Pytanie “jak przestać rosnąć?”, dla niektórych może brzmieć komicznie, ale wbrew pozorom zbyt pokaźny wzrost może stanowić nie lada problem. Zbyt gwałtowny wzrost może wiązać nie tylko chorobami wazowagalno-ortostatycznymi czy budowy kośćca, ale również z coraz częściej pojawiającym się problemem otyłości u dzieci i nastolatków. Jak temu zaradzić?
Najczęstszym problemem pojawiającym się obecnie wśród młodzieży na całej świecie są choroby i zaburzenia związane z odżywianiem. Problem tego jak szybko przestać rosnąć, nie tyczy się zatem wyłącznie wzrostu — problem dotyczy również kwestii zbyt gwałtownego przybierania na wadze.
W poniższym artykule postaramy się wam odpowiedzieć na pytanie kiedy zbyt gwałtowny wzrost powinien zacząć nas niepokoić, a także jakie są metody na zahamowanie go. Czy istnieją sposoby na to jak przestać rosnąć? Przekonajcie się z poniższego artykułu.
Czemu rośniemy — biologiczne uwarunkowania wzrostu
Czym właściwie jest wzrost? Biologia uczy nas, że jest to proces życiowy polegający na zwiększaniu ilości komórek danego organizmu, na skutek podziałów mitotycznych i zwiększaniu się ich rozmiarów. Mówiąc mniej skomplikowanym językiem, chodzi o zwiększanie się długości i masy naszego ciała — od kości zaczynając, a na paznokciach kończąc.
Z kolei wzrost człowieka to parametr określający wysokość danej osoby. Mierzy się go od czubka głowy do podeszwy stopy w pozycji wyprostowanej. Ciekawostką, której wiele osób nie wie, jest to, że nasz wzrost nie jest stały. W zależności od tego czy mierzymy się o poranku, czy wieczorem, centymetr może wskazać nam nawet 2 lub 3 cm różnicy między jednym a drugim pomiarem.
Zobacz: Jak schudnąć w wieku 12 lat? O tym jak tego nie robić
Z punktu widzenia hormonów, za wzrost w ludzkim organizmie odpowiada somatotropina, która jak nietrudno się domyślić, nazywana jest potocznie hormonem wzrostu. Jego produkcja odbywa się w komórkach przysadki mózgowej, a jego wydzielanie zależy od wieku i płci. Główną funkcją somatotropiny jest oczywiście pobudzenie wzrostu, ale również i masy ciała. Jego nieprawidłowe stężenie może się wiązać z zaburzeniami wzrostu.
Co zrobić w przypadku kiedy zastanawiamy się jak przestać rosnąć, a przybywające centymetry budzą tylko niepokój?
Jak przestać rosnąć? To nie takie łatwe, zdrowie najważniejsze
Jak przestać rosnąć? Cóż, według biologii prawidłowe zakończenie procesu wzrastania datuje się na wiek około 18 do 20 lat.
To jak wysokie będzie dziecko można oszacować, biorąc pod uwagę wzrost obojga jego rodziców. Naukowcy są obecnie zgodni, że głównym czynnikiem określającym wzrost danego człowieka jest genetyka. Oczywiście od tej reguły zdarzają się wyjątki. Na nasz wzrost wpływają także:
- status społeczno-ekonomiczny rodziny
- czynniki społeczno-ekonomiczne
- warunki środowiskowe
- stan sanitarny
Jednak nadal, wszystkie te czynniki mają łącznie tylko 40% wpływ na rozwój naszego wzrostu. Za całą resztę odpowiada to co w genach podarowali nam rodzice.
Kiedy leczyć wysoki wzrost?
Jeżeli wasza rodzina odznacza się naturalnie wysokim wzrostem, nie powinniście panikować — nie wymaga on leczenia. Jeżeli przy okazji wysokiego wzrostu pojawiają się również problemy z wadą postawy, warto rozważyć zahamowanie go przy pomocy terapii hormonalnej.
Jeżeli szukaliście informacji o tym jak szybko przestać rosnąć to niestety nie mam dla was dobrych informacji. Terapia hormonalna jest odpowiedzią na to jak przestać rosnąć, ale nie jest to remedium szybkie. Proces polega na podawaniu, przez okres kilku lat, hormonów płciowych, które finalnie doprowadzić mają do zmniejszenia ostatecznego wzrostu. Jak sami widzicie nie jest to szybki sposób na to jak przestać rosnąć, nie jest on również pozbawiony ryzyka.
Dlatego jeżeli niepokoi was wasz gwałtowny wzrost powinniście przede wszystkim zasięgnąć porady medycznej. Wykwalifikowani lekarze i specjaliści wyposażeni są w wiedzę daleko wykraczającą poza możliwości wujka Googla. Dlatego, zamiast kombinować na własną rękę i narażać swoje cenne zdrowie, powinniście skontaktować się z lekarzem.
Często przeszukujemy internet wpisując pytania typu “jak przestać rosnąć” albo “jak szybko przestać rosnąć”, w poszukiwaniu sposobu na problem, który tak naprawdę siedzi w naszej głowie. Jeżeli czujecie się źle we własnym ciele, a lekarz nie wykrył u was żadnych problemów zdrowotnych, to wasz wzrost nie jest problemem — jest nim wasz brak samoakceptacji.
Pamiętajcie, niscy czy wysocy, w rozmiarze S czy XL wszyscy jesteśmy wartościowi i wyjątkowi na swój sposób. Jeżeli nie akceptujecie swojego ciała, warto porozmawiać z kimś bliskim albo udać się do psychologa. Szczera rozmowa o niepokoju związanym z waszym wzrostem, może przynieść wam nie tylko ulgę, ale też samoakceptację. A to przecież w życiu najważniejsze.