Ile nóg ma ślimak? Czy ślimak ma nogę?

Lekcje biologii, chemii i fizyki już dawno masz za sobą, a na twoim pokładzie kilkulatek, który koniecznie chce wiedzieć wszystko? W ogniu najtrudniejszych dziecięcych pytań nie łatwo wyjść zwycięsko. Twoja odpowiedź powinna być jak najbardziej prawdziwa, ale i dostosowana do wieku twojego dziecka. 

Padły trudniejsze pytania: dlaczego niebo jest niebieskie, skąd się bierze tęcza, czemu pada deszcz, czy lew jest królem zwierząt. Czas na łatwiejsze – ile nóg ma ślimak? Czy ślimak ma nogę? W tym artykule przedstawiamy gotową odpowiedź dla każdego rodzica. 

Ile nóg ma ślimak? 

Z biologicznego punktu widzenia to drugie pytanie jest poprawne. Już wyjaśniamy dlaczego tak jest. Wróćmy na moment do szkolnych lat i zacznijmy od krótkiej lekcji anatomii, na przykładzie popularnego w Polsce ślimaka winniczka.

Zobacz: Spacer z alpakami? Ile kosztuje? Najnowsze ceny

Ślimaki (Gastropoda) stanowią liczną gromadę zwierząt należących do typu mięczaków. Można wśród nich wyróżnić zwierzęta słonowodne, słodkowodne oraz lądowe. Prawdopodobnie dziś na świecie żyje ich ponad 100 000 gatunków. W naszym kraju żyje ich ponad 200, a w tym: 

  • 6 morskich, 
  • 45 słodkowodnych, 
  • 170 lądowych.

Ślimaki są kosmopolityczne. Są stworzeniami o bardzo szerokim zasięgu geograficznym. Niezależnie od kierunku, który obierzemy – spotkamy tam ślimaki. Może i różniące się od naszego polskiego winniczka, ale wciąż będą to przedstawiciele tej samej gromady.

Jak wygląda winniczek? Ile nóg ma ten ślimak? Czy ślimak ma w ogóle nogę? Z pewnością od razu w twojej wyobraźni pojawia się obraz takiego, który jest powyżej na zdjęciu. Potrafisz poprawnie wskazać poszczególne części jego ciała? Przypomnimy ci poprawne biologicznie sformułowania, a następnie podpowiemy jak odpowiedzieć na tytułowe pytania kilkulatkowi. 

Ciało ślimaka jest podzielone na: 

  • głowę,
  • worek trzewiowy okryty płaszczem, 
  • nogę.

Zewnętrzna strona płaszcza jest pokryta nabłonkiem wydzielającym zewnętrzną muszlę (skorupę). Ta rośnie razem ze ślimakiem i chroni go przed różnymi uszkodzeniami mechanicznymi oraz pozwala schronić się przed niebezpieczeństwem. Warto zaznaczyć, że nie każdy ślimak wytwarza skorupę. Przykładem może być występujący w Polsce pomrów błękitny (Bielzia coerulans). Pomiędzy workiem trzewiowym, w którym schowane są wszystkie narządy wewnętrzne, a płaszczem występuje jama płaszczowa, w której umieszczony jest aparat oddechowy: skrzela u gatunków wodnych oraz płuco u form lądowych.  

Przejdźmy do głowy z czułkami. Ślimak posiada dwie pary czułków: większe (dłuższe) i mniejsze (krótsze). Te pierwsze, dłuższe – znajdują się u góry i na ich szczycie osadzone są oczy. Inaczej mówiąc jest to narząd wzroku. Krótsze czułki ślimaka znajdują się nieco niżej i są narządem węchu. Jak widzisz, czułki pomagają ślimakowi orientować się w otoczeniu. Nie są to żadne rogi, o których mowa w słynnej rymowance. 

Na koniec zostaje nam poruszyć wątek tytułowy. Noga ślimaka. Jest silnie umięśniona, pokryta śluzem, który ułatwia przemieszczanie. Inną funkcją tej bezbarwnej substancji jest ochrona przed urazami mechanicznymi. Winniczek porusza się pełzając. Osiąga przy tym – uwaga – 5 centymetrów na minutę. 

Jak odpowiedzieć dziecku na pytania: ile nóg ma ślimak, czy ślimak ma nogę? Jak najprościej. Ślimak posiada jedną nogę. Najlepiej pokazać to na obrazku. Możesz wskazać też inne części ciała. Głowę, czułki i oczy, muszlę, która daje schronienie przed niebezpieczeństwem – można ją nazwać “domem” ślimaka. 

W tym wszystkim należy być szczerym. Zakłamywanie rzeczywistości jest słabym rozwiązaniem. Nie warto zbywać dziecka i jego pytań. Poświęcenie chwili na rozmowę buduje zaufanie między małym człowiekiem a rodzicem. Jeśli na tak wczesnym etapie zignorujemy szkraba możemy spodziewać się, że za kilka lat nie zaufa nam w poważniejszych kwestiach i zwróci się o pomoc do kogoś innego. Rozmawiajmy z dziećmi.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły