Ile zarabia wykładowca, dr na uczelni, profesor?

Pierwszy dzień września sprawia, że jesieniary powoli wyłaniają się ze swoich jaskiń. Czy też raczej, chowają się w nich z kubkiem kakao i ulubioną książką. Lato jeszcze się nie skończyło, ale w powietrzu już unosi się przedsmak dyni i goździków. Zamiast poddawać się czarnym myślom i chandrze, co powiesz na kontynuację edukacji? 

Jeśli nie jesteś jeszcze pewny, co chcesz robić w życiu, polecam rozważyć ciekawą perspektywę – nauczyciel akademicki. Nie jest to wychowawca dzieci w wieku wczesnoszkolnym ani rozstrojonych emocjonalnie nastolatków, ale prestiżowa praca. Nauczyciel akademicki zarobki ma też znacznie przyjemniejsze i może przytulić znacznie wyższą wypłatę. Nie wspominając o tym, że wszystkie babcie, ciocie i wujkowie będą Cię podziwiać. Bycie doktorem i pięcie się po szczeblach kariery w tym sektorze jest naprawdę podziwiane. A kto by nie chciał być podziwiany?

No, ale szacuneczek na spotkaniach rodzinnych to jeszcze nie wszystko. Pewnie interesuje Cię, ile zarabia wykładowca. A może pójdźmy o krok dalej i zadajmy pytanie, ile zarabia doktor habilitowany na uczelni? To już brzmi nieźle, nawet jeśli nie znamy sumy. W takim razie posuńmy się o krok dalej. Ile zarabia profesor na uczelni? O tak, na to stanowisko już naprawdę warto się połasić. A duma w oczach krewnych i nieustanne chwalenie się wszystkim znajomym w okolicy, będzie bezcenne.  

Nauczyciel akademicki zarobki

Jeśli zastanawiasz się, ile zarabia wykładowca, to odpowiedź może być naprawdę różna. Wszystko zależy od uzyskanego tytułu, ale też przepracowanych lat i stażu pracy. Nauczyciel akademicki, zarobki może mieć w miarę niskie na początku swojej pracy, jednak jest możliwość uzyskania różnych premii. To, ile zarabia wykładowca, zależy też od placówki, w której uczy. Jeśli jest to uczelnia publiczna, sumy wahają się pomiędzy 3700, a  7000 złotych miesięcznie. W przypadku uczelni nauczyciel akademicki, zarobki może mieć jeszcze wyższe, przekraczające 7000 zł brutto. 

Ile zarabia wykładowca?

To, ile zarabia wykładowca, jest też zależne od liczby godzin w tygodniu, które przepracowuje. Jest to dosyć oczywista kwestia, ale zdecydowałam, że lepiej będzie ją zawrzeć. Podane wyżej widełki mogą również różnić się od miasta, zwłaszcza w przypadku uczelni prywatnych, w których szczególnie istotna jest renoma. Średnio jednak nauczyciel akademicki dostaje ponad 4000 tysiące złotych brutto.

Zakładam, że skoro już planujesz taką drogę kariery,  to minimalna stawka, jest w Twoich planach jedynie przelotna. Planujesz iść dalej, sięgać po więcej. Chcesz dowiedzieć się, ile zarabia dr na uczelni, a ile zarabia doktor habilitowany na uczelni. Różnica w tych tytułach jest ogromna. Wspinanie się po kolejnych szczeblach wymagać będzie od Ciebie dużo cierpliwości i wewnętrznego zaparcia. Jednak jeśli masz takie ambicje, podam Ci również, ile zarabia profesor na uczelni. Być może będzie to dla Ciebie rodzaj motywacji.

Ile zarabia dr na uczelni?

Kolejnym schodkiem, na który można się wspiąć, jest tytuł doktora. Zanim jednak zdradzę, ile zarabia dr na uczelni, warto wiedzieć, że szczebel ten dzieli się na doktora i doktora habilitowany. Wiedząc to, a także orientując się, że tytuł doktora habilitowanego wcale nie jest tak prosto zdobyć, przyjrzyjmy się temu, ile zarabia dr na uczelni. Ku mojej i Twojej grozie, kwota ta nie różni się szczególnie od tego, ile zarabia doktor habilitowany na uczelni. Ta informacja jest sporym szokiem i niestety ogromnym zawodem. Już spieszę z wyjaśnieniem, jak to wygląda liczbowo. W przypadku doktora jest to kwota około 5025 zł brutto, natomiast doktor habilitowany często zarabia 5320 zł brutto. Tak, jest to zatrważająco niewielka różnica, kiedy przed oczami masz wszystkie trudy, jakie musisz pokonać, by zostać doktorem habilitowanym.  

Ile zarabia profesor na uczelni?

Patrząc na to, ile zarabia dr na uczelni, a ile doktor habilitowany, zapewne z przerażeniem oczekujesz odpowiedzi na to, ile zarabia profesor na uczelni. Czy w takim razie w ogóle warto próbować? Może starczy tytuł doktora? Mam dla Ciebie pocieszającą wiadomość. To ile zarabia profesor na uczelni, jest faktycznie zdecydowanie bardziej atrakcyjne, niż kwoty, które poznaliśmy przed chwilą na poprzednich schodkach. Jest tutaj mowa o takich widełkach jak: 7400 zł – 11 580 zł brutto miesięcznie. No, teraz to ma więcej sensu. Może jednak przekonasz się do tego wyboru?

Różnica pomiędzy tym ile zarabia dr na uczelni a tym, ile zarabia doktor habilitowany, jest chyba najgorszą myślą. Jeśli więc planujesz osiągnąć tylko tytuł doktora habilitowane, zastanów się, czy nie warto zacisnąć zęby i jednak wskoczyć o schodek wyżej, gdzie zarobki są już naprawdę satysfakcjonujące. Nieoceniona będzie też duma najbliższych na myśl, że w ich rodzinie jest równie wyedukowana osoba. 

Jeśli interesuje Cię to, co studiujesz i chcesz zgłębiać swoją wiedzę, dobrze byłoby zarabiać na odpowiednim poziomie. Możesz piąć się w górę i dobrnąć do poziomu profesora, ale zawsze możesz też zakończyć swoją wspinaczkę na schodku doktora i oprócz tego, co zarobisz na uczelni, znaleźć sobie drugą pracę w zawodzie. Na pewno będzie to dobrze widziane na CV.

Zobacz też:

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły