Współczesną piłkę nożną wymyślono w Wielkiej Brytanii. Początkowo gra przypominała rugby, a szczegółowe zasady ustalano tuż przed każdym meczem lub piłkarskim turniejem. Przełom nastąpił w połowie XIX wieku. W 1848 roku w Cambridge, a potem w 1857 roku w Sheffield spisano piłkarskie zasady, które w ogólnym brzmieniu obowiązują do dziś.
Od tego czasu Anglicy rozpowszechniali piłkę nożną w świecie. W 1904 roku w Paryżu powołana została organizacja FIFA, a rozgrywki nabrały oficjalnego charakteru.
Ile osób gra w piłkę nożną? Czy to rzeczywiście tak popularna dyscyplina, czy jedynie w kilku krajach świata (w tym u nas) mecze piłkarskie gromadzą tłumy?
Zobacz: Robert Lewandowski – ciekawostki, wykształcenie, opis, kariera, charakterystyka, skąd pochodzi?
Ile osób gra w piłkę nożną w Polsce?
Z danych opublikowanych w 2021 roku wynika, że w Polsce zarejestrowanych jest 434 216 zawodników, co stanowi 1,14% populacji. Wśród dzieci w wieku od 7 do 14 aż 25% gra w piłkę nożną na lekcjach w szkole, z kolegami po lekcjach i w lokalnych klubach piłkarskich dla najmłodszych.
Wydawać by się mogło, że z tych liczb z łatwością powinniśmy wyłonić drużynę marzeń. Tymczasem od lat pozostaje nam jedynie wspominać rozgrywki z lat 1974 i 1982, gdy reprezentacja narodowa zdobyła 3. miejsce w Mistrzostwach Świata.
Ostatni turniej, który rozegrano w Katarze, na nowo wywołał dyskusję na temat tego, skąd w Polsce deficyt utalentowanych zawodników, którzy mogliby zasilić szeregi reprezentacji.
Ile osób gra w piłkę nożną na świecie?
Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) zrzesza ponad 200 krajów z całego świata. To przekłada się na około 300 mln graczy na całym globie. Tyle, na temat tego, ile osób gra w piłkę nożną na świecie, mówią oficjalne dane. W praktyce są kraje, w których piłka nożna nie budzi żadnych emocji i takie, gdzie to sport narodowy.
Europa uznawana jest za kolebkę piłki nożnej i to właśnie na starym kontynencie jest najbardziej popularna. Znajduje to też odzwierciedlenie w rozgrywkach lig poszczególnych krajów. Serie A (Włochy), Bundesliga (Niemcy), La Liga (Hiszpania) zrzeszają najlepszych piłkarzy świata. Idą za tym nie tylko wielkie emocje, ale też ogromne pieniądze.
W związku z tym szacuje się, że to wśród Europejczyków fanów i amatorów piłki nożnej jest najwięcej. Pod względem zainteresowania i liczby amatorskich graczy przewyższa nas jednak Ameryka Łacińska. To tam odsetek społeczeństwa zaangażowany w ten sport jest wyższy.
Piłka nożna ma status niemal religii w Meksyku, Brazylii i Argentynie. Uwielbiają ją Francuzi, Niemcy, Portugalczycy, Hiszpanie i Włosi. W Polsce również nie brakuje fanów ani zawodników, którzy amatorsko kopią piłkę ze znajomymi.
Zobacz: Majestic Sport – opinie, kod rabatowy, Majestic Sport gumy opinie
Ile osób gra w piłkę nożną na boisku?
Zasady precyzują, ile osób gra w piłkę w jednym meczu. Podczas meczu spotyka się po 11 zawodników z każdej drużyny. Wśród nich jeden jest bramkarzem, a pozostali grają na pozycjach, które wypracowali podczas treningów. Mamy napastników, pomocników i obrońców.
Standardowe boisko piłkarskie ma 105 m długości i 68 m szerokości. Jest podzielone na dwie połowy, środek wyznacza okrąg o promieniu 9,15 m. Mecz składa się z dwóch 45-minutowych części. Sędzia może doliczyć dodatkowe minuty, jeśli w czasie rozgrywki nastąpiły znaczące przerwy w grze.
Jednym z wariantów piłki nożnej jest piłka nożna plażowa. Tu spotyka się 4 zawodników w polu i bramkarz. Liczba zmian jest nieograniczona. W praktyce na ławce znajduje się 5-7 osób, które kilka razy w ciągu meczu trafiają na boisko.
Boisko piłkarskie pokrywa piasek. Ma 35-37 m długości i 26-28 m szerokości. Mecz składa się z 12-minutowych tercji (łącznie 36 minut). Co ciekawe, mecz nie może skończyć się remisem. W takiej sytuacji doliczana jest dogrywka 3-minutowa, a jeśli ona nie rozstrzygnie, to rzuty karne. Wygrywa drużyna, która osiągnie jeden punkt przewagi po którejkolwiek kolejce.
Zobacz: Słynni piłkarzy i ich drogie samochody (Benzema, Messi, Lewandowski)