Wymiana manetek w rowerze – jak je przeprowadzić?

Manetka to jedna z najbardziej podstawowych części każdego roweru, odpowiadająca za sprawne i szybkie przekładanie przerzutek. Z racji wielokrotnego używania jej w trakcie jazdy, nie dziwi fakt, że jest to jeden z tych elementów, który z czasem zużywa się. W tekście podpowiadamy, jak dokonać sprawnej wymiany manetek w rowerze.

Zobacz: Majestic Sport – opinie, kod rabatowy, Majestic Sport gumy opinie

Jak wymienić manetkę w rowerze?

Wymiana manetek przerzutek w rowerze nie jest bardzo skomplikowana. Rowerowe linki funkcjonują w oparciu o poruszanie się splecionej z drutów linki stalowej w pancerzu. Przemieszczanie względem pancerza może skutkować zmianą przerzutki lub zaciskiem szczęk hamulcowych. Znajdujące się na kierownicy lub ramie roweru manetki bądź klamki hamulcowe tworzą układ napędowy linki. Częściami określającymi punkt zaczepienia linki w manetce czy klamce hamulcowej są zakute bądź zalane kołeczki metalowe.

Aby dokonać wymiany manetki, należy usunąć kołeczek zakończenia linki roboczej z dźwigni. Jeżeli jednak chcemy zostawić linkę, to jedynym sposobem będzie jej całkowite wysunięcie z pancerza. Da się to zrobić tylko wówczas, gdy drugi koniec linki zabezpieczymy przed rozplątaniem drucików. 

Najłatwiejszym sposobem mocnego połączenia drutów stalowych linki na końcu bez kołeczka będzie ich wzajemne zlutowanie. W tym celu pamiętajmy, by zastosować właściwy topnik bądź dużą ilość kalafonii, a także spoiwo cynowo-ołowiowe. Po zdemontowaniu końca linki z mechanizmu przerzutki, usiłujemy doprowadzić linkę do oryginalnego kształtu. Używając płaskich szczypiec i kombinerek, skręcamy druty zgodnie ze splotem linki. Później punktowo łączymy lutem końcówkę linki, aż dojdziemy do jej końca. Dobrze jest wtedy pozostawić trochę lutowia, w celu utworzenia estetycznej końcówki za pomocą pilnika. Właściwie utworzona końcówka umożliwi nam ponowne wsunięcie linki do pancerza po dokonaniu wymiany manetki.

Źródło: careffour.pl

Zobacz: Kiedy jeść czosnek rano czy wieczorem – czy warto?

Kiedy już końcówka linki jest zabezpieczona, to zapuszczamy kropelkę oliwy do smarowania do górnego wylotu pancerza i smarujemy końcówkę linki obficie smarem grafitowym. Następnie odczepiamy pancerz linki na całej jej długości i usiłujemy go wyprostować. Delikatnie wyciągamy linkę z pancerza. Manetkę wykręcamy z kierownicy i ze szczeliny wyciągamy linkę z manetki. Właściwie zakończona końcówka linki umożliwi wsunięcie linki w otwór nowej manetki, bez jakichkolwiek problemów. Gdy już wsuniemy kołeczek na miejsce w nowej manetce, to przechodzimy do wsunięcia linki do pancerza (aby łatwiej się to robiło dobrze jest uprzednio nasmarować pancerz od środka). Linkę wsuwamy, trzymając ją mniej więcej 1-2 cm przed początkiem pancerza i wpychając z wyczuciem palcami. 

Gdy linka zostanie wsunięta, możemy zacząć ją montować w mechanizmie przerzutek. Po montażu dobrze jest wyregulować przerzutki, by pasowały do nowej manetki. W bardzo podobny sposób można wymienić także klamki hamulców i inne akcesoria napędzane stalowymi linkami w pancerzu.

Kiedy wymienić manetkę w rowerze?

Kiedy dokonać wymiany manetek w rowerze? Wtedy gdy czujemy pod ręką, że nasza manetka stawia nam opór. Jest to element, który z racji ciągłego eksploatowania, może dość szybko się zużyć. Dlatego w imię własnej wygody i komfortu jazdy, dbajmy o wymianę manetek przerzutek w rowerze, gdy tylko zauważymy pierwsze symptomy uszkodzenia.

Ile kosztuje wymiana manetki w serwisie?

Koszt wymiany manetek w rowerze nie jest zbyt duży. W pierwszym znalezionym serwisie w internecie koszt za tego typu usługę wynosi 16 zł. W innym miejscu 25 zł. Pamiętajmy też, że renomowane punkty markowych firm rowerowych, bardzo często liczą sobie nieco większe ceny za swoją pracę. Warto takżę pamiętać, by w miarę możliwości, jak najszybciej działać w celu naprawy sprzętu. Jazda z niewłaściwie działającymi częściami, może spowodować inne awarie. W przypadku zaniedbania sprawy może okazać się, że na samej wymianie manetek przerzutek w rowerze się nie skończy, co poskutkuje dodatkowymi kosztami naprawy. 

Zobacz: Kiedy jeść czosnek rano czy wieczorem – czy warto?

Damian Kwaczyński
Damian Kwaczyński
Inżynier mechaniki, przyszły ojciec Julki.

Powiązane artykuły

Ostatnie artykuły