Ile lat żyją debile?

Słowa debil używa się często w potocznym rozumieniu jako obraźliwe określenie osoby, która zachowuje się nie tak, jak byśmy chcieli. Czasem uważamy ją za kogoś głupiego, a czasem tylko denerwuje nas jej sposób bycia lub to co zrobiła. W tym znaczeniu słowa debil używa się zamiennie z idiota, kretyn, palant (…) I pewnie jeszcze parę określeń by się znalazło, ale dziś nie o tym. A przynajmniej nie od razu, bo na koniec mamy dla Ciebie dobrą radę, jeśli uważasz, że ci, którzy Cię otaczają to debile. 

Chcemy najpierw przyjrzeć się debilizmowi z medycznego punktu widzenia, dlatego prócz odpowiedzi na pytanie ile żyją debile, pokażemy Ci jeszcze, jak psychiatria definiuje debila. Co ciekawe, istnieje sporo badań na temat tego, jak choroby psychiczne i ułomności intelektualne wpływają na długość życia – tak, ktoś naprawdę zbadał, ile lat żyją debile. Przeczytaj poniżej, co przygotowaliśmy. 

Zobacz: Ernest Khalimov czyli GigaChad – czy żyje i istnieje naprawdę?

W medycynie mianem debilizmu określa się najlżejszą formę upośledzenia umysłowego. Osoby dotknięte debilizmem potrafią wykonywać proste prace i polecenia. Nie mogą jednak funkcjonować samodzielnie. Z uwagi na to, że łatwo nimi manipulować, przez cały czas otaczane są troską najbliższych. Przy zastosowaniu odpowiedniej terapii, stają się zaradne i potrafią funkcjonować w społeczeństwie. Problem polega na tym, że nie wszystkie obszary mózgu są u nich rozwinięte. Nie potrafią chociażby myśleć abstrakcyjnie, przewidywać konsekwencji swoich działań. Stąd też zwykle zawodowo zajmują się czymś, co nie wymaga od nich podejmowania samodzielnych decyzji. 

Debilizm rozpoznaje się najczęściej u osoby dorosłej. Do około 10-12 roku osoba umiarkowanie upośledzona będzie rozwijać się na podobnym poziomie do rówieśników. Nawet jeśli będzie słabsza w nauce lub trudniejsza do okiełznania w wychowaniu, nie można od razu zdiagnozować u niej tego upośledzenia. 

Dziś lekarze postulują, by nie używać określenia debil, a zastępować je sformułowaniem osoba dotknięta upośledzeniem w stopniu lekkim. Wynika to z tego, że słowo debil ma negatywne skojarzenia i jest powszechnie uważana za wulgaryzm. Historycznie jednak słowo debil funkcjonowało tylko w sferze diagnostyki medycznej. Do języka potocznego przedostało się później. 

Wobec tego, ile lat żyją debile? Czy można szukać powiązań pomiędzy schorzeniami umysłowymi a tym ile żyją debile? Jak się okazuje problem jest dość złożony, ponieważ za upośledzenie odpowiadają różnie zmiany w zakresie genetycznym. U niektórych chorych są one niewielkie, u innych – mimo tego, że stopień upośledzenia pozostaje ten sam – zmiany w DNA mogą być znaczne. Od stopnia ich złożoności oraz tego, czy wywołały także inne schorzenia genetyczne będzie zależeć długość życia osób upośledzonych. W zdecydowanej większości, osoby cierpiące na zaburzenia umysłowe nie umierają wcześniej od swoich rówieśników. O tym, ile żyją debile jedynie w nieznacznym stopniu decyduje to, że mają upośledzenie określane przed laty w medycynie mianem debilizmu. 

Zobacz: Jan Jasiński żona, dzieci, wiek, Wiktor Rodowicz, Maryla Rodowicz

Psycholodzy wskazują również na to, że upośledzenie umysłowe w ogóle nie musi być powiązane ze zmianami w obrębie chromosomów. Nierzadko zdarza się, że wpływ na to, że u kogoś zdiagnozowano upośledzenie umysłowe, zwłaszcza w stopniu lekkim mają czynniki środowiskowe:

  • sposób wychowania,
  • traumatyczne przeżycia, zwłaszcza we wczesnym dzieciństwie,
  • zaniedbania ze strony rodziców. 

Jeśli zadając pytanie: ile lat żyją debile, miałeś na myśli to, jak długo jeszcze będziesz musiał spotykać na swojej drodze kogoś, kto ciągle cię denerwuje albo zachowuje się wobec ciebie nie w porządku, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Możesz całkowicie odciąć się od ludzi, którzy nie szanują Ciebie albo Ty nie darzysz szacunkiem ich. Możecie żyć obok siebie i nie wchodzić sobie w drogę. 

Pamiętaj, że jeśli będziesz wyzywał od durni, debili i idiotów innych, tak naprawdę szkodzisz tylko sobie – no bo komu się podnosi ciśnienie? A no Tobie. Chcesz się wkurzać do końca życia i zastanawiać, jak długo jeszcze w Twoim środowisku będą ludzie, których nie poważasz? Odizoluj się i żyj własnym życiem. Przekonasz się, że tylko w ten sposób możesz mieć spokój. Zadawanie sobie albo w internecie pytania, ile żyją debile, nic nie zmieni. 

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły