Jurassic World Dominion od ilu lat można oglądać

Wiele lat temu firmy z serii Jurassic World podbiły serca milionów widzów na całym świecie. Wtedy akcja filmu toczyła się na wyspach, gdzie naukowcom udało się dosłownie wyhodować dinozaury na podstawie próbek krwi. Od tamtej pory Jurassic Park fascynował, dostarcza wielu wrażeń, a nie tak dawno Colin Trevorrow postanowił wykorzystać tą historię, by stworzyć Jurassic World Dominion. Zupełnie nowy świat, oparty oczywiście na Jurassic Park, jednak świat, w którym dinozaury żyją na całej planecie.

Zobacz: Od ilu lat są Szybcy i wściekli?

Jurassic World Dominion od ilu lat?

Jurassic World Dominion to film science fiction. Nie oznacza to jednak, że jest odpowiedni dla dzieci w każdym wieku. Jurassic World Dominion od ilu lat można wybrać się na seans? Za klasyfikację wiekową odpowiada Motion Pictures Association. Na podstawie całości filmu, określono, iż zawiera on drastyczne sceny, jak również w niektórych momentach słownictwo, które jest nieodpowiednie dla dzieci poniżej 13. roku życia. W podobny sposób zostały sklasyfikowane także wcześniejsze części Jurassic Park, a także dwie, wcześniejsze części Jurassic World.

Czym są kategorie wiekowe?

Przy okazji filmów spotyka się obecnie różnego typu oznaczenia wiekowe. Najczęściej mają postać PG-sugerowany wiek. W przypadku Jurassic World jest to PG-13. Nie jest to tyle restrykcyjny zakaz oglądania poszczególnych produkcji przez dzieci poniżej określonego wieku, co raczej sugestia dla rodziców. Oznacza to, że finalnie decyzję o tym, czy dziecko może obejrzeć konkretną produkcję, zależy od decyzji rodziców. Oznacza to, że w tym przypadku rodzice mogą wybrać się z dziećmi poniżej 13. roku życia do kina, by obejrzeć Jurassic World Dominion. Jedyna sytuacja, w której kina restrykcyjne przestrzegają ograniczeń wiekowych dla publiczności, jest ta, gdy film został określony jako produkcja wyłącznie dla dorosłych. W tym przypadku kina kategorycznie odmawiają sprzedaży biletu osobom poniżej 15. roku życia. Nawet, jeśli osoba ta przyszła na seans z rodzicami.

Jurassic World Domin (2022) źródło: filmweb.pl

Zobacz: Od ilu lat jest CBD – czy dzieci mogą przyjmować CBD?

O co chodzi w Jurassic World: Dominion?

Cała fabuła filmu skupia się oczywiście wokół dinozaurów. Można powiedzieć, że Jurassic World: Dominion to niezła kontynuacja Jurrasic Park. Jednak w filmie świat, który napotyka widz, wygląda zupełnie inaczej, niż w produkcjach Spielberga. Tam dinozaury znajdowały się na wyspie. Dlatego pozostała część świata w ogóle nie zdawała sobie sprawy z ich istnienia. W Jurassic World ludzie dzielą planetę z najgroźniejszymi i ogromnymi drapieżnikami, które pierwotnie wyginęły miliony lat temu. A to oznacza dramatyczną, niemalże beznadziejną walkę o przetrwanie, którą okraszają doskonałe efekty specjalne, jak również wspaniała gra aktorska.

Ile części Parku Jurajskiego powstało przed Jurassic World?

Jurrasic World to trylogia, której pierwsza część powstała w 2015 roku. Nie jest to jednak zupełnie nowa seria. Mocno bazuje na wydarzeniach ze wcześniejszych serii, które były zatytułowane Jurassic Park, czy tak wielu osobom dobrze znany Park Jurajski. Przed Jurassic World powstały 3 części Parku Jurajskiego, pierwsza w 1993 roku, trzecia natomiast w 2001 roku. Seria odniosła ogromny sukces. Cieszyła się ogromnym zainteresowaniem widowni, także z uwagi na bardzo dopracowane elementy, które tym bardziej budowały odpowiedni nastrój. A wszystko przy ścieżce dźwiękowej, którą do dzisiaj na pewno pamięta każda osoba, która kiedykolwiek oglądała Park Jurajski.

Zobacz: Od ilu lat jest saga Zmierzch?

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły