Ile lat żyją debile?

Słowa debil używa się często w potocznym rozumieniu jako obraźliwe określenie osoby, która zachowuje się nie tak, jak byśmy chcieli. Czasem uważamy ją za kogoś głupiego, a czasem tylko denerwuje nas jej sposób bycia lub to co zrobiła. W tym znaczeniu słowa debil używa się zamiennie z idiota, kretyn, palant (…) I pewnie jeszcze parę określeń by się znalazło, ale dziś nie o tym. A przynajmniej nie od razu, bo na koniec mamy dla Ciebie dobrą radę, jeśli uważasz, że ci, którzy Cię otaczają to debile. 

Chcemy najpierw przyjrzeć się debilizmowi z medycznego punktu widzenia, dlatego prócz odpowiedzi na pytanie ile żyją debile, pokażemy Ci jeszcze, jak psychiatria definiuje debila. Co ciekawe, istnieje sporo badań na temat tego, jak choroby psychiczne i ułomności intelektualne wpływają na długość życia – tak, ktoś naprawdę zbadał, ile lat żyją debile. Przeczytaj poniżej, co przygotowaliśmy. 

Zobacz: Ernest Khalimov czyli GigaChad – czy żyje i istnieje naprawdę?

W medycynie mianem debilizmu określa się najlżejszą formę upośledzenia umysłowego. Osoby dotknięte debilizmem potrafią wykonywać proste prace i polecenia. Nie mogą jednak funkcjonować samodzielnie. Z uwagi na to, że łatwo nimi manipulować, przez cały czas otaczane są troską najbliższych. Przy zastosowaniu odpowiedniej terapii, stają się zaradne i potrafią funkcjonować w społeczeństwie. Problem polega na tym, że nie wszystkie obszary mózgu są u nich rozwinięte. Nie potrafią chociażby myśleć abstrakcyjnie, przewidywać konsekwencji swoich działań. Stąd też zwykle zawodowo zajmują się czymś, co nie wymaga od nich podejmowania samodzielnych decyzji. 

Debilizm rozpoznaje się najczęściej u osoby dorosłej. Do około 10-12 roku osoba umiarkowanie upośledzona będzie rozwijać się na podobnym poziomie do rówieśników. Nawet jeśli będzie słabsza w nauce lub trudniejsza do okiełznania w wychowaniu, nie można od razu zdiagnozować u niej tego upośledzenia. 

Dziś lekarze postulują, by nie używać określenia debil, a zastępować je sformułowaniem osoba dotknięta upośledzeniem w stopniu lekkim. Wynika to z tego, że słowo debil ma negatywne skojarzenia i jest powszechnie uważana za wulgaryzm. Historycznie jednak słowo debil funkcjonowało tylko w sferze diagnostyki medycznej. Do języka potocznego przedostało się później. 

Wobec tego, ile lat żyją debile? Czy można szukać powiązań pomiędzy schorzeniami umysłowymi a tym ile żyją debile? Jak się okazuje problem jest dość złożony, ponieważ za upośledzenie odpowiadają różnie zmiany w zakresie genetycznym. U niektórych chorych są one niewielkie, u innych – mimo tego, że stopień upośledzenia pozostaje ten sam – zmiany w DNA mogą być znaczne. Od stopnia ich złożoności oraz tego, czy wywołały także inne schorzenia genetyczne będzie zależeć długość życia osób upośledzonych. W zdecydowanej większości, osoby cierpiące na zaburzenia umysłowe nie umierają wcześniej od swoich rówieśników. O tym, ile żyją debile jedynie w nieznacznym stopniu decyduje to, że mają upośledzenie określane przed laty w medycynie mianem debilizmu. 

Zobacz: Jan Jasiński żona, dzieci, wiek, Wiktor Rodowicz, Maryla Rodowicz

Psycholodzy wskazują również na to, że upośledzenie umysłowe w ogóle nie musi być powiązane ze zmianami w obrębie chromosomów. Nierzadko zdarza się, że wpływ na to, że u kogoś zdiagnozowano upośledzenie umysłowe, zwłaszcza w stopniu lekkim mają czynniki środowiskowe:

  • sposób wychowania,
  • traumatyczne przeżycia, zwłaszcza we wczesnym dzieciństwie,
  • zaniedbania ze strony rodziców. 

Jeśli zadając pytanie: ile lat żyją debile, miałeś na myśli to, jak długo jeszcze będziesz musiał spotykać na swojej drodze kogoś, kto ciągle cię denerwuje albo zachowuje się wobec ciebie nie w porządku, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Możesz całkowicie odciąć się od ludzi, którzy nie szanują Ciebie albo Ty nie darzysz szacunkiem ich. Możecie żyć obok siebie i nie wchodzić sobie w drogę. 

Pamiętaj, że jeśli będziesz wyzywał od durni, debili i idiotów innych, tak naprawdę szkodzisz tylko sobie – no bo komu się podnosi ciśnienie? A no Tobie. Chcesz się wkurzać do końca życia i zastanawiać, jak długo jeszcze w Twoim środowisku będą ludzie, których nie poważasz? Odizoluj się i żyj własnym życiem. Przekonasz się, że tylko w ten sposób możesz mieć spokój. Zadawanie sobie albo w internecie pytania, ile żyją debile, nic nie zmieni. 

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły