Imię dla smoka — fajne imiona dla smoków

Wraz ze wzrostem popularności serialu Ród Smoka, prequelu kultowej już serii Gra o Tron, autorstwa Georga RR Martina coraz większe zainteresowanie zaczęły budzić baśniowe postacie smoków.

Smoki to jeden z ważniejszych elementów historii rozgrywającej się w fikcyjnym Westeros, ale postać ogromnej bestii, obleczonej w łuski i ziejącej niszczycielskim ogniem jest znana na w większości literatury fantastycznej. Legendy, baśnie czy współczesna popkultura wykorzystywały postaci smoków w najróżniejszych wariantach — poczynając od przerażającej i przebiegłej bestii strzegącej skarbu w Hobbicie Tolkiena, na uroczym i przyjacielskim Szczerbatku z bajki Jak wytresować smoka.

Niesieni na fali entuzjazmu i oczarowania smokami przedstawionymi w pierwszym sezonie Rodu Smoka, przedstawiamy wam naszą listę imion dla smoków. Kto wie, może ktoś was kiedyś zapyta, czy znacie jakieś fajne imiona dla smoków — wtedy bez problemu będziecie mogli odpowiedzieć, że…

Zobacz: Fajne nazwiska dla Simów – angielskie i polskie

Imię dla smoka — jakie wybrać? 

Smaug

… Tak! Oczywiście, że znacie fajne imię dla smoka. Pierwsze z nich to: Smaug. Jest to imię, które jest dobrze znane wszystkim fanom fantastyki, gdyż pochodzi od najbardziej znanego smoka z powieści Tolkiena. 

Smaug to imię dla smoka, który jest przebiegły i inteligentny. Zarówno w książce i filmowej adaptacji bestia ta była opisywana jako bezwzględny jaszczur, który ponad wszystko ukochał sobie złoto z krasnoludzkich kopalń. Smaug to chyba najbardziej smocze imię dla smoka ze wszystkich imion dla smoków.

Caraxes i Vermithor

Kolejne imiona dla smoków, które dla was przygotowaliśmy to Caraxes i Vermithor. Oba to imiona smoków pochodzące z sagi Georga RR Martina, które związane są z postacią Daemona Targaryena. Zwany również Księciem Łotrzykiem, Daemon jest jedną z najciekawszych postaci w całej serii — jest tak również w przypadku smoków, które dosiada. Co prawda, postać dopiero wkupuje się w łaski Vermithora, więc na ich podniebny taniec będziemy musieli poczekać do kontynuacji serii. 

Są to imiona dla smoków kochających walkę i zajadłych. Żadnej z postaci nie życzylibyśmy spotkania z nimi — szczególnie z ich ognistymi śliniankami!

Falkor

Możecie zapytać, a znacie jakieś fajne imiona dla smoków, które NIE kojarzą się z pożogą i zniszczeniem? Oczywiście! Smoki nie zawsze przedstawiane są w baśniach jako złe, brutalne czy zachłanne. Nie wszystkie imiona dla smoków muszą się tak kojarzyć. Przykład może stanowić, postać smoka o imieniu Falkor. Nie wszyscy od razu skojarzą tę postać, ale według nas jest to najmilszy i najbardziej pozytywny ze smoków opisywanych w popkulturze!

Falkor to smok przedstawiony w anglojęzycznym filmie fantasy pt. Niekończąca się opowieść. Film ma już swoje lata (na ekrany kin trafił w 1983 roku), ale dla wielu stanowi on sentymentalne wspomnienie z dzieciństwa. Każdy, kto oglądał ten film jako dziecko, na pewno przynajmniej raz zamarzył o tym, by wtulić się w miękkie i przytulne ciało Falkora. Smok o tym imieniu z wyglądu przypominał raczej psa, o srebrzystej sierści i polubownym usposobieniu. 

Zobacz: Imię dla białego psa. Nasze TOP

Imiona dla smoków — nasze TOP 

Nadszedł czas na nasze ulubione propozycji fajnych imion dla smoków. Zapnijcie pasy w waszych smoczych siodłach!

Na trzecim miejscu w rankingu najlepszych imion dla smoków znalazł się… Villentretenmerth. Jeżeli macie trudności z wymówieniem tego imienia, nie przejmujcie się, Wiedźmin również je miał. To imię dla smoka pochodzi z polskiej sagi Andrzeja Sapkowskiego o przygodach Wiedźmina Geralta z Rivii. 

Podczas jednej ze swoich przygód Geralt razem ze swoim kompanem Jaskrem uwikłani zostają w polowanie na smoka. Towarzyszy im baron Trzy Kawki, który (uwaga spoiler) okazuje się być smokiem, o zdolnościach przemiany w człowieka. Ekranizację tego opowiadania możemy znaleźć w najnowszej adaptacji Netflixa, oraz polskim serialu z lat 90, gdzie gra go Andrzej Chyra i oraz plastikowy odpowiednik animacji poklatkowej. Naszym zdaniem absolutna ikona!

Drugie miejsce w zestawieniu najlepszych imion dla smoków znalazł się Gorgon-zola. Coś dla fanów sera i Harry’ego Pottera. Jest to połączenie włoskiej ikony świata nabiału oraz rasy jednego ze smoków, biorących udział w Turnieju Trójmagicznym — Rogogona węgierskiego. 

Starcie z nim stoczył czarodziejski protagonista sagi ze świata czarodziejów, który zakończył się przechytrzonym gada i wygraną w jednym z turniejowych zadań. Jest to zapewne imię dla smoka o zdecydowanie zabójczym oddechu, nie sądzicie?

Tak oto dotarliśmy do pierwszego miejsca w naszym zestawieniu. Pozostajemy przy imionach dla smoków, które nie traktują się zbyt poważnie. 

Ostatnie imię dla smoka inspirowane jest polskim folklorem, a brzmi ono… Wawelek, od krakowskiego smoka wawelskiego. Legendę o smoku wawelskim zna chyba każdy dorosły i każe dziecko, a już na pewno ta część osób, które odwiedziły kiedyś Kraków. 

Gdyby Wawelek istniał z pewnością, byłby smokiem przyjaznym i zabawnym, który bez uciekania się do faszerowania owiec siarką dałby namówić się na dietę wegetariańską… na przykład składającą się z batoników. 

Podzielcie się w komentarzach, jakie wy znacie fajne imiona dla smoków! Czy zgadzacie się, że Falkor, Smaug, Caraxes, Vermithor oraz Villentretenmerth to fajne imiona dla smoków? I co sądzicie o bardziej śmiesznych propozycjach jak Gorgon-zola czy Wawelek. Koniecznie napiszcie swoje opinie w komentarzach. Kto wie, może przy okazji wycieczki na Komodo spotkacie warana, który da się wam nazwać? 

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły