Jakie kolory ma tęcza i jak to zapamiętać?

Tęcza to jedno z piękniejszych zjawisk fizycznych. Powstaje wtedy, gdy przez krople deszczu przenika światło słoneczne. Fachowo takie rozszczepienie się światła nazywamy dyspersją. W potocznej świadomości po deszczu zaś wszyscy widzimy tęczę jako dowód na to, że w pogodzie zrobiło się spokojniej. 

Wiesz jakie kolory ma tęcza po kolei i jak dokładnie powstaje to zjawisko? Jeśli w szkole podstawowej nie uważałeś na fizyce, teraz masz okazję nadrobić braki i dowiedzieć się między innymi skąd i jakie kolory ma tęcza. 

Zobacz: Ile nóg ma ślimak? Czy ślimak ma nogę?

Jak powstaje tęcza?

Gdy po deszczu na niebie pojawia się słońce, wielu ludzi z niecierpliwością wypatruje tęczy. Wiedzą bowiem, że jeśli przez kuliste krople deszczu przeniknie światło słoneczne, rozszczepi się i ich oczom ukaże się barwny łuk. 

Zjawisko tęczy obserwowano na niebie od wieków. Na początku opisali je perscy uczeni już w XIII wieku. Dzięki temu, że Kartezjusz zainteresował się zjawiskiem tęczy, udało mu się odkryć prawa refrakcji. 

Do teorii powstawania tęczy swoje dołożył również Newton. Jako pierwszy wykazał, że białe światło po rozszczepieniu przez pryzmat składa się z promieni w kolorach tęczy. 

Jakie kolory ma tęcza po kolei?

Jeśli chcielibyśmy dokładnie odpowiedzieć na pytanie, jakie kolory ma tęcza, musielibyśmy się sporo nagimnastykować. Wszystko dlatego, że tęczę tworzy gradient kolorów. Od czasów Isaaca Newtona mówi się jednak, że tęcza składa się z siedmiu kolorów. Począwszy od górnego (zewnętrznego) łuku, będą to:

  • czerwony,
  • pomarańczowy, 
  • żółty,
  • zielony, 
  • niebieski,
  • granatowy,
  • fioletowy. 

Skoro już wiesz, jakie kolory ma tęcza po kolei, pewnie chcesz je łatwo zapamiętać. Sprawdź poniżej, czy to w ogóle możliwe. 

Tęcza

Jak zapamiętać kolory tęczy?

Do zapamiętania kolorów tęczy możesz wykorzystać mnemotechnikę. Wystarczy, że ułożysz wierszyk (a nawet zdanie), którego wyrazy będą rozpoczynać się na te same litery, co nazwy kolorów tworzących tęczę. 

Nie wiesz, co wymyślić? Takich wierszyków sporo znajdziesz w internecie. Możliwe, że któryś z nich będziesz kojarzyć, bo uczyłeś się go lata temu. Być może już wtedy w ten sposób chciałeś zapamiętać, jakie kolory ma tęcza po kolei. 

Czemu patrzysz żabko zielona na głupiego fanfarona.

Czemu patrzysz żabko zielona na grób faraona.

Zobacz: Ile osób ma zielone – niebieskie czy piwne oczy?

Co symbolizuje tęcza?

W wielu kulturach tęcza ma bardzo bogatą symbolikę. Pojawiała się w mitologii, literaturze i sztuce. Dziś też wzbudza niemałe kontrowersje.  

W mitologii greckiej po tęczy poruszała się bogini Iris, przemierzając drogę z ziemi do nieba. To ona przekazywała ludziom wolę bogów. Sama zaś nazywana była boginią tęczy. 

W tradycji biblijnej tęcza była symbolem przymierza między Bogiem i ludźmi. Po wielkim potopie, który nawiedził ziemię w czasach Noego na niebie rozbłysła tęcza. Bóg zaś miał obiecać ludziom, że już nigdy nie ześle na nich tego kataklizmu. Tęcza miała być tego dowodem. 

W nawiązaniu do dziejów biblijnych tęcza pojawiała się na wielu katastroficznych obrazach, które zwiastować miały koniec świata. W Biblii można bowiem przeczytać, że w czasie sądu ostatecznego na ziemię zejdzie anioł a nad nim pojawi się tęcza. 

Tęcza widnieje na obrazie Sąd ostateczny Hieronymusa Boscha. Na francuskim manuskrypcie ze św. Helaym, ów mężczyzna podróżuje na tęczowym smoku – jest łącznikiem między Bogiem i ludźmi. Z kolei Rubens w obrazie Pejzaż z tęczą wykorzystał tęczę, by ukazać harmonię świata przyrody i pełne spokoju, sielskie życie, które prowadził u schyłku życia. Współcześnie tęcza stała się symbolem ruchu LGBT. Po raz pierwszy tęczowe flagi pojawiły się Paradzie Dnia Wolności Gejowskiej w 1978 roku w San Francisco. Najpierw flaga mniejszości seksualnych miała osiem kolorów (dodano różowy jako symbol seksualności). Ostatecznie ma ich sześć – zrezygnowano z różowego oraz niebieskiego. Dziś przedstawiana jest jako symbol tolerancji i równości. Budzi też niemałe kontrowersje szczególnie w środowisku ultrakatolickim.

Zobacz: Jaki kolor ma woda i co na to wpływa?

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły