Ściśnięte gardło, płytki oddech i przyspieszone tętno. Znasz to uczucie, kiedy docierasz do swojej granicy, gdy masz już dość tego wszystkiego? Gdy jedyne rozwiązanie to spakować się i w nocy, po cichu, uciec z domu? A może szukasz przygody i adrenaliny, dlatego w wieku 13 lat postanawiasz dać dyla i żyć na gigancie, najlepiej za granicą?
Wstrzymaj się. Bez względu na powód, dla którego wpisałeś w wyszukiwarkę jak uciec z domu – czy chcesz przeżyć przygodę, czy skutecznie uciec od poważnych problemów – zostań tu ze mną. Opowiem ci o tym coś więcej.
Jak uciec z domu – pomysły z portalu Zapytaj
Statystycznie ucieczka z domu najczęściej dotyczy młodych ludzi, nastolatków w wieku od 13 do 17 lat. Powodów, by tego pragnąć, może być naprawdę wiele. Nie zamierzam zwalać tego jedynie na burzę hormonów i trudny okres buntu. Sama tam byłam. Potrzeba przygody, chęć zrobienia czegoś niedozwolonego, niezrozumienie przez rodziców czy ciągłe kłótnie w domu mogą sprawić, że zaczniesz się zastanawiać, jak skutecznie uciec od tych problemów.
Jeśli wpisałeś to pytanie w portalu Zapytaj, zapewne zauważyłeś, że forumowicze z tej strony stanowczo odradzają tego pomysłu. Tyle rzeczy może pójść nie tak! Za podjęcie próby ucieczki z domu można nawet stanąć przed sądem rodzinnym lub dla nieletnich. Inni użytkownicy portalu Zapytaj wspominają o kuratorach, których nie tak łatwo się pozbyć. Nie wspominając o tym, że w trakcie ucieczki może stać ci się krzywda.
Jak uciec z domu w nocy
Najwięcej ucieczek z domu ma miejsce w nocy, kiedy rodzice i wszyscy wokół już śpią. Ulicami o tej porze mogą przechadzać się naprawdę niebezpieczne typy. Może dojść do różnych form przemocy, w tym napadu lub gwałtu. Nigdy nie wiesz, co się wydarzy tej nocy.
Ucieczki pod osłoną nocy mogą dopuścić się również osoby chore na zaburzenia psychiczne, takie jak stany psychotyczne czy depresyjne. Wcale nie musisz być z tym sam lub sama. Jeżeli brakuje ci w pobliżu kogoś, komu możesz zaufać, a niepokojące myśli przychodzą do ciebie w nocy, zadzwoń pod numer 116 111. Jest to całodobowy, bezpłatny i anonimowy telefon zaufania.
Po drugiej stronie słuchawki nawet w środku nocy znajdują się psycholodzy i pedagodzy, którzy wysłuchają twojego problemu. Bez względu na to, czy jesteś zły, smutna, czujesz się samotny, masz problemy w domu lub jesteś ofiarą przemocy w szkole. Żaden temat nie jest powodem do wstydu, ci ludzie są tam dla ciebie. Jeżeli znajdujesz się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia – osoby z fundacji skontaktują się z odpowiednimi służbami, które zadbają o twoje bezpieczeństwo. Całodobowo, w nocy i w środku dnia.
Zobacz: Jak złamać rękę, palec, nadgarstek?
Jak uciec z domu za granice
Potrzeba ucieczki za granicę pojawia się zazwyczaj w przypadku, kiedy wpada się w niezłe tarapaty. Nierzadko są to kłopoty z prawem lub wplątanie się w podejrzaną grupę, zajmującą się np. handlem narkotykami. Nie masz komu o tym powiedzieć i boisz się, że wszystko już przesądzone? Nie uciekaj za granicę, ponieważ to o wiele trudniejsze, niż ci się wydaje. Istnieje opcja darmowej porady prawnej dla nieletnich, którą powinna zlecić ci osoba z wyżej wspomnianej fundacji.
Jesteś osobą nieheteronormatywną i boisz się, że najbliżsi nie zaakceptują twojej orientacji albo już jesteś po coming oucie, który spotkał się z przemocową reakcją ze strony rodziny lub otoczenia? W tej sytuacji również nie musisz zastanawiać się nad tym, aby uciec za granicę, gdzie poglądy wobec środowiska LGBTQIA są bardziej sprzyjające. O pomoc i udzielenie wskazówek zapytaj pod numerem 720 720 720.
Jak uciec z domu w wieku 10, 12, 13, 15 lat
Jak wspomniałam już wcześniej, ucieczka z domu jako nastolatek, w wieku 13 czy 15 lat, może przynieść ci więcej szkód, niż korzyści. Nie dość, że może to spowodować problemy z prawem, to jeszcze pogorszyć sytuację, od której pragniesz skutecznie uciec.
Rozumiemy, że powodów może być cała masa. Czujesz się nieakceptowany, jesteś gnębiona w szkole lub czujesz, że zalewa cię tak potężny smutek, że nie masz pojęcia, co ze sobą zrobić. Rodzic okazuje brak zrozumienia? A może stosuje wobec ciebie przemoc? Uwierz mi – są miejsca, które istnieją po to, aby osoby takie jak ty mogły się do nich zwrócić.
W przypadku przemocy domowej możesz zadzwonić pod numer 801 120 002, do Ogólnopolskiego Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Jest czynny w godzinach 8-22 od poniedziałku do soboty, w niedzielę od 8 do 16. Przemoc to nie tylko bicie, ale również poniżanie i nękanie.
Czujesz, że nie dźwigasz swoich emocji i myśli, które nieproszone przychodzą do ciebie? Zapytaj o pomoc pod numerem 22 484 88 04 – odbierze psycholog, który wysłucha cię w spokoju. Nie postawi diagnozy, nie będzie oceniać. Infolinia działa w godzinach 12-20. Natomiast Antydepresyjny Telefon Zaufania to 22 484 88 01. Nie zastanawiaj się nad tym, jak skutecznie uciec – zapytaj specjalistę o to, co można zrobić, aby rozwiązać swój problem.
Jak widzisz, ucieczka z domu, czy to w nocy, za granicę lub w młodym wieku, np. 13 lat, wydaje się atrakcyjna tylko z pozoru. W rzeczywistości problem nie zniknie, nawet jeśli tak ci się wydaje. Dlatego wiedz, że w każdej sytuacji możesz spytać o pomoc. Nawet gdy czujesz, że ucieczka jest jedynym rozwiązaniem, wiedz, że nie jesteś sam. I każdy problem jest do rozwiązania.