Ile osób gra w siatkówkę w Polsce i na świecie?

Siatkówka to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych sportów drużynowych zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Rozgrywki ligowe oraz zmagania reprezentacji są chętnie oglądane przez rzesze kibiców. Zastanawiałeś się kiedyś, ile osób gra w siatkówkę? Warto przyjrzeć się temu nieco bliżej.

Zobacz: Majestic Sport – opinie, kod rabatowy, Majestic Sport gumy opinie

Ile osób gra w siatkówkę na boisku?

Zanim dowiesz się, ile osób gra w siatkówkę, poznaj najważniejsze zasady tej gry. Polega ona na rywalizacji dwóch drużyn ustawionych po obu stronach siatki. Każdy zespół składa się z 6 zawodników. Jest to dwóch środkowych i przyjmujących, libero, rozgrywający oraz atakujący. W drużynie znajdują się także zawodnicy rezerwowi, którzy w trakcie meczu zajmują pozycje poza liniami bocznymi. 

Głównym celem gry w siatkówkę jest odbijanie piłki w taki sposób, aby spadła ona w pole przeciwnika. Można robić to dowolną częścią ciała. Najczęściej w tym celu są jednak używane ręce. Jeśli piłka trafi w pole przeciwnej drużyny między linie boczne i końcowe, to zespół, któremu się to udało, zdobywa punkt.

Mecz siatkówki nie ma limitu czasu. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza wygra trzy sety. Aby było to możliwe, to musi zakończyć każdy set z wynikiem 25 punktów. Jeśli obie drużyny mają po 24 punkty, to gra jest kontynuowana aż do momentu, gdy któraś z nich zdobędzie dwupunktową przewagę. 

Ile osób gra w siatkówkę na świecie?

Siatkówka jest popularna na całym świecie. Obecnie Międzynarodowa Federacji Piłki Siatkowej FIVB zrzesza 222 krajów. Ich znajomość pozwala określić, ile osób gra w siatkówkę na świecie. Każdy kontynent ma swoją własną federację, do której należą poszczególne państwa. 

W Azji i Oceanii jest to federacja AVC. Należy do niej 65 państw. Największe z nich to Australia, Chiny, Indie, Japonia, Korea, Nowa Zelandia oraz Tajlandia. Oznacza to, że jest to popularny sport także w egzotycznych krajach.

Afrykańska federacja CAVB obejmuje natomiast 54 kraje. W jej skład wchodzi m.in. Republika Zielonego Przylądka, Egipt, Ghana czy Maroko. Jak widać, ta gra zespołowa cieszy się entuzjazmem również w tym gorącym regionie świata.

Wyróżnia się także federację CSV działającą w Ameryce Południowej oraz NORCECA, która zrzesza państwa Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów.

Źródło: siatkarsko.pl

Aby jeszcze lepiej poznać popularność tego sportu, warto porównać liczbę zrzeszonych krajów z innymi federacjami. Dla porównania FIFA, czyli Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej w swoich szeregach ma 211 narodowych reprezentacji. Jest to więc nieco mniej niż w przypadku FIVB. 

Zobacz: Ile osób gra w piłkę nożną w Polsce i na świecie?

Jeden z krajów, w którym siatkówka jest najpopularniejszym sportem to Brazylia. Mieszkańcy tego państwa bardzo chętnie grają także w wersję plażową, a reprezentacje narodowe zdobywają tytuły mistrzów świata. Z kolei krajem europejskim, który również może pochwalić się wieloma sukcesami oraz świetną drużyną są Włochy. Popularność siatkówki przeplata się w nich razem z piłką nożną. Obie te dyscypliny mają swoich wiernych fanów, którzy regularnie śledzą zmagania swoich ulubionych zespołów.

Ile osób gra w siatkówkę w Polsce?

W Polsce siatkówka jest drugim najpopularniejszym sportem narodowym, zaraz po piłce nożnej. Reprezentacja narodowa może pochwalić się wieloma sukcesami międzynarodowymi. W naszym kraju bardzo często są także organizowane największe imprezy siatkarskie na świecie. Wszystko to wpływa na to, ile osób gra w siatkówkę w Polsce. 

Ten drużynowy sport jest chętnie uprawiany nie tylko przez zawodowych graczy, ale również amatorów. W całym kraju nieustannie powstają boiska, na których można rozgrywać mecze. Dużą popularnością cieszą się także amatorskie ligi organizujące cykliczne spotkania między różnymi drużynami. 

Siatkówka to sport, którego uprawianie niesie wiele korzyści przede wszystkim dla zdrowia oraz ogólnej kondycji. Podnosi ogólną wydolność organizmu oraz pozytywnie wpływa na koordynację ruchową. Regularne gra w siatkówkę poprawia także koncentrację oraz uczy samodyscypliny. Nic więc dziwnego, że zasady tego sportu są przekazywane dzieciom już w szkole podstawowej.

W Polsce siatkówka pojawiła się na początku XX wieku. Na początku nie cieszyła się ona jednak tak dużą popularnością, jak obecnie. Zmieniło się to jednak wraz z coraz większymi sukcesami reprezentantów kraju na różnego rodzaju wydarzeniach sportowych. Wszystko to wpłynęło na dużą popularność tego sportu, jakim cieszy się on do dziś.

Zobacz: Ile osób gra w Fortnite na całym świecie?

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły