Jak szybko liczyć pieniądze w tym monety?

Chcesz wskoczyć na wyższy level i posiąść tajemniczą wiedzę, a raczej praktyczną umiejętność szybkiego liczenia pieniędzy, w tym monet? Po przeczytaniu tego artykułu możesz wzbogadzić swoją cefałkę o nowy skill. Bądź jak profesjonalista i doświadczony kasjer walutowy w kantorze – licz z prędkością światła. Zapraszamy do lektury. 

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania: 

 • jak szybko liczyć pieniądze, 
 • jak szybko liczyć monety, 
 • jak szybko liczyć drobne pieniądze. 

Zobacz: Jak szybko się przeziębić? Proste sposoby

Jak szybko liczyć pieniądze? 

Na początek zacznijmy od „grubszych” pieniędzy. Mamy tu na myśli spory plik banknotów. O ile kilka stów policzysz bez problemu i nie zajmie ci to wiele czasu, tak o wiele więcej gotówki może stanowić problem. Jak szybko liczyć pieniądze? Zacznij od ich uporządkowania nominałami: 10 zł, 20 zł, 50 zł, 100 zł, 200 zł, 500 zł. Grupujesz banknoty w tak zwane pakiety. Przyda ci się też gumka recepturka, która utrzyma w ryzach twój pakiet pieniędzy o konkretnym nominale. Ale nie tylko. Ten sposób ułatwi ci również szybkie liczenie tych pieniędzy. Przykładowo: masz pewność, że żaden banknot nie wyślizgnie ci się z ręki. Jak sprawnie przeliczyć, ile masz pieniędzy? 

Źródło: YouTube Moto Serwis
 • Chwyć do ręki pieniądze w układzie pionowym symbolem u góry (przypominajka symboli – oznaczeń dla niewidomych: banknot o nominale 10 złotych kwadrat, 20 złotych okrąg, 50 złotych romb, 100 złotych plus/krzyż, 200 złotych odwrócony trójkąt, 500 złotych dwie linie złożone z drobnych kwadratów). 
 • Umieść gumkę recepturkę nieco wyżej (dalej od siebie). 
 • Tak przygotowany pakiet do liczenia zegnij na pół w kierunku od siebie do umieszczonej wyżej (dalej od ciebie) gumki recepturki. Plik trzymaj w jednej dłoni.
 • Kciukiem dłoni, w której trzymasz pakiet, spróbuj ślizgiem po banknocie wykonać ruch do siebie. Jeden banknot z reszty pliku przyciągasz w ten sposób do siebie, a drugą dłonią pomagasz sobie i odginasz banknot do stanu wyjściowego sprzed złożenia pliku na pół. 

Oto szybki sposób przeliczenia gotówki. Na początku może pójść ci wolniej, ale z czasem dojdziesz do mistrzowskiej perfekcji i będziesz przeliczał pieniądze z prędkością przeliczarki w kantorze. ????

Jak szybko liczyć drobne pieniądze? 

Jak szybko liczyć drobne pieniądze? Jak szybko liczyć monety? Z pewnością nie raz widziałeś panią w banku czy kasjerkę, która sprawnie i szybko liczy monety. Jest to oczywiście kwestia wprawy i tego, że te panie bilonem obracają codziennie. Okej, w banku o tyle łatwiej, że jest do tego odpowiedni sprzęt, tzw. licznik monet, ale już w zwykłym sklepie spożywczym takich udogodnień nie ma – trzeba liczyć. I to sprawnie. 

Ty też możesz opanować tę umiejętność i nauczyć się szybkiego liczenia drobnych pieniędzy. Pytasz, jak? Mamy pewien sposób. Dość prosty. Podobnie, jak wyżej – zacznij od posortowania drobnych nominałami: 1 gr, 2 gr, 5 gr, 10 gr, 20 gr, 50 gr, 1 zł, 2 zł, 5 zł. Tak będzie prościej.

Kiedy masz już przygotowane „stosiki” monet, zacznij liczyć według poniższej instrukcji: 

 • 5 zł licz po dwie monety, czyli dążysz do 10 zł. Układaj „kupki”, jedna obok drugiej, dziesiątek, 
 • 2 zł grupuj po pięć monet, czyli po 10 zł, 
 • 1 zł liczysz po dwie monety i znów dążysz do 10 zł,
 • 50 gr licz po dwie monety (1 zł), a następnie rób jak wyżej. Jedna „kupka” to 10 zł,
 • 20 gr licz po pięć monet = 1 zł,
 • 10 gr licz po dwie monety = 20 gr,
 • 5 gr licz po dwie monety = 10 gr,
 • 2 gr licz piątkami = 10 gr,
 • Podobnie postępujesz z 1 gr – grupujesz i na koniec zliczasz całość. 

W tym artykule przedstawiliśmy po jednym, sprawdzonym sposobie na sprawne zlustrowanie stanu portfela. Odpowiedzieliśmy przy tym na pytania: jak szybko liczyć drobne pieniądze/jak szybko liczyć monety. Teraz już wiesz, że najlepiej jest grupować pieniądze zanim przejdzie się do ich zliczania. To znacznie przyspiesza cały proces, a szybkość z jaką przeliczysz gotówkę zależy tylko i wyłącznie od twojej wprawy. Jak to mówią, trening czyni mistrza! 

Zobacz:Czym zmyć samoopalacz z dłoni, nóg i twarzy?

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły