Kolor wody to jeden z parametrów, który decyduje o jej czystości. Poza tym sprawdza się ją także pod kątem mętności, smaku i zapachu. Poniżej przeczytasz jaki kolor ma woda i co ma na niego wpływ. Dowiesz się też, co powoduje, że kolor wody się zmienia. Czy wody Morza Czarnego są czarne, a Morze Czerwone spowite jest barwą krwi? Zapraszam do lektury.
Zobacz: Ile waży litr wody?
Co ma wpływ na kolor wody?
Na to, jaki kolor wody widzimy w danym zbiorniku wpływa kilka czynników:
- stopień zasolenia,
- składniki mineralne dominujące w wodzie,
- zanieczyszczenia,
- odpady organiczne (drewno, szczątki zwierząt i roślin wodnych),
- kąt padania promieni słonecznych,
- to, czym pokryte jest dno.
W związku z tym, w niektórych morzach woda wydaje się nam być błękitna, niemalże przeźroczysta albo turkusowa. Im wyższe zasolenie wody morskiej, tym jaśniejsza jest woda. Tym mniej też organizmów żywych będzie w stanie w niej egzystować.
Mętny kolor wody wcale nie musi oznaczać, że ma ona gorszą jakość. Jest wysoce prawdopodobne, że wynika on z tego, że w danym zbiorniku żyje więcej organizmów, Chodzi głównie o plankton, który zmienia barwę wody na ciemniejszą.
O Bałtyku mówi się, że jego wody mają ciemny, nieatrakcyjny kolor. Trzeba jednak wiedzieć, że jego zasolenie to jedynie 1%. Dla porównania, uznawane za znacznie czystsze Morze Śródziemne ma zasolenie na poziomie 4%.
Jaki kolor ma woda?
Być może cię to zdziwi, ale woda nie jest przeźroczysta. Wydaje nam się, że tak jest, zwłaszcza, gdy nalejemy jej do niewielkiego naczynia. Wynika to z tego, że woda może przewodzić światło.
Biorąc pod uwagę właściwości fizyczne, przypadku wody nie powinniśmy mówić o kolorze, ale o barwie. Choć potocznie barwa i kolor oznaczają dla nas to samo, to właśnie barwa jest określeniem naszych wrażeń wzrokowych.
Jeśli chodzi o wodę, najczęściej przyjmuje barwę jasnoniebieską. Zdarza się też, zwłaszcza podczas egzotycznych podróży trafić na wody w kolorze turkusowym, zielono niebieskim lub błękitnym.
Zobacz: Czy ryba to zwierzę? – jakie są fakty?
Co oznaczają inne kolory wody?
Przeciętny człowiek kojarzy, jaki kolor ma woda i jeśli spotka się, zwłaszcza w przypadku wody pitnej, z odmienną barwą, uważa, że woda jest zanieczyszczona. Tymczasem zmiana zabarwienia wody nie zawsze oznacza, że jest ona niezdatna do picia. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministra Zdrowia na temat czystości wody pitnej, jej barwa nie jest ściśle określona. Ma jedynie być akceptowalna przez użytkowników.
Jaką barwę przyjmują wody morskie? Woda o zielonym zabarwieniu oznacza, że znajduje się w niej sporo glonów i roślin. Poza tym zielona barwa związana jest z obecnością planktonu.
Obecność siarkowodoru sprawia, że woda staje się szmaragdowa. W Polsce znajduje się kilka zbiorników z wodą o turkusowej barwie. Choć przyciągają turystów i amatorów fotografii, swoją barwę zawdzięczają temu, że składowano w nich odpady z węglanem wapnia.
Woda o zabarwieniu ciemnoniebieskim, które przechodzi w zieleń, oznacza, że znajduje się w niej sporo soli żelaza. Z kolei mangan powoduje, że woda przyjmuje barwę żółtą, rdzawą lub brązową.
Głębokie wody Morza Czarnego pozbawione są życia i przybierają kolor czarny. Na głębokości około 200 metrów taka czarna woda zawiera sporo siarkowodoru, który sprawia, że nie ma w niej tlenu ani żadnych organizmów.
Morze Czerwone swoją nazwę zawdzięcza czerwonym glonom, które często tam się pojawiają i nadają czerwonawy odcień wodzie morskiej.
Z kolei Morze Białe wzięło swoją nazwę nie od tego, że wody są w nim faktycznie białe. Często unoszą się nad nim mgły a od sierpnia do maja skute jest lodem. Właśnie z tego powodu nazywane jest Morzem Białym.
Morze Żółte cechuje wysoka zawartość glinki, która zabarwia jego wody i nadaje mu żółtawy odcień.
Czasem cały region wziął swoją nazwę od koloru wód morskich. Nazwa Lazurowe Wybrzeże wzięła się od koloru przybrzeżnych wód Morza Śródziemnego.