Ile osób gra w piłkę ręczną w Polsce i na świecie?

Gra w piłkę ręczną jest popularna szczególnie w Europie. Jej początki sięgają czasów starożytnych, a  zasady, które obowiązują do dziś zostały ustalone na początku XX wieku w Danii. Dowiedz się nieco więcej na temat tej dyscypliny sportowej i przekonaj się, ile osób gra w piłkę ręczną w Polsce i na świecie.

Zobacz: Ile osób gra w siatkówkę w Polsce i na świecie?

Ile osób gra w piłkę ręczną na boisku?

Jest to gra zespołowa. Na boisku znajdują się dwie drużyny, które rywalizują ze sobą. Każda z nich może składać się maksymalnie z 16 zawodników, natomiast na boisku może być ich 7. Jednocześnie do rozpoczęcia gry wymagana jest obecność co najmniej 5 zawodników z jednego zespołu na boisku. To, ile osób gra w piłkę ręczną na boisku podczas meczu jest regulowane przepisami. Przed rozpoczęciem spotkania spisywany jest specjalny protokół, w którym zawiera się informacje o każdym z zawodników.

Cały mecz piłki ręcznej trwa 60 minut i jest podzielony na dwie połowy po 30 minut każda. Między nimi jest 10-minutowa przerwa. Rozgrywki młodzieży w przedziale 12-15 lat trwają nieco krócej, gdyż każda połowa trwa 25 minut. Z kolei dla dzieci od 8 do 11 lat czas ten wynosi 20 minut.

W przypadku fauli lub innych zdarzeń na boisku sędzia zatrzymuje mecz i uruchamia czas ponownie po wyjaśnieniu sytuacji. Oznacza to więc, że w praktyce każda połowa może trwać więcej niż regulaminowy czas.

Głównym celem zawodników obu drużyn jest zdobywanie bramek. Jeśli piłka znajdzie się w świetle bramki, to jest to uznawane za celny strzał. Zadaniem bramkarza jest niedopuszczenie do zdobycia gola przez przeciwników.

Podczas rozrywki zawodnicy muszą przestrzegać zasad gry, ponieważ w przeciwnym razie mogą zostać ukarani upomnieniem, a w skrajnych przypadkach także wydaleniem z boiska. Każdy gracz może posiadać piłkę przez maksymalnie 3 sekundy. Przed upływem tego czasu musi on przekazać ją innemu zawodnikowi lub przeprowadzić atak na bramkę przeciwnika. Podczas gry każdy gracz, który ma piłkę, nie może wykonać z nią więcej niż 3 kroki. Inną ważną zasadą jest także to, że po chwyceniu jej w jedną dłoń nie można przekładać piłki do drugiej ręki, gdyż jest to błąd.

Ile osób gra w piłkę ręczną na świecie?

Jeśli lubisz tę dyscyplinę, to z pewnością nie raz zastanawiałeś się ile osób gra w piłkę ręczną na całym świecie. Jest to gra znana na całym świecie. Organizacją, która zrzesza federacje na całym globie, jest Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej, czyli IHF. 

Źródło: recznaplazowa.pl

Aktualnie obejmuje ona swoją jurysdykcją 208 związków piłki ręcznej, a w tym aż 200 krajowych. Na podstawie różnych danych szacuje się, że na całym świecie tę dyscyplinę uprawia nawet 20 milionów szczypiornistów, jak nazywa się zawodników.

Zobacz: Ile osób gra w piłkę nożną w Polsce i na świecie?

Członkami IHF są organizacje zrzeszające federacje na różnych kontynentach. W Australii i Oceanii jest to OHF, do której należy 8 krajów. Na obszarze Azji jest to AHF, którego członkami jest 37 państw. PATHF w Ameryce Północnej zrzesza 26 krajów, a CAHB w Afryce aż 49 państw. Oznacza to, że piłka ręczna to dyscyplina popularna na całym świecie.

Aktualnymi Mistrzami Świata już po raz trzeci z rzędu jest reprezentacja Danii. Z kolei Mistrzostwa Europy w 2022 roku wygrała drużyna narodowa ze Szwecji.

Ile osób gra w piłkę ręczną w Polsce?

Piłka ręczna cieszy się dużą popularnością także w Polsce. Zaraz obok rozgrywek w piłkę nożną oraz siatkówkę potyczki szczypiornistów są chętnie śledzone przez rzesze fanów w całym kraju. Ciężko jednoznacznie określić, ile osób gra w piłkę ręczną w Polsce, ale z pewnością jest to sport cieszący się dużym uznaniem.

W Polsce najwyższą klasą męskich rozgrywek w tę grę jest PGNiG Superliga Mężczyzn. Jej odpowiednikiem jest PGNiG Superliga Kobiet. Obecnym liderem męskich zmagań jest drużyna Łomża Vive Kielce, natomiast tryumfatorem ligi kobiecej jest MKS Zagłębie Lubin.

Ogromna popularność piłki ręcznej w Polsce jest także efektem świetnej gry reprezentacji, która może pochwalić się wieloma sukcesami na arenie międzynarodowej. Polska drużyna 3-krotnie zdobyła brąz oraz jeden raz srebro na Mistrzostwach Świata. 

Piłka ręczna to sport, który wymaga samodyscypliny oraz świetnej współpracy z pozostałymi członkami drużyny. Doskonale wpływa na kondycję oraz koordynację ruchową. Uprawianie piłki ręcznej to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Na takie hobby decyduje się coraz więcej osób w różnym wieku. 

Zobacz: Gdzie kupić tanie ubrania na handel w Polsce?

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły