Ile zarabia tatuażysta i jak nim zostać?

Panie, kiedyś to były czasy, teraz to… 

Teraz to są jeszcze lepsze! W szczególności dla młodych ludzi, którzy pragną wyrażać siebie bez posądzenia o przeszłość kryminalną. Ile razy, chcąc zrobić sobie wymarzoną dziarkę, do twoich uszu docierał zrzędzący głos: ”Jak kryminał jakiś, jak ty będziesz na starość wyglądać…”? 

Niekiedy rodzina wyraża zwięźlej swoją dezaprobatę. Legendarne ”Na dupie sobie zrób” może i zawiera w sobie sugestię ulokowania tatuażu (lepiej zacznij od ramienia, tam mniej boli), ale wciąż nie pomaga.

Legenda głosi, że na jednym się nie kończy. A najstarsze porzekadła straszą, że po siódmym ryzyko, że zechcesz zostać tatuatorem, wynosi jakieś 75%! Czy na wspomnienie o własnym studio serce bije ci szybciej, a skóra wręcz prosi o dawkę czarnego tuszu? Jeśli tak, to czytaj dalej.

Z tego artykułu dowiesz się, jak zostać tatuatorem. Rozwieję również wątpliwości związane z pytaniem: do jakiej szkoły iść, żeby zostać tatuażystą? A na końcu, wbrew powszechnemu milczeniu na ten temat, przyjrzymy się zarobkom. Wszystkie karty na stół!

Jak zostać tatuażystą? 

Już na wstępie mam dla ciebie dobrą nowinę. Nie ma żadnych konkretnych wytycznych, które określają, jak zostać tatuażystą. Masz w tym zakresie pełną dowolność, czy nie jest to wspaniałe? Wystarczy, że pasjonuje cię rysowanie, posiadasz imponujący talent manualny i nie przeszkadza ci ewentualne ślęczenie nad poprawkami projektu. 

Klienci bywają różni. Jedni poproszą o napis „Kocham Pawła” na lędźwiach, inni co dwa dni będą wrzucać kolejne poprawki do projektu chińskiego smoka, bo ułożenie łusek nie będzie im odpowiadać. Cierpliwość to ważna cnota tatuażysty. 

Co nie powinno ujść twojej uwadze, ten zawód wymaga mniejszych lub większych umiejętności miękkich. Kontaktowość, empatia i opanowanie to cechy poszukiwane u tatuatorów. Twoje zaangażowanie, staranność i precyzja mogą stać się gwarancją jakości. A stąd już niedaleko do nowych zleceń i rekomendacji.

Poza pasją i zajawką są inne wytyczne, którym powinna się przyjrzeć osoba chcąca wiedzieć, jak najlepiej zacząć tatuować. Mianowicie – do jakiej szkoły trzeba iść, żeby zostać tatuażystą? 

(I czy to w ogóle jest potrzebne?)

Zobacz: Ile zarabia górnik? Zarobki na kopalni szokują

Do jakiej szkoły trzeba iść żeby zostać tatuażystą? 

No jasne, że nie! Jaka to ulga, kiedy po całym okresie edukacji, kiedy nauczyciele tłukli nam do głowy warunki konieczne do zostania XYZ, w końcu nie trzeba się tym przejmować. Oczywiście, jak chcesz zostać tatuażystą, to wykształcenie związane ze sztukami plastycznymi będzie sporym ułatwieniem. Zarówno liceum/technikum plastyczne, jak i Akademia Sztuk Pięknych. Do tego atrakcyjnie wyglądają w CV.

Najczęściej osoby, które chcą się dowiedzieć, jak zacząć tatuować i robić to świetnie, postanawiają napisać do tatuatora, który ich inspiruje. Wielu artystów tatuażu przyjmuje pod swoje skrzydła zajawionych adeptów tego rzemiosła. W końcu jak zacząć tatuować to u boku kogoś, kogo szczerze admirujesz. 

Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła: praktyki w salonie tatuażu + miasto, powinno wyskoczyć kilka propozycji. W większych miastach cyklicznie odbywają się kilkudniowe warsztaty, podczas których nie tylko spróbujesz swoich sił w praktyce, ale i nabędziesz odpowiednią wiedzę teoretyczną. Zawód tatuażysty to również praca z ludzkim ciałem i ogromna odpowiedzialność. 

Jeszcze do niedawna nie istniała żadna oficjalna szkoła tatuażu w Polsce. Jeśli jednak zależy ci na konkretnym miejscu i zastanawiasz się, do jakiej szkoły trzeba iść, żeby zostać tatuażystą – sprawdź Ponton Tattoo School w Poznaniu. Na swojej stronie mają szeroką ofertę, zarówno dla żółtodziobów, jak i koneserów z własnym studio. Jeśli nie wiesz, z jakiego zakresu potrzebna ci wiedza, bez obaw – szkoła tatuażu Ponton ma opcję zindywidualizowania warsztatów.

Niedawno otworzyła się również Tattoo School we Wrocławiu. Ich działania trafiają do każdego, kto tylko myśli o tym, jak zostać tatuażystą. Doskonalą i zawodowców. Jeśli z Wrocławiem ci nie po drodze, istnieje opcja internetowych webinarów. Założyciele działają prężnie w social mediach, więc znajdziesz ich bez problemu na Instagramie czy Facebooku.

Przepełnia cię zapał do działania? Poczekaj, może warto jeszcze zastanowić się nad tym, ile zarabia tatuator? I czy takie zarobki są dla ciebie satysfakcjonujące?

Zobacz: Ile zarabia Robert Lewandowski na minutę, dziennie, miesięcznie, rocznie? Zarobki Lewego

Ile zarabia tatuażysta? Zarobki

Odpowiedź na to pytanie nie będzie zadowalająca: to zależy. Zarówno od miasta, w którym pracujesz, cen konkurencji, twojej rozpoznawalności, jak i stylu, w którym tatuujesz. Po wpisaniu hasła ”Ile zarabia tatuażysta?” umowne stawki wyglądają następująco:

Początkujący 3 tys. brutto.

Doświadczeni w zawodzie 5-9 tys. brutto.

Inne źródło podaje, że przedział wynosi od 2 do 7 tysięcy.

Oczywiście są to zarobki uogólnione, to naprawdę indywidualna sprawa. Są dwa scenariusze, które warto uwzględnić. Jeden to pytanie, ile zarabia tatuażysta, który pracuje pod większym artystą lub jest jednym z kilku tatuatorów w studio. Czym innym jest to, ile zarabia tatuator, który posiada swój salon na własność. To generuje kolejne środki, a w tym przypadku trudno określić, ile zarobisz. 

Na studio nie ma co oszczędzać, ponieważ sterylność i jakość sprzętu oraz tuszu, są kluczowe dla twojej renomy. Wystarczy raz się potknąć, a wykaraskanie się z reklamacji lub rozsiewającego plotki klienta będzie trudniejsze, niż myślisz.

Nie zniechęcam ani nie podcinam skrzydeł. Warto pamiętać, że tatuowanie to nie tylko zawód, którym pochwalisz się w bio na Instagramie. To też odpowiedzialność i spory wkład własny, aby rozwinąć swoją działalność. 

Teraz wiesz, że nie ma żadnej szkoły, do której trzeba iść, żeby zostać tatuażystą. I że zarobki mogą być całkiem przyzwoite. Zostało tylko przemyśleć wszystkie za i przeciw, a potem? Ty już wiesz. A ja życzę ci powodzenia.

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły