że żaden hodowca nie odda ptaka w ręce osoby, która nie podoła hodowli. Profesjonalny hodowca, najczęściej sokolnik, dość szybko zorientuje się, czy chcesz kupić sowę, bo masz taki kaprys, czy kieruje tobą coś więcej. Konieczne jest też, byś odbył wcześniej kurs sokolniczy.
Hodowcy czasami przywożą swoje ptaki na giełdy. W przypadku sów rzadko dochodzi do transakcji podczas pierwszego spotkania. Jednak to dobre miejsce, by nawiązać kontakt z hodowcą i umówić się na spotkanie.
Ile kosztuje sowa?
Zakup sowy to spory wydatek. Za samego ptaka trzeba zapłacić nie mniej niż 1200 zł. Choć można spotkać się z informacją, że dobrze ułożona (o ptakach nie mówi się “wytresowany”) sowa, kosztuje kilka tysięcy euro. Kolejny spory koszt to woliera, której potrzebuje każda sowa.
Woliera dla sów powinna być dość duża: wysoka nawet na 3 metry, na planie prostokąta o wymiarach 4×3 metry. Woliera odpowiednia dla sowy musi:
- być wytrzymała, bo ptak będzie ją niszczyć pazurami,
- chronić przed deszczem i wiatrem – sama siatka to za mało, poza tym wolierę trzeba ustawić odpowiednio w kierunku do słońca,
- posiadać miejsce, w którym sowa schroni się przed innymi ludźmi, którzy z ciekawości będą zaglądać do woliery,
- być wykonana z materiałów bezpiecznych dla ptakach, w takiej z siatki może połamać pióra, więc lepsze będą drewniane belki.