Ile osób ma zielone – niebieskie czy piwne oczy?

Kolor oczu to cecha, którą dziedziczymy po przodkach. U noworodków zabarwienie tęczówki stabilizuje się około 6. miesiąca życia. Większość dzieci rodzi się z niebieskimi oczami, które później mogą się zmienić. 

Na kolor oczu mają wpływ trzy geny. Jeśli nie wskazują tego samego koloru, oczy nie będą mieć jednoznacznej barwy, np. zamiast typowo niebieskich pojawią się szare albo zamiast brązowych piwne oczy. 

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie są kolory oczu, przeczytaj, co nauka mówi na ten temat. W tekście odpowiadamy też na pytania:

 • ile osób ma zielone oczy,
 • ile osób ma niebieskie oczy,
 • ile osób ma brązowe oczy,
 • ile osób ma piwne oczy.

Zobacz: Jaki kolor ma woda i co na to wpływa?

Jakie są kolory oczu?

W zależności od klasyfikacji możemy wyróżnić od 16 do 80 barw tęczówki. Antropolodzy badają to zjawisko od lat. Kombinacja genów, które dziedziczymy po naszych przodkach sprawia, że trudno czasem jednoznacznie określić, jakiego koloru są oczy. 

Generalnie wyróżnia się cztery barwy tęczówki:

 • brązową, 
 • niebieską,
 • zieloną,
 • piwną. 

Do najrzadszych kolorów oczu należą:

 • bursztynowe (brązowe z żółtą poświatą),
 • orzechowe (brązowe z pomarańczowymi refleksami),
 • szare,
 • kolory czerwony, różowy lub fioletowy występują u osób z zaburzeniem związanym z albinizmem. 

Od czego zależy kolor oczu?

To, jakiego koloru są oczy zależy od tego, w jakich proporcjach występuje u ich posiadacza:

 • melanina (czarny barwnik),
 • eumelanina (ciemnobrązowy barwnik),
 • feomelanina (czerwony barwnik). 

Z barwą oczu związana jest też zapadalność na niektóre schorzenia. Osoby z jasnymi oczami mogą mieć problem ze zwyrodnieniem plamki żółtej. Ci, którzy mają ciemne oczy, częściej cierpią na zaburzenia afektywne, bo do ich mózgu dociera mniej światła. U ludzi z zaawansowaną cukrzycą tęczówka staje się ciemniejsza. Zaś ci, którzy mają każde oko w innym kolorze mogą mieć problem z jaskrą lub zaburzenia genetyczne.

Blondynka z niebieskimi oczami

Kolor oczu wzięli też pod lupę astrolodzy. W internecie znajdziesz wiele publikacji, które kolorowi oczu przypisują określony zestaw cech charakteru. Nie przywiązuj jednak do tego większej wagi. Związek pomiędzy kolorem oczu a osobowością badali też szkoccy naukowcy, ale inne ośrodki badawcze nie podjęły tematu. 

Ile osób ma zielone oczy?

Odpowiedź na pytanie, ile osób ma zielone oczy może cię zaskoczyć. Takie zabarwienie oczu występuje u zaledwie 1% mieszkańców Ziemi. Dominuje w okolicach Islandii. Powszechnie uważa się, że zielone to najpiękniejsze oczy świata. 

A ile osób ma niebieskie oczy? Czytaj poniżej!

Ile osób ma niebieskie oczy?

Szacuje się, że oczy w kolorze niebieskim ma około 8-10% ludzi na świecie. Większość z nich mieszka w Europie. 

Barwa niebieska czasami mylona jest z szarą. Po prostu zdarza się, że na pierwszy rzut oka trudno ocenić, jakie są kolory oczu.  Oczy w kolorze szarym posiada zaledwie 2% mieszkańców naszej planety. 

Ile osób ma piwne oczy? 

Zanim odpowiemy na pytanie, ile osób ma oczy piwne, trzeba wyjaśnić, co różni je od oczu brązowych. Oczy brązowe są jednolite. U osób, które mają piwne oczy, na tęczówce występują refleksy. W informacjach źródłowych informacje na temat tego, ile osób ma piwne oczy i ile osób ma brązowe oczy bywają rozbieżne. Powodem jest trudność w rozróżnieniu i brak jednoznacznej definicji dla poszczególnych barw tęczówki. 

Mówi się, że oczy piwne ma około 5% osób na świecie. Zamieszkują głównie USA oraz częściowo Europę. 

Kobieta z piwnymi oczami

Najczęściej występującą barwą oczu są oczy brązowe. Odpowiedź na pytanie, ile osób ma brązowe oczy brzmi – nawet 80%. 

Czasem mówi się, że genów nie sposób oszukać. Ci, którzy nie są zadowoleni ze swojego koloru oczu, mogą jednak odetchnąć z ulgą. Dziś dzięki barwionym soczewkom, każdy może mieć takie oczy, jak chce. Poważnie mówiąc, warto obserwować swoje oczy i udać się do lekarza, jeśli pojawią się na nich przebarwienia i plamki. 

Zobacz: Oczyszczanie wodorowe – opinie, przed i po, efekty, jak często, ile zabiegów, cena, przeciwwskazania

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły