Jak schudnąć w wieku 12 lat? O tym jak tego nie robić

Dojrzewanie to ogromne wyzwanie dla wszystkich nastoletnich osób, ale również dla rodziców, którzy muszą pomóc swoim dzieciom w tych ciężkich dla nich zmianach. W wieku nastoletnim znacząco rośnie zainteresowanie swoim wyglądem oraz potrzeba akceptacji przez najbliższe otoczenie. Na tym etapie dojrzewania często pojawiają się ogromne kompleksy wśród nastolatków. Dziewczynki oraz chłopcy uważają, że bycie chudym jest atrakcyjne, przez co za wszelką cenę starają się schudnąć, nie zważając, jak może to wpłynąć na ich zdrowie.

Ten problem jest ogromny i dotyka przede wszystkim młode dziewczynki. Dlaczego młode osoby mają tak wiele kompleksów? Badania naukowe prowadzą do jednakowych wniosków. Największy wpływ na nasze postrzeganie ciała mają media. W dzisiejszych czasach uznaje się szczupłą sylwetkę za kanon piękna, przez co wiele dziewcząt i chłopców do takiej sylwetki dąży.

Na szczęście nowe hasło “body positive” pojawia się coraz częściej w social mediach, czy w kampaniach reklamowych i zdrowotnych. W Polsce ten ruch nazywany jest często jako ciało pozytywność. Body Positive nawołuje do akceptacji swoich niedoskonałości i wad oraz uczy jak czuć się dobrze samemu ze sobą. W Polsce ten ruch jest dalej stosunkowo nowy. Niestety kult szczupłej sylwetki obecny jest w naszej kulturze już od wielu lat, przez co musi minąć sporo czasu, aby nauczyć nastolatków samoakceptacji.

Nastolatkowie, ten artykuł będzie dla Was i dla waszych rodziców! Odpowiemy wam na pytanie, jak schudnąć w wieku 12 lat.

Zobacz: Jak zostać anorektyczką? Sprawdzamy skuteczne triki anorektyczek

Jak schudnąć w wieku 12 lat?

Odpowiadając na pytanie: jak schudnąć w wieku 12 lat, bardzo ważne jest znalezienie wsparcia wśród rodziny. Warto powiadomić swoich rodziców o tym, że chcemy schudnąć, ponieważ nie czujemy się dobrze w swoim ciele. Razem będzie wam łatwiej ułożyć zdrową dietę i wspólnie dążyć do zdrowego odżywiania. Sięgnijcie do zaleceń dla nastolatków Instytutu Żywności i Żywienia lub udajcie się do specjalisty, który skomponuje wam prawidłowy jadłospis.

Od czego należy zacząć, aby schudnąć w wieku 12 lat?

Najważniejsze: zmiana nastawienia! Wszyscy chcemy dobrze wyglądać i czuć się dobrze wśród rówieśników. Jednak musimy utwierdzić się w przekonaniu, że te dodatkowe kilogramy w żaden sposób nie ujmują urody. Bardzo dobrze, że chcesz o siebie zadbać, jednak zrób to dla swojego zdrowia i dla dobrego samopoczucia. To nie zmiana sylwetki powinna motywować Cię do działania i być głównym celem. Szczupła sylwetka ma stanowić tylko i wyłącznie jako dobry skutek uboczny zdrowego odżywiania. Naszym głównym celem ma być nasze zdrowie. 

W takim razie jak schudnąć w wieku 12 lat? Myślę, że dobrym początkiem zmiany nastawienia będzie nieużywanie słowa “odchudzanie”. Pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą nam do głowy, gdy słyszymy słowo “odchudzanie” to głównie głodówki, tabletki odchudzające i ogromne wyrzeczenia. Warto to słowo zastąpić na przykład zdrowym, zbilansowanym odżywianiem, ponieważ zdrowe żywienie i odpowiednia aktywność fizyczna powinna być częścią Twojego życia, a nie modą, która stale się zmienia. 

Zobacz: Jabłko na noc – czy jest dobre na odchudzanie, czy jest zdrowe?

Jak szybko schudnąć w wieku 12 lat?

Przestań się zastanawiać, jak szybko schudnąć w wieku 12 lat, zapomnij o szybkich dietach “cud”, głodówkach, czy tabletkach, które niszczą Twój młody organizm. Po co zadawać sobie pytanie: jak szybko schudnąć, gdy ta dieta wywoła u nas wielką frustrację. Zacznij żyć zdrowo i przekazuj to podejście innym rówieśnikom!

Chcesz się zdrowo odżywiać a przy tym mieć lepszą sylwetkę?

Aby schudnąć trzeba jeść! Nie warto w tak młodym wieku eliminować różnych produktów spożywczych, jeżeli nie ma takich zaleceń od lekarza. Twój organizm się jeszcze rozwija i potrzebuje różnych składników odżywczych oraz witamin. Jedz regularnie, spróbuj stopniowo eliminować słodycze i przetworzone produkty. Jeżeli masz ochotę czasami zjeść coś niezdrowego, to zjedz! Nie warto popadać z jednej skrajności w drugą.

Jak schudnąć z brzucha w wieku 12 lat?

Z powodu kompleksów nastolatkowie szukają sposobów jak schudnąć. W internecie pojawia się wiele haseł dotyczących: jak szybko schudnąć w wieku 12 lat oraz jak schudnąć z brzucha w wieku 12 lat. Warto zacząć regularnie ćwiczyć. Wybierz aktywność fizyczną, która sprawia Ci przyjemność. Na początku największą uwagę zwracaj na poprawność wykonywanych ćwiczeń. Nie przejmuj się, jeżeli szybko nie chudniesz z brzucha lub innych części ciała, na wszystko przyjdzie czas. Nie skupiaj swojej uwagi tylko na tym, jak schudnąć z brzucha. Skup się na zdrowym i racjonalnym żywieniu oraz regularnej aktywności fizycznej!

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły